Προς το περιεχόμενο

help για drop d (floyd rose)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν αλλάζεις συχνά από standard σε drop d δες αυτό:

 

http://www.beyondeleven.com/EVH-D-TUNA-Drop-D-Mechanism-for-Floyd-Rose-reg-p/evh-d-tuna-drop-d-mechanism.htm

 

Σύντομα (μπορεί ήδη να το έχει φέρει) θα υπάρχει και σε κιθαρομάγαζο στην Αθήνα. Αν θες σου λέω σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάζεις συχνά από standard σε drop d δες αυτό:

 

http://www.beyondeleven.com/EVH-D-TUNA-Drop-D-Mechanism-for-Floyd-Rose-reg-p/evh-d-tuna-drop-d-mechanism.htm

 

Σύντομα (μπορεί ήδη να το έχει φέρει) θα υπάρχει και σε κιθαρομάγαζο στην Αθήνα. Αν θες σου λέω σε pm.

 

Αυτό ρε παιδιά όμως έχει ένα μειονέκτημα.Θέλει να σταθεροποιήσεις το floyd για να δουλέψει σωστά.Λέει για το Hipshot στο site αλλα δεν ξέρω αν θα εξακολουθεί να είναι floating.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μονο για drop d τοτε και μονο με τα fine tuners μπορεις να το κανεις.

 

Ναι αλλά χρειάζεσαι πόση ώρα να ξανακουρδίσεις και τις υπόλοιπες.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ειχα μια ιμοανεζ με τρεμολο και με ειχε τσαντισει απιστευτα οποτε τη πουλησα και απο τοτε εχω κιθαρες χωρις τρεμολο και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Λοιπον οταν εχεις τρεμολο δεν μπορεις ετσι απλα να να αλλαζεις κουρδισματα θα καταστρεψεις τα ελατηρια πρεπει να αποφασησεις τι κουρδισματα θες και να την σεταρεις ετσι ωστε να λειτουργουν ολσα σωστα.Γνωμη μου ειναι αν γουσταρεις drop D drop C να παρεις μια με tune'o'matic bridge να της αλαξεις τα φωτα.

Παντως τωρα για την ιμπανεζ σου αμα δεις οτι εχει χοντρο προβλημα καλο ειναι να την πας σρ μαστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα ειναι μια χαρα δεν εχει καποιο προβλημα,ουτε μαστορα θελει.Τωρα φιλε freddy ή εισαι του floyd ή δεν εισαι.Απλα ειναι τα πραγματα :) Επισης ο σωστος χειρισμος του floyd ξερεις ειναι κατι διαφορετικο και πολυ χρησιμο μπορω να πω.Γουστα ειναι αυτα ή κολληματα.Αν δεν βαριεσαι ολα γινονται και απο αυτη την διαδικασια μαθαινεις και μερικα πραγματα για το οργανο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freddy τίποτε από όσα λες για το floyd αλλά και τα τρέμολα γενικότερα, δεν ισχύει και δυστυχώς τα πετάς συνέχεια. Τα ελατήρια δεν καταστρέφονται, αλλά στην τελική και κάτι να πάθουν, δεν κοστίζει τίποτα απολύτως να τα αλλάξεις.

Αν δεν ήξερες πως να ρυθμίζεις γρήγορα και αποτελεσματικά ένα τρέμολο, μην τα ρίχνεις σε αυτό, αλλά σε σένα. Έχω 2 κιθάρες με τρέμολο (floyd και maestro), έχω αλλάξει και κουρδίσματα και πάνω από κανά 10λεπτο η όλη διαδικασία δε μου παίρνει.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη δικια μου κουρδιζω σε ντροπ Δ απο τα fine tuners και το floyd δεν πεφτει καθολου

και ειναι και licenced ;) οι υπολοιπες χορδες μενουν κουρδισμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη δικια μου κουρδιζω σε ντροπ Δ απο τα fine tuners και το floyd δεν πεφτει καθολου

και ειναι και licenced ;) οι υπολοιπες χορδες μενουν κουρδισμενες

 

Μπορεις να κουρδισεις σε drop d απο τα fine tuners αλλα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μενουν κουρδισμενες οι υπολοιπες χορδες...εξαλλου γι'αυτον το λογο γινεται τοσος ντορος με τα floyd και το drop κουρδισμα,γιατι δεν μπορεις να αλλαξεις κουρδισμα με τη μια και να μη ξεκουρδιστουν και οι υπολοιπες χορδες.Γι'αυτο και πολλοι που χρησιμοποιουν drop tuning προτιμουν σταθερες γεφυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου