Προς το περιεχόμενο

My relic...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται (μου'χε πεί κάποτε η ξαδέρφη μου, ασχολείται με το άθλημα - κοσμήματα κλπ. μέταλλα), αλλά αν πάς σε κάποιο μαγαζί αργυροχρυσοχοίας λογικά θα σου πούν. Επίσης υπάρχουν και σε μαγαζιά μοντελισμού/hobby. Μπορείς πάντως να ψάξεις και στο www.hobby.gr , έχει αρκετές πληροφορίες για τέτοια πράγματα εκεί μέσα. Στην τελική, απλά πάρε ένα αναπτήρα και "μαύρισέ" το έτσι! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι υγρο ειναι αυτο γιατι δεν καταλαβα απο το βιντεο?

 

PCB etchant λεει οτι χρησιμοποιει. Ειναι το υγρο που χρησιμοποιουν για να διαβρωθει και να φυγει ο πειρσιος χαλκος στις πλακετες. Στην ουσια ειναι ενα οξύ. Οποιοδηποτε οξύ μπορεί να διαβρώσει τα μεταλλικά υλικά και να τα κανει να φανούν "γερασμένα". Εχω διαβασει οτι χρησιμοποιούν άλλοι αραιωμένο διαλυμα υδροχλωριου (HF). ΠΡΟΣΟΧΗ ομως σε ολα αυτα τα υγρα διοτι ειναι διαβρωτικά, επικυνδυνα για τα ματια/δερμα και προσοχη στις αναθυμιάσεις τους. Θα πρεπει δηλάδη να επιλεξει κάποιος ότι πιο ήπιο μπορει να βρει και παντα να ξερει τι ειναι, πως αντιδρα και τι εκλυει κατα την αντιδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCB etchant λεει οτι χρησιμοποιει. Ειναι το υγρο που χρησιμοποιουν για να διαβρωθει και να φυγει ο περισσιος χαλκος στις πλακετες. Στην ουσια ειναι ενα οξύ. Οποιοδηποτε οξύ μπορεί να διαβρώσει τα μεταλλικά υλικά και να τα κανει να φανούν "γερασμένα". Εχω διαβασει οτι χρησιμοποιούν άλλοι αραιωμένο διαλυμα υδροχλωριου (HF). ΠΡΟΣΟΧΗ ομως σε ολα αυτα τα υγρα διοτι ειναι διαβρωτικά, επικυνδυνα για τα ματια/δερμα και προσοχη στις αναθυμιάσεις τους. Θα πρεπει δηλάδη να επιλεξει κάποιος ότι πιο ήπιο μπορει να βρει και παντα να ξερει τι ειναι, πως αντιδρα και τι εκλυει κατα την αντιδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια περαστική σημείωση, το υδροχλώριο είναι HCl. TO HF είναι το υδροφθόριo.

 

Επίσης, όποιος προτίθεται να κάνει χρήση τέτοιων χημικών να φροντίσει πρώτον να ενημερωθεί πλήρως και σωστά για τη χρήση τους, να προμηθευτεί όλα τα απαραίτητα για τη διαδικασία και να είναι πάρα πολύ προσεκτικός!

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια περαστική σημείωση, το υδροχλώριο είναι HCl. TO HF είναι το υδροφθόριo.

 

 

 

 

Σωστος! Σορυ για το λαθος, απο κεκτημένη ταχυτητα HCl το υδροχλωριο :-\ :-\ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου