Προς το περιεχόμενο

yamaha HS 80M η event TR6?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει τα HS 50 και κατόπιν τα HS 80.Είχα πάει λοιπόν στο μαγαζί έτοιμος σχεδόν να αγοράσω τα πρώτα, όμως μου λέω ο πωλητής εκεί, γιατί δεν ακούς και τα HS 80;Του λέω για βάλτα να τα ακούσουμε μια και το λες.

Λοιπόν,απογοητεύτηκα οικτρά καθώς η διαφορά τιμής απόδοσης των δευτέρων σε σχέση με τα πρώτα ήταν τεράστια.Όχι πως τα μικρούλια δεν ήταν εξαιρετικά ηχεία και μάλιστα γι'αυτήν την τιμή,όταν όμως άκουσα τα δεύτερα είπα πως μάλλον από ακουστικά για γουώκμαν ακούγαμε πρώτα.

Τελικά το μέγεθος της καμπίνας έχει φοβερή σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είναι άδικη η σύγκριση' date='θα σου έλεγα να πας προς yamaha.

άλλες επιλογές δεν έχεις?[/quote']

 

γιατι ειναι αδικη η συγκριση? και γιατι θα μου ελεγες να πας προς yamaha?τα εχεις ακουσει και τα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ δεν έχω ακούσει τα yamaha HS 80 αλλά τα HS 50. Μπορώ λοιπόν να βοηθήσω σε συνδυασμό με τα λεγόμενα του χρήστη papaki23 πιο πάνω.

 

Τα HS 50 λοιπόν εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ. Θεωρώ ότι από μία χαμηλή συχνότητα (κάπου στους 40-50 κύκλους, δε μπορώ να ξέρω ακριβώς) και πάνω, είναι εξαιρετικά ηχεία. Αυτό που τους διακρίνει είναι υψηλή αναλυτικότητα και ομοιογένεια στο συγκεκριμένο (υψιπερατό) φάσμα! Τα θεωρώ πολύ ουδέτερα ηχεία και πραγματικά μπορούν πιστεύω να αποδεικτούν εργαλεία για κάθε χομπίστα. Το μόνο που τους έλειπε ήταν το (ισχυρό, χαμηλό) αλλά...5άρι γούφερ έχουν, μην περιμένουμε θαύματα.

 

Αν τώρα τα HS 80 (8άρι γούφερ) έχουν πράγματι τόσο μεγάλη διαφορά από τα HS 50 ε, νομίζω ότι θα αποτελούν best value for money.

 

Σημ. ότι τα HS 80 (το ζεύγος) στον εδώ αντιπρώσωπο (Ν@κ@ς) έχουνε "μόλις" 180 ευρώ περισσότερο από τον Θωμά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είναι άδικη η σύγκριση' date='θα σου έλεγα να πας προς yamaha.

άλλες επιλογές δεν έχεις?[/quote']

 

γιατι ειναι αδικη η συγκριση? και γιατι θα μου ελεγες να πας προς yamaha?τα εχεις ακουσει και τα 2?

 

 

ναι,τα έχω ακούσει και τα 2 πριν κανα 8μηνο. τα event τα είχα ξανακούσει και παλαιότερα.

είναι άδικη γιατί προφανώς το hs80 είναι πολύ μεγαλύτερο και πολύ πιο δυνατό ηχείο απο το tr6.

δε ξερω σε τι χωρο θα τα βάλεις ,τι μουσική φτιάχνεις/παίζεις (άρα πόσο μπάσο χρειάζεσαι )και σε τι εντάσεις θα ακούς.

 

γενικά τα event ηχεία δε μου αρέσουν καθόλου. εξαιρείται όμως η σειρά asp η οποία χτυπάει στα ισα dyn,genelec των 1000-1200 ευρώ.

τα yamaha απο την άλλη έχουν τον κλασσικο ξερό ήχο που περιμένεις απο monitors + μια έμφαση στις υψηλές συχνότητες.

σαν ηχείο αντικειμενικά δεν αρέσει σε κανέναν,σαν monitor όμως πολλοί υποστηρίζουν πως μπορούν να κάνουν πολύ καλές μίξεις σε αυτά λόγω του "in your face" χαρακτήρα τους.

 

εγώ είχα μέχρι πριν από ένα χρόνο τα yamaha msp5 ,τα πούλησα επειδή με κούραζαν οι ψηλές τους και δεν είχαν μπάσο.οι μίξεις όμως μεταφράζονταν πολύ καλά (εκτός των sub 100 συχνοτήτων).

 

στη θέση σου θα κοίταζα άλλα,πιο ακριβά,monitor.

αν σώνει και καλά πρέπει να πάρεις κάποιο απ'τα δύο και έχεις και τον κατάλληλο χώρο,πάρε τα hs80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου