Προς το περιεχόμενο

Πιατίνια - Τι σας αρέσει, τι σας "στέλνει";


DrRhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά παίδες. Θα ήθελα να ρωτήσω εσείς τι είδους πιατίνια (σκληρά, μαλακά, μέτρια, κλπ) χρησιμοποιείτε και τι είδους πιάτινια σας ικανοποιούν πραγματικά;

 

Εγώ είμαι σχετικά νέος drummer κι έχω διάφορα είδη στο set μου:

 

1. 14" Rock Brilliant Hi-hat STAGG - σειρά Myra

2. 14" Medium Brilliant Crash STAGG - σειρά DH

3. 16" Rock Brilliant Crash STAGG - σειρά Myra

4. 20" Rock Brilliant Ride STAGG - σειρά Myra

5. 10" Medium Brilliant Splash STAGG - σειρά Furia

6. 14" China WU-HAN

 

Όλα αυτά βρίσκονται πάνω από μια TAMA Rockstar Custom EFX.

Περιμένω τις γνώμες σας, σχετικά με το ποια πιατίνια σας "γεμίζουν" με την απόκριση τους. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ισχυει το '΄ηχογραφω με πιο μαλακα crash απο αυτα που παιζω ζωντανα".

Τα πολυ βαρια crash συνηθως ξυνουν στις ηχογραφησεις ενοχλητικα (αυτο δεν ισχυει για τα hi hat & τα ride αν και παλι ειναι αναλογα με το κομματι που παιζεις)

 

Το αγαπημενο μου all around recording set ειναι

 

13" Zildjan quick beat hi hats

17" & 19" PAISTE LINE FULL CRASHES

22" ZILDJAN K CUSTOM RIDE

20" ZILDJAN ORIENTAL CHINA

11" 2002 PAISTE SPLASH

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκεκριμμενα εχω 2 σετ

 

roland td8 v-drum module

roland 12"crash

roland 12" crash/ride

roland 12" china

roland 14 " ride

roland 12" hi-hat

roland 3x8" toms

roland 12" tom

roland 12" snare

roland 2xkick pads

 

απο φυσικα

paiste 101 22" ride!!!!

8O

paiste 302 hi-hat(swiss version)

paiste sound formula full crash 14"

meinl hi-hat classics soundwave 14"

meinl crash classics 16"

meinl china 18" classics

meinl china 12" classics

meinl splash 10" classics

zildjian zxt 18" crash/ride

 

που εχουνε μεινει ορφανα λογω προσφατης πωλησης του drum-set μου....

:cry:

 

 

τωρα το τι μου αρεσει....αστο καλυτερα μην τα ξανασκευτομαι... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14" Zildjan Z Custom Dyno Beat Hihat

ή εναλλακτικά

14" Paiste 2002 Medium Hihat (πολύ παλιά)

ή το 2002 σαν top με τα Ζ σαν bottom

 

16" Paiste 2002 Medium Crash (πολύ παλιό με μια μικρή ρωγμή)

18" Paiste Signature Crash

20" Paiste Signature Ride (έχω μετανιώσει που δεν πήρα το 22")

 

Επόμενος σταθμός 19" Paiste 2002 Medium Crash

 

Once you go Paiste you can never change :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα ήταν τι μας αρέσει γενικώς και όχι το τι χρησιμοποιούμε (επειδη δεν μπορούμε να χουμε παντα αυτό που θέλουμε)

Μου αρέσουν τα σπλάς της σιγκνατσουρ σειράς της Paiste. Θεωρώ όμως ότι είναι λίγο ακριβά: έτσι λοιπόν το γύρισα στο πολυ "deep-dark-oriental" Istanbul Agop Sultan...

από αυτή τη σειρά έχω 6" σπλας, 20" ride, 16"crash με τα οποία είμαι πολύ χαρούμενος (ακόμα και αν θεωρώ ότι μεταξύ τους σαν "χρώμα" απέχουν πάρα πολύ)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το καλύτερο ride που έχω ακούσει τελευταία είναι ένα 20άρι Paiste Signature flat (χωρίς καμπάνα).

 

Όσα crash και αν έχω παίξει, πάντα επιστρέφω στο 16ιντσο Paiste 2002 και στο 18ιντσο Formula 602 thin, αμφότερα αγορασμένα στα μέσα της δεκαετίας του '80. Δεν ξέρω αν είναι τόσο καλά ή αν εγώ τα έχω συνηθήσει τόσο ώστε οτιδήποτε άλλο να μου φαίνεται "λίγο". Πρόσφατα έπαιξα ένα 14αρι Istanbul και ήταν πολύ καλό. "Γρήγορο" με πολύ ιδιαίτερο ψιλο-"oriental" ήχο και "πολύπλοκους" αρμονικούς. Και γαμώτο, δε θυμάμαι τον τύπο!

 

Τα hi-hats που έχω είναι UFIP Class 14'', και δε νομίζω ότι θα χρειαστώ άλλα για οποιοδήποτε είδος μουσικής (εκτός αν τα σπάσω...).

 

Πάντως η επιλογή πιατινιών είναι πολύ προσωπική υπόθεση - μέχρι και ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο μπορώ να σου πω... - και θέλει ψάξιμο. Τα τύμπανα μπορείς να τα φέρεις κάπως στον ήχο που θέλεις, με διαφορετικά κουρδίσματα και δέρματα. Τα πιατίνια ή σου αρέσουν ή όχι.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο ride που έχω ακούσει τελευταία είναι ένα 20άρι Paiste Signature flat (χωρίς καμπάνα).

 

Το είχα ακούσει και εγώ αυτό... ναί μεν μου άρεσε αλλά προτίμησα με την καμπάνα. Πές μου Χάρη που το άκουσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιstanbul!!! Τρομερές επιλογές αλλά δύσκολα βρίσκεις στην Ελλάδα για να ακούσεις. Έχω πάρει αρκετά για ηχογραφήσεις αλλά κατευθείαν από το εργοστάσιο τους στην Τουρκία. Εδώ πάνω στην βόρεια Ελλάδα πολλοί drummer κάνουν ταξίδια στην Τουρκία μόνο και μόνο για να πάρουν πιατίνια από την Instanbul.

Γενικά έχει πάρα πολύ ωραία πιατίνια. Χειροποίητα και πολύ φθηνά. Αν ποτε επισκευτήτε την Κωνσταντινούπολη μια βόλτα στο εργοστάσιο της είναι must. Αρκεί να επικοινωνήσετε με την εταιρία πριν πάτε, www.istanbulcymbals.com και αυτοί κανονίζουν μέχρι και να έρθουν να σας πάρουν από το ξενοδοχείο. ¶σε που δέχονται και custom orders χωρίς παραπάνω χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snare, το έχει ένας γνωστός μου που το πήρε για δεύτερο ride όταν παίζει σε jazz σχήματα.

Πολύ καλό αλλά σίγουρα όχι all-around, αφού δεν πρόκειται να ακουστεί ανάμεσα σε Marshall stacks τσιτωμένα στο 11. Για πιο πολιτισμένες καταστάσεις ενδείκνυται.

Εγώ πάντως με την πρώτη ευκαιρία (βλ. λεφτά που έχουν περισέψει αφού πληρωθούν οι λογαριασμοί - είδος προς εξαφάνιση) θα πάρω ένα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιstanbul!!! Τρομερές επιλογές αλλά δύσκολα βρίσκεις στην Ελλάδα για να ακούσεις. Έχω πάρει αρκετά για ηχογραφήσεις αλλά κατευθείαν από το εργοστάσιο τους στην Τουρκία. Εδώ πάνω στην βόρεια Ελλάδα πολλοί drummer κάνουν ταξίδια στην Τουρκία μόνο και μόνο για να πάρουν πιατίνια από την Instanbul.

Γενικά έχει πάρα πολύ ωραία πιατίνια. Χειροποίητα και πολύ φθηνά. Αν ποτε επισκευτήτε την Κωνσταντινούπολη μια βόλτα στο εργοστάσιο της είναι must. Αρκεί να επικοινωνήσετε με την εταιρία πριν πάτε' date=' www.istanbulcymbals.com και αυτοί κανονίζουν μέχρι και να έρθουν να σας πάρουν από το ξενοδοχείο. ¶σε που δέχονται και custom orders χωρίς παραπάνω χρέωση.[/quote']

 

συμφωνω!ακομα καλυτερα ειναι δε τα BOSPORUS (αν & λιγο ακριβοτερα) πηγα περυσι στο 'εργοστασιο" τους (τι εργοστασιο δηλ. μια παράγκα ηταν με 3 παπούδες που ολημερις σφυριλατουσανε πιατινια μεσα σε χειροποιητους φουρνους με ξυλα!!!) τετοια πιατινια δεν ειχα ξανακουσει στη ζωη μου!(ασε που σουβλισαν και ολοκληρο αρνι για να μας "τρατάρουν"!!!) ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΦΙΛΟΞΕΝΟΙ οι τυποι!

 

αγορασαμε τελικα αρκετα (σε εξαιρετικες τιμες) το πιο απιστευτο ηταν ενα Elvin Jones ride το οποιο οσο πιο δυνατα το χτυπουσες τοσο πιο ΣΙΓΑ ακουγότανε!!!!

 

site δεν εχουν ομως σε ολα τα μαγαζια στην Istiklal cadeci θα σου κανουν "κονε" μαζι τους....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου