Προς το περιεχόμενο

Eνα απλο και καλο booster για solos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι οικονομικο για να κανω τη δουλεια μου?

 

Επεσε στα..ποδια μου τυχαια και το αγορασα λογω τιμης.

Κανει δουλεια.. ;)

 

http://www.thomann.de/gr/artec_dbt1_dual_booster.htm?sid=c6576f4320c519fab01aa2ebf74d8483

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ολα αυτα ειναι παρα πολυ καλα.Εψαχνα και εγω πριν καμποσο καιρο.Επειδη ομως δεν ηθελα να σκασω και 120 ευρω για booster και ηθελα μονο volume και να μην χρωματιζει τον ηχο,κατεληξα να παρω απο εναν ελληνα που φτιαχνει Rat Pedals λεγεται,καμια σχεση με το proco,και δοκιμασα ενα τρομερο μπουστερ το οποιο πρακτικα δουλευει στα 18 βολτ,headroom να φανε και οι κοτες,και ειναι τοσο καθαρο που ειτε παιζεις blues ειτε metal,το χω δοκιμασει και στα 2 θα σου δωσει τρομερη καθαροτηρα στον ηχο σου με τρομερο presence μεσα στην μπαντα που ειναι πιστευω και το πιο σημαντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=Alter link=topic=167800.msg317224#msg317224

 

παντως αν θελεις ΜΟΝΟ παραπανω ενταση για τα σολος, κοιτα για clean boost .. νoμιζω οτι τα πεταλακια eq ειναι ευκολο να σου χαλασουν τον ηχο, η να κανουν περιπλοκα τα πραγματα (πολλα ρυθμιστικα που προσπαθουν να κανουν την ιδια δουλεια ενισχυτης-overdrive-eq)

 

 

 

Eπειδή συμφωνώ  ΑΚΡΙΒΩΣ με τον προλαλήσαντα θα πω και εγώ το τι κάνω και αν είναι βλακεία ή διαφορετικό απο αυτό που ψάχνεις διέγραψέ το απο τη μνήμη σου ;D

Αν θέλεις λοιπόν ΜΟΝΟ να ανεβαίνεις σε ένταση και όχι να τονίζεις συγκεκριμένες συχνότητες θα σου προτεινα να δοκιμάσει ένα...volume pedal...

και εξηγούμαι...παίζεις στο soundcheck σου τα ρυθμικά σου με το πετάλι σου (τελευταίο στη σειρά) στα 3/5 και ρυθμίζεις τις εντάσεις απο τον ενισχυτή σου να είναι τέτοιες ώστε να ακούς μια χαρα. Οκ πάμε τώρα να σολάρουμε: κατεβάζουμε στο τέρμα το volume pedal και έχει ενα 40% παραπάνω ΕΝΤΑΣΗ, ξαναλέω αν αυτό είναι το ζητούμενο. Μετά επαναφέρεις το πετάλι εκεί που ήταν (ενταξει δεν θα σκασει ακριβώς αλλα στο περίπου θα τη βρέις την σωστή ένταση που θες για το κάθε κομματι και με το καιρό εξασκείται το πόδι σου και το βρίσκεις άνετα) και είσαι άρχοντας. Μην ξεχνάς ότι κάτι τέτοιο σου δινει την δυνατότητα να χαμηλώνεις και να δυναμώνεις όποτε θες αναλόγως το κομμάτι. Είναι σαν να αλλάζεις τη "μίξη" του ήχου της μπάντας σου αναλόγως το χαρακτήρα που θες να έχει το κάθε κομμάτι. Προσωπικά το βρίσκω πολύ βολικό αυτό διότι υπάρχουν κομμάτια που θέλω να ακούγομαι λίγο και να έχω πχ τα πληκτρα μπροστά και άλλα που θέλω να ακούγομαι πιο δυνατα+παντα κρατάω "καβάντζα volume" για τα σολο μου. Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει ή αν το κάνουν αλλοι φίλοι κιθαρίστες εδώ, εμένα με έχει βολέψει τρελά και παίζω 10 χρόνια έτσι. Εχω σχεδόν πάντα το ένα πόδι μου στο συμπλέκτη...εεεε....στο volume pedal και ταυτόχρονα χειρίζομαι και μία πεταλιέρα, παίζω και τραγουδάω. Δηλαδή θέλω να πω ότι είναι εφικτό δεν είναι κατι δύσκολο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει άλλους να το κάνουνε αλλά εγώ πλέον δεν μπορώ να παίξω χωρίς αυτό, σε φάση που όταν χάλασε μια φορά (η προηγούμενη πλαστικούρα που είχα) αναρωτήθηκα "καλά πως έπαιζα τόσα χρόνια πριν απο αυτό???"

 

Αυτά..αν σε ενδιαφέρει το θέμα, μην κοιτάξεις τίποτε άλλο εκτός απο το μεταλλικό στιβαρό πετάλι της boss. Τρώει τρελή καταπόνηση και καλό ειναι να είναι όσο πιο στιβαρή κατασκευή γίνεται και χωρίς κινητά μέρη. Έχει 100 ευρώ και θα σε βγάλει μια ζωή. Κατι πλαστικούρες που είχα των 20-30 ευρω παλιά, καθε 3 μήνες χαλάγανε..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου