Προς το περιεχόμενο

Blues in open D


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να δοκιμάσω ανοιχτό κούρδισμα για slide σε μια από τις κιθάρες μου καθότι το θέμα πάντα με ενδιέφερε πλην όμως, ουδέποτε το είχα επιχειρήσει. Οπότε μια που το έκανα, είπα να γράψω και κάτι, να δω πώς ακούγομαι με ντραμς και ολίγα φωνητικά. Μπάσο δεν έβαλα επίτηδες.

 

Υπάρχουν πολλές αστοχίες και η αμηχανία του πρωτάρη οπότε μη με πάρετε με τις πέτρες :)

Things_I_do_no_more.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε συ. Για πρωτάρης μια χαρά είσαι Σπύρο.

Η δε φωνή σου μου θυμίζει ένα από τα παλικάρια της φιλοπαρέας του Knopfler στους Notting Hillbillies.

Το κομμάτι σαφώς επηρεασμένο από το rollin' & tumblin' αλλά δεν έχει να κάνει. Λίγο καλύτερο control θέλει το slide. Τα πως, ο Ηλίας και οι λοιποί γνώστες.....

 

Η μόνη χτυπητή αστοχία κατά την άποψή μου, η επιλογή του ρυθμού από πίσω.  ;)

 

Α, ναι, βάλε και βρωμιά. Δεν ξέρω αν την θέλει το κομμάτι αλλά πάντως την θέλω εγώ. Ιδίως αφού λείπει το μπάσο  >:(

 

Μπράβο Σπύρο, προχώρα το....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη προσπαθια!

μου αρσεσε πολυ που δεν πατας ακριβως στις νοτες βγαζει μια σαπιλα!

λιγο τον ρυθμο πρεπει να προσεξεις να γινει λιγο πιο ρυθμικο το παιξιμο σου!

οποτε βρες λιγο τον ρυθμο και θα εισαι σουπερ!

εαν θελεις παντως να μελετησεις slide κουρδισε μια κιθαρα στο αγαπημενο σου ανοιχτο κουρδισμα βαλε φλατ χορδες και σηκωσετες πολυ ψηλα.

ετσι ειχα κανει καποτε την danelectro μου και ηταν και μαμω!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ.

 

με σιδερένιο slide να υποθέσω εε ?

 

Γυάλινο είναι.

 

Α, ναι, βάλε και βρωμιά. Δεν ξέρω αν την θέλει το κομμάτι αλλά πάντως την θέλω εγώ. Ιδίως αφού λείπει το μπάσο

 

Έχει μια βρωμίτσα. Φοβήθηκα να βάλω κι άλλη (κι εγώ ήθελα) γιατί όντας εντελώς αρχάριος διατρέχω τον κίνδυνο της παράφωνης φασαρίας νομίζω.

 

λιγο τον ρυθμο πρεπει να προσεξεις να γινει λιγο πιο ρυθμικο το παιξιμο σου!

οποτε βρες λιγο τον ρυθμο και θα εισαι σουπερ!

 

 

Έχεις δίκιο. Το βρήκα εξαιρετικά δύσκολο να τραγουδάω και να παίζω συγχρόνως έτσι. Λέω να αφήσω το κούρδισμα αυτό στην τέλε για practice.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου