Προς το περιεχόμενο

αγορά κιθάρας για συνοδία μπουζουκιού και οικιακές ηχογραφησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας

Μόλις ανακάλυψα το http://www.thomann.de

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κιθάρα για συνοδία μπουζουκιού (χωρίς πολλές ηλεκτρικές βοήθειες) αλλα και για να μάθει η κοπέλα μου. Οπότε δε θέλω κατι πολύ καλό και ακριβό καθώς θα ταλαιπωρηθεί λιγακι. Βασική προυποθεση να μπορει να συνδεθεί με τον υπολογιστή για ηχογραφίσεις χωρίς μικρόφωνο (εδω χρειάζεται τι; ). Πως σας φαίνεται η παρακάτω;

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_jc503ceq.htm

 

Νομίζω πως μπορει να γίνει η ηχογράφιση με τον υπολογιστή χωρις μικρόφωνο ετσι δεν είναι; Ο ήχος πως σας φαίνεται; Εχει sample. Την εχει κανενας; Τα χρήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλετε και να ηχογραφήσετε, ενώ η κοπέλα δεν ξέρει κιθάρα, αφού λες ότι την θες την κιθάρα για να μάθει; ??? ???

 

Μήπως να κοιτάγατε τα πράγματα one step at the time;;; Εννοώ ότι ακόμα δεν έμαθε κιθάρα η κοπέλα (που να πεις ότι θα μάθει και να στέκεται σε κομμάτια και να μπορεί και να ηχογραφήσει θα θέλει όπως όλος ο νορμάλ κόσμος ένα χρονικό διάστημα όχι και μικρό, με συνεχή εκμάθηση και εξάσκηση), εσείς σκέφτεστε και τις ηχογραφήσεις και τον εξοπλισμό και τις δυνατότητες οργάνου κλπ κλπ κλπ;;; Μήπως (αφού φυσικά η κοπέλα βρεθεί σε ένα κατάλληλο επίπεδο) να γράφατε τα κομμάτια, να δείτε πώς δένουν και εσείς μεταξύ σας κλπ κλπ;

 

Ό,τι θέλετε θα κάνετε φυσικά, απλά τη γνώμη μου λέω, ότι η φάση μου φαίνεται λίγο κουλή και ανορθόδοξη! Υποθέτω ότι θες όργανο φτηνό που να τα κάνεις όλα μ' αυτό (και να μάθει η κοπέλα, και να μην κλάψετε τα λεφτά αν βαρεθεί και μπιστολιάσει τη φάση, αλλά και καλή ώστε να παίζει και να ηχογραφείται καλά!!!).

 

Την κιθάρα δεν την ξέρω, και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι με τις προϋποθέσεις που ζητάς, γνώμη μου όμως πάνω απ' όλα είναι να επαναπροσδιορίσετε τις ανάγκες σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi οχι δεν καταλαβες

Ηχογραφηση θα κανω εγω οχι η κοπελα. Η κοπελα δεν εχει ιδεα,  τι να παιξει....

Απλα μια και θα της παρω κιθαρα για να μαθει θα ηθελα να μπορει να συνδεεται και με τον υπολογιστη....

Μην πρεπει να αγοράσω 2. Οταν λεω ηχογραφηση εννοω οικιακή απλα για να περναει η ωρα. Οχι κατι ιδιαιτερο

ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και νά 'χει, η κιθάρα κρίνοντας απ΄την τιμή της μάλλον ίσως είναι καλή λύση να μάθει η κοπέλα. Τώρα για ηχογράφηση... τι να σου πω! Γενικά δεν ενδείκνυνται ηχογραφήσεις ακουστικής μέσω βυσμάτων, αλλά με μικρόφωνο (για να μην πω επιβάλλεται). Ειδικά αν δεν περνάει από καμια κονσόλα - μίκτη να στο καθαρίζει και λίγο το σήμα... δύσκολα τα πράγματα. Αλλά για να περνάει η ώρα όπως λες και να τριφτείς σε τέτοια γενικότερα θέματα, χωρίς δηλαδή σε καμιά περίπτωση να σε ενδιαφέρει η ποιότητα του αποτελέσματος, ίσως πάλι είναι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου