Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ταστιέρας ή...;


stevieray

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα!

Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή ταστιέρας σε μια παλιά Aria pro II (stg series). Τα τάστα είναι σε οικτρή κατάσταση και πλέον δε κάνει ούτε για μελέτη. Δε θέλω ούτε να τη δώσω όμως, είναι η πρώτη μου κιθάρα. Μια διόρθωση στα τάστα εκτιμώ ότι θέλει 70-100 euro, που και όσο να θέλω να την κάνω την κιθαρούλα να παίξει, δε θέλω να τα δώσω(πόσο ακόμα αλλαγή τάστων) . Από την άλλη έχω δει τιμές (πχ ebay) που και με 60 euro με μεταφορικά μέσα, υπάρχουν καινούριες ταστιέρες. Η λύση αυτή μου φαίνεται και η καλύτερη. Ρωτώ λοιπόν, αν κάποιος πιο έμπειρος συμφωνεί με το σκεπτικό μου; Αλλά και σ αυτή την περίπτωση είναι πιθανό να αγνοώ πληροφορίες όσον αφορά την αλλαγή μιας ταστιέρας (όπως τι διαστάσεις ψάχνω κλπ), που και πάλι θα πρέπει να ρωτήσω…..προτάσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Stevieray,

 

Η ταστιέρες που λές του "ιμπέη" μπορεί να έχουν €60, αλλά η αλλάγή-τοποθέτηση πάει στα €200-250, οπότε καλύτερα να της αλλάξεις τάστα ή να βρείς καινούργιο (κινέζικο) μπράτσο (που να ταιριάζει) απ'τον ιμπέη με κανένα 100άρικο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανίκι/μπράτσο (neck) θέλεις να αλλάξεις υποθέτω. Όχι ταστιέρα...

Βρήκες μανίκι για Aria Pro II; Γιατί αμφιβάλλω ότι μπάινει μανίκι άλλης μάρκας. Επίσης δεν πιάνω αυτά που λες για τα τάστα. Δεν θες να αλλάξεις τάστα γιαυτό αλλάζεις μανίκι;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανίκι φυσικά, λάθος διατύπωση. Γι αυτό και ρώτησα…τώρα ξέρω ότι ψάχνω μόνο για μανίκι Aria. Όταν για να διορθώσω (όχι να αλλάξω) τα τάστα σε άλλη κιθάρα έδωσα περίπου 100euro και βλέπω ότι υπάρχει μανίκι με 60 σωστά δε το σκέφτομαι; Όσον αφορά την τοποθέτηση πάλι πρέπει να ρωτήσω αν πρέπει να πάει σίγουρα σε τεχνικό; Αν θέλει απλά ξεβίδωμα από κάτω και στην ντίζα μέσα στο μανίκι, καινούριες τρύπες στο νέο μανίκι και βίδωμα, ε τότε δε πάω σε τεχνικό. Κάνω setup για χρόνια μόνος μου και δε θέλω να φανώ αλλά αν η δυσκολία στην αλλαγή είναι αυτή, θα την αλλάξω μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την κοινότητα!

Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή ταστιέρας σε μια παλιά Aria pro II (stg series). Τα τάστα είναι σε οικτρή κατάσταση και πλέον δε κάνει ούτε για μελέτη. Δε θέλω ούτε να τη δώσω όμως, είναι η πρώτη μου κιθάρα. Μια διόρθωση στα τάστα εκτιμώ ότι θέλει 70-100 euro, που και όσο να θέλω να την κάνω την κιθαρούλα να παίξει, δε θέλω να τα δώσω(πόσο ακόμα αλλαγή τάστων) . Από την άλλη έχω δει τιμές (πχ ebay) που και με 60 euro με μεταφορικά μέσα, υπάρχουν καινούριες ταστιέρες. Η λύση αυτή μου φαίνεται και η καλύτερη. Ρωτώ λοιπόν, αν κάποιος πιο έμπειρος συμφωνεί με το σκεπτικό μου; Αλλά και σ αυτή την περίπτωση είναι πιθανό να αγνοώ πληροφορίες όσον αφορά την αλλαγή μιας ταστιέρας (όπως τι διαστάσεις ψάχνω κλπ), που και πάλι θα πρέπει να ρωτήσω…..προτάσεις;

 

 

δεν κατάλαβα γιατί απλά δεν αλλάζεις τάστα...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα γιατί απλά δεν αλλάζεις τάστα...

Όπως είπα φίλε μου, η λόγω τιμής. Άσε που αν μπει τελικά άλλο μανίκι, ότι και αν είναι αυτό θα είναι καλύτερο από αυτό που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή αρχή είναι να μετρήσεις το scale length της κιθάρας για να ξέρεις για τι μπράτσο πας.

Μέτρησε λοιπόν απο την έσω(προς την ταστιέρα) άκρη του nut μέχρι εκεί που πατάει η χορδή στο βαγονάκι της γέφυρας (saddle), μετά μέτρησε τις διαστάσεις στο neck pocket. Στείλτα όλα μαζί με ένα mail στους τύπους που πουλάνε τα μπράτσα και θα σου πουν ποιό ταιριάζει.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του γεγονότος ότι θα παιδευτείς να βρεις μανίκι για την κιθάρα αυτή. ξέρεις ακριβώς τι θες; Δλδ Profile, radius, scale length, τρύπες κλειδιών; Εγώ θα άλλαζα τάστα. Αν είναι η πρώτη σου κιθάρα, το αξίζει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς, αν και φαντάζομαι οι διαστάσεις του pocket φαίνεται να είναι οι πιο σημαντικές. Από απορία έχει αλλάξει κανείς από δω μόνος του μανίκι; Γιατί πραγματικά δε μου φαίνεται κάτι πολύ δύσκολο ή και πάλι αγνοώ κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου