Προς το περιεχόμενο

Κεφαλη και Καμπινα ΠΟΣΑ Wattomoura?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες...ενα φιλαρακι εδω ρωταει αν η κεφαλη και η καμπινα στο μπασο πρεπει να εχουν τα ιδια Watt?η αποδοση πως θα ειναι αν η κεφαλη ειναι 300 ενω το καμπινετο παραπανω??Τελικη ερωτηση για να μη σας μπερδευω,η καμπινα "βγαζει" τα βαττ της κεφαλης? :?:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικά! Η καμπίνα πρέπει να έχει περισσότερα watt από την κεφαλή. Τα διπλά τουλάχιστον. Μιλάμε για rms πάντα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κανε μια εξηγα φιλε μου γιατι το φιλαρακι μου δεν ειναι διπλα κι εγω δεν ειμαι σχετικος με μπασα...τι ειναι το rms?

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια τα "πραγματικά"(οφέλημα ίσως)watt που μπορείς να βγάλει ένας ενισχυτής ή να αντέξει ένα μεγάφωνο.

 

Ενδεχομένως να έχεις παρατηρήσει σε μερικά μεγάφωνα ενδείξεις όπως Peak power 600watts και RMS 300watt :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι ενισχυτες και τα ηχεια μετρανε τιμες ισχύος (watt) σε rms, continious και peak. Τα rms watt ειναι η πιο κοντινη τιμή στην πραγματική ισχύ (γι αυτό και είναι η μικρότερη τιμή). Οταν μιλαμε για ενισχυτες και καμπίνες οργάνων συνηθως αναφερόμαστε σε rms watt.....

Στο θέμα μας. Αν έχεις πχ κεφάλη 100watt θες καμπίνα από 100 watt και άνω για να μήν καεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου