Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη ενισχυτη απο τρανζιστορ σε λαμπα, γινεται?


ex-tzo777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,θα μπω κατευθειαν στο θεμα,,,εχω ενα marshall G30R CD,,ειναι ενας ενισχυτης που βρεθηκε στα χερια μου και ειναι σχετικα απαιχτος,,αν και τωρα δεν εχω αλλο,,,αλλα παλι δεν προβαρω με αυτον ουτε μπορω να ανεβασω πολυ τις εντασεις εδω που ειμαι...και περα απο αυτο εχω και κανα δυο τρια προγραμματα για κιθαρα στο λαπτοπ....σκεφτομουνα μιας και ποτε δεν ειχα την δυνατοτητα να εχω ενα λαμπατο ενισχυτη και αφου ειδα οτι πουλανε διαφορα κιτ λαμπατων ενισχυτων στο διαδυκτιο αν μπορουσα με λιγοτερα χρηματα απο το να αγορασω ενα ολοκληρο κιτ να χρησιμοποιησω το υπαρχων ηχειο και σκαφος του μαρσαλ και να τον μετατρεψω σε λαμπατο...θα προτιμουσα κατι που να φερνει σε φεντερ (προ τζουνιορ πχ),,αλλα περα απο το οτι αν εχω το σχεδιο πιστευω μπορω να κολλησω την πλακετα με βοηθεια απο καποια βιντεο στο γιουτουμπ δεν ξερω αν γινεται η ολη μετατροπη και αν γινεται ποσο θα κοστισει,,,ο λαμπατος θελω να εχει 15 βαττ ισχυ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά γίνεται. Με μεγάλη δυσκολία και πολλή γνώση. Να βγάλεις πρώτα το υπάρχον κύκλωμα/τροφοδοτικά. Μετά να βρείς το κατάλληλο κιτ (όχι μόνο πλακέτα αλλά και τροφοδοσία, λάμπες, σασι) και να το ταιριάξεις με την πρόσοψη και να έχεις τον απαραίτητο χώρο μέσα για να χωρέσει το κιτ πίσω / πάνω από το μεγάφωνο.....

Με λίγα λόγια άστα να πάνε...... Μπλέκεις.

Δεν θα το επιχειρούσα με τις γνώσεις σου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμουσα κατι που να φερνει σε φεντερ (προ τζουνιορ πχ),,

 

αν,μετα απο πολλες δυσκολιες,γινει (λεω αν) θα σου κοστισει δυο φορες περισσοτερο απο οτι ενας καινουργιος τζουνιορ και 3 με 4 απο οτι ενας μεταχειρισμενος....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν ειναι δυνατον να γινει με επιτυχια .Το κοστος θα ειναι μεγαλο σε σχεσει με το αποτελεσμα .Αυτο που λεει ο SF ΙΣΧΥΕΙ.Καλυτερα κρατα το marshall και βρες ενα μεταχειρισμενο fender να κανεις την δουλεια σου.Και μακρυα απο πατεντες μεσω ebay ''βρωμανε''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου