Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης ακουστικων drummer για live


metalmike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σε ολους. Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με ενα θεματακι που αντιμετωπιζουμε με τη μπαντα μου στα lives. Παιζουμε με προηχογραφημενα πληκτρα τα οποια παιζουν απο ενα λαπτοπ, τα audio αρχεια των πληκτρων ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε στο αριστερο καναλι ειναι ο μετρονομος και στο δεξι τα προηχογραφημενα, ο μετρονομος οπως ειναι φυσικο θελουμε να ακουγεται μονο στα ακουστικα του drummer και τα προηχογραφημενα εκτος στα P.A. ή και στα ακουστικα του drummer (δε μας πολυενδιαφερει αυτο). Κατα το διαχωρισμο αυτο απο τον ηχοληπτη μας εχουν προτεινει 2 φορες σε 2 διαφορετικα μαγαζια που ειχαμε προβλημα, για να γινει σωστοτερη και ευκολοτερη δουλεια να παρουμε ενισχυτη ακουστικων γιατι εχουμε θεμα στην ενταση που φτανει στα ακουστικα του drummer, η οποια ειναι πολυ μικρη αν πχ η κονσολα ειναι αρκετα μακρια και η συνδεση γινεται μεσω συσκευης που απλα εχει line εισοδους/εξοδους. Οποτε πιστευτε κατι τετοιο --> http://www.thomann.de/gr/millenium_hp1_headphone_amp.htm θα μας εκανε γι'αυτο που θελουμε; Oποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη. Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους. Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με ενα θεματακι που αντιμετωπιζουμε με τη μπαντα μου στα lives. Παιζουμε με προηχογραφημενα πληκτρα τα οποια παιζουν απο ενα λαπτοπ, τα audio αρχεια των πληκτρων ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε στο αριστερο καναλι ειναι ο μετρονομος και στο δεξι τα προηχογραφημενα, ο μετρονομος οπως ειναι φυσικο θελουμε να ακουγεται μονο στα ακουστικα του drummer και τα προηχογραφημενα εκτος στα P.A. ή και στα ακουστικα του drummer (δε μας πολυενδιαφερει αυτο). Κατα το διαχωρισμο αυτο απο τον ηχοληπτη μας εχουν προτεινει 2 φορες σε 2 διαφορετικα μαγαζια που ειχαμε προβλημα, για να γινει σωστοτερη και ευκολοτερη δουλεια να παρουμε ενισχυτη ακουστικων γιατι εχουμε θεμα στην ενταση που φτανει στα ακουστικα του drummer, η οποια ειναι πολυ μικρη αν πχ η κονσολα ειναι αρκετα μακρια και η συνδεση γινεται μεσω συσκευης που απλα εχει line εισοδους/εξοδους. Οποτε πιστευτε πως κατι τετοιο --> http://www.thomann.de/gr/millenium_hp1_headphone_amp.htm ή κατι τετοιο --> http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm θα μας εκανε γι'αυτο που θελουμε; Oποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη. Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ ρε παιδια για τη βοηθεια...μη σκιζεστε να γραψετε τιποτε...μια φορα στο τοσο ποσταρω κι εγω να ρωτησω κατι και ποτε δεν ειναι κανεις προθυμος να απαντησει...δεν ειναι δα και καμια επιστημονικη ερωτηση...ακομα και στο πρωτο ποστ που το εβαλα σε αλλη κατηγορια του forum (http://www.noiz.gr/index.php?topic=183154.0) παλι κανεις δεν απαντησε και ειπα κι εγω πως το εβαλα σε λαθος κατηγορια γι'αυτο ξαναποσταρα εδω. Τελοσπαντων, ας διαγραφουν και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου την απάντηση που θες την έχεις ουσιαστικά δώσει μόνος σου.Από εκεί και πέρα το να γκρινιάζεις και να ανοιγεις συνέχεια threads ζητιανεύοντας απαντήσεις δε βοηθά.Κάνε ένα-δυο bump και αν δεν πάρεις απάντηση δεν πήρες!τι να γίνει δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα το να γκρινιάζεις και να ανοιγεις συνέχεια threads ζητιανεύοντας απαντήσεις δε βοηθά.Κάνε ένα-δυο bump και αν δεν πάρεις απάντηση δεν πήρες!τι να γίνει δηλαδή;

+1

 

Εάν ξέρει κάποιος θα απαντήσει, αν όχι... μάλλον όχι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου την απάντηση που θες την έχεις ουσιαστικά δώσει μόνος σου.Από εκεί και πέρα το να γκρινιάζεις και να ανοιγεις συνέχεια threads ζητιανεύοντας απαντήσεις δε βοηθά.Κάνε ένα-δυο bump και αν δεν πάρεις απάντηση δεν πήρες!τι να γίνει δηλαδή;

 

Α την εχω δωσει μονος μου ετσι; Oκ, εγω φταιω κιολας που περιμενα απαντηση, σα δε ντρεπομαι :P Δε ζητιανεψα απαντηση απλα μου εκανε εντυπωση που δεν απαντησε κανεις και στα 2 threads. Και το 2ο το ανοιξα επειδη νομισα πως την ερωτηση την εβαλα σε λαθος κατηγορια στο φορουμ, δεν ειμαι κανα 15χρονο που ανοιγει παντου το ιδιο thread για να παρει σωνει και καλα απαντηση χωρις να περιμενει κιολας ουτε λεπτο. Kαι το bump δεν ειναι λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους. Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με ενα θεματακι που αντιμετωπιζουμε με τη μπαντα μου στα lives. Παιζουμε με προηχογραφημενα πληκτρα τα οποια παιζουν απο ενα λαπτοπ, τα audio αρχεια των πληκτρων ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε στο αριστερο καναλι ειναι ο μετρονομος και στο δεξι τα προηχογραφημενα, ο μετρονομος οπως ειναι φυσικο θελουμε να ακουγεται μονο στα ακουστικα του drummer και τα προηχογραφημενα εκτος στα P.A. ή και στα ακουστικα του drummer (δε μας πολυενδιαφερει αυτο). Κατα το διαχωρισμο αυτο απο τον ηχοληπτη μας εχουν προτεινει 2 φορες σε 2 διαφορετικα μαγαζια που ειχαμε προβλημα, για να γινει σωστοτερη και ευκολοτερη δουλεια να παρουμε ενισχυτη ακουστικων γιατι εχουμε θεμα στην ενταση που φτανει στα ακουστικα του drummer, η οποια ειναι πολυ μικρη αν πχ η κονσολα ειναι αρκετα μακρια και η συνδεση γινεται μεσω συσκευης που απλα εχει line εισοδους/εξοδους. Οποτε πιστευτε πως κατι τετοιο --> http://www.thomann.de/gr/millenium_hp1_headphone_amp.htm ή κατι τετοιο --> http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm θα μας εκανε γι'αυτο που θελουμε; Oποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη. Ευχαριστω πολυ :)

 

Μια σκέψη: Αφού τα πλήκτρα παίζουν από λάπτοπ, τότε:

α) βάζεις μια κάρτα ήχου usb στο λάπτοπ (φτηνή, πολύ φτηνή).

β) βάζεις ένα πρόγραμμα τύπου live, cubase, ένα daw free (π.χ. αυτό εδώ

γ) στο ένα track του daw βάζεις τα πλήκτρα, και ορίζεις έξοδο είτε την internal κάρτα ήχου είτε τη usb

δ) σε ένα άλλο track βάζεις τον μετρονόμο και ορίζεις έξοδο την άλλη κάρτα (κι εκεί βάζεις τα ακουστικά για τον ντράμερ, που δε νομίζω να χρειαστούν έξτρα προενίσχυση).

 

(Συμπλήρωμα) Έτσι νομίζω πως κερδίζεις, γιατί τώρα έχεις τα πλήκτρα μονοφωνικά ενώ με τον παραπάνω τρόπο μπορείς να βγεις στέρεο στα πλήκτρα (π.χ. με άλλον ήχο δεξιά και άλλον αριστερά).

 

Τα παραπάνω τα γράφω καθαρά "μπακάλικα". Βάσει λογικής, δουλεύει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου :)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω ενα παλιο Fostex ενισχυτη ακουστικων εδω και χρονια που εχει 2 διαφορετικες εισοδους και σου δινει μεχρι 5 ακουστικα.

Εψαξα μπας και στο βρω αλλα ειναι παλιο.

Επισης δεν ξερω αν αξιζει να κανεις παραγγελια απο το Thomann..μονο το ενισχυτακι..

Με τα μεταφορικα ισως σου ερχεται μια η αλλη απο το να το παρεις απο εδω.

Θα παρεις σημα απο το Λαπτοπ με ενα spliter απο την εξοδο των ακουστικων

Μην μπλεξεις με κονσολα

Κατευθειαν απο την πηγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Φιλε dmilo δυστυχως χρειαζομαστε τον ενισχυτη ακουστικων γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που απο την κονσολα που ειναι μακρια ερχεται ηχος στα αυτια του drummer μας αλλα ειναι πολυ αδυναμος, δεν ακουγεται σχεδον καθολου. Αν εμεις λνουμε κατευθειαν απο το λαπτοπ στον drummer δεν υπαρχει προβλημα. Ειναι αναλογα το μαγαζι, αναλογα την κονσολα και αναλογα που θα βρισκεται το laptop oποτε σε καθε περιπτωση πρεπει να ειμαστε καλυμενοι. Φιλε vagelism το ενισχυτακι ειναι μερος παραγγελιας που ξεπερνα τα 300 ευρω οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Απλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος οτι κατι θα μου κανει αυτο που θα παρω, πχ για αυτο λεω --> http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm εχει μια εισοδο αντι για 2 που εχει το δικο σου και 4 εξοδους...θα μπορεσουμε να συνδεσουμε το λαπτοπ με την εισοδο και στις 2 πρωτες εξοδους του να βγαινουν απο τη μια μονο ο μετρονομος και απο την αλλη μονο τα πληκτα; Να σου θυμησω πως ο διαχωρισμος γινεται απο τον αρχειο των προηχογραφημενων που εχει στο αριστερο καναλι μετρονομο και στο δεξι πληκτρα. Με κονσολα μπλεκουμε ουτως ή αλλως για να βγουν προηχογραφημενα στα PA, αν κι εσυ εννοεις να μη μας στελνει η κονσολα αυτο που θα παρει ο drummer αλλα να να το παιρνουμε κατευθειαν απο το laptop. Απλα οπως ειπα σε καποια μαγαζια δυστυχως δε γινεται αλλιως, πρεπει η κονσολα να μας δινει, γι'αυτο. Τελοσπαντων, μια επιβεβαιωση οτι μας κανει το μηχανηματακι πιο πανω θελω και το χτυπησα, για να μη σας κουραζω κι αλλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου