Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος τελικός και φορτίο στην έξοδο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Γεια χαρά,

είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και έχει να κάνει με τελικούς λαμπάτους ενισχυτές.

Έχω ακούσει πως ένα λαμπάτο ενισχυτή δεν πρέπει να τον ανάβεις χωρίς φορτίο στην έξοδο.

Δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις συνδεδεμένο κάποιο μεγάφωνο στην έξοδο του ενισχυτή.

Η πρώτη μου ερώτηση είναι:

1) κατά πόσο ισχύει αυτό;

και 2) πόσο σημαντικό είναι αυτό το φορτίο να είναι ίδιας ωμικής αντίστασης με την έξοδο που περιμένει να δει ο ενισχυτής; Δηλαδή αν για παράδειγμα ο ενισχυτής περιμένει να δει μεγάφωνο 16Ω κι εγώ του δώσω ένα φορτίο 64Ω είναι καλύτερο από το να μην δει καθόλου φορτίο, ή πάλι μπορεί να πάθει ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1) ισχυει

2) περισσοτερο ωμικο φορτιο μπορεις να του δωσεις,ΛΙΓΟΤΕΡΟ μη του δωσεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ενισχυτής λυχνίας πρέπει να έχει ΠΑΝΤΑ φορτίο στην έξοδο. Αυτό μπορεί να είναι είτε ηχείο ή κάποια αντίσταση με ισχύ μεγαλύτερη ή ίση της ισχύος του ενισχυτή. Η σύνθετη αντίσταση μπορεί να είναι ελαφρά διαφορετική, μέχρι 100% σε κάποιους ενισχυτές αλλά άλλοι είναι ευπαθείς σε αυτό, πχ vintage Marshalls. Αν χρησιμοποιείς διαφορετική αντίσταση θα έχεις και λίγο διαφορετικό ήχο πιο μπάσο ή πιο οξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Γεια χαρά,

είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και έχει να κάνει με τελικούς λαμπάτους ενισχυτές.

Έχω ακούσει πως ένα λαμπάτο ενισχυτή δεν πρέπει να τον ανάβεις χωρίς φορτίο στην έξοδο.

Δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις συνδεδεμένο κάποιο μεγάφωνο στην έξοδο του ενισχυτή.

Η πρώτη μου ερώτηση είναι:

1) κατά πόσο ισχύει αυτό;

και 2) πόσο σημαντικό είναι αυτό το φορτίο να είναι ίδιας ωμικής αντίστασης με την έξοδο που περιμένει να δει ο ενισχυτής; Δηλαδή αν για παράδειγμα ο ενισχυτής περιμένει να δει μεγάφωνο 16Ω κι εγώ του δώσω ένα φορτίο 64Ω είναι καλύτερο από το να μην δει καθόλου φορτίο, ή πάλι μπορεί να πάθει ζημιά;

Ναι φιλε μου ισχυει..

Τωρα το τι μεγαφωνω θα βαλεις ειναι δικια σου επιλογη.

Για παραδειγμα εαν ο τελικος εχει 4,8,16 output μπορεις:

μπορεις να βαλεις 16 οhm καμπινα στο 8 η στο 16.

Εαν εχεις 8 ohm καμπινα μπορεις να βαλεις 4 και 8.

Εαν ο τελικος εχει 2χ4 ,2χ8 και μια 16 output ως συνηθως.

Μπορεις να βαλεις 2 καμπινες 8 ohm στα δυο output 4 ohm.

Μπορεις να βαλεις 2 καμπινες 16 ohm στα δυο output 8 ohm.

Και μια 16 ohm καμπινα  στο output 16 ohm.

ποτε μα ποτε δεν βαζεις για παραδειγμα δεν βαζεις μια 4 ohm και μια 8 ohm στα δυο output

του τελικου 8 ohm.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα stand by κυκλώματα μου ερχονται στο νου τώρα δεν χρειάζονται φορτίο αλλά επειδή θα την κάνεις την κίνηση κατα λάθος και θα τον λειτουργήσεις έχε παντα συνδεδεμένο. Δε βρίσκω και λόγο γιατί στο stand by να μην έχει φορτίο. Όσο για την σύνθετη αντίσταση, γενικά μπορείς έναν ενισχυτή να τον δουλέψεις στη μισή αντίσταση, υπάρχουν ενισχυτές που δουλεύουν έτσι. Ο ενισχυτής έχει ένα εύρος σύνθετων αντιστάσεων στην έξοδο, μεταβάλλεται κατά τη λειτουργία, για να λειτουργήσει όπως έχει σχεδιαστεί, πιο αποδοτικά και με τη σωστή χροιά, πρέπει να συνδέσεις την έξοδό του με την αντίστοιχη καμπίνα που πλησιάζει τη μέση τιμή της σύνθετης αντίστασης εξόδου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βρίσκω και λόγο γιατί στο stand by να μην έχει φορτίο.

 

  Είναι πολύ βολικό όταν έχεις πολλά κεφάλια αλλά μόνο μία καμπίνα. Τις έχεις όλες αναμένες για να είναι έτοιμες να γράψουν, αλλά τις έχεις σε standby λειτουργία, όσο δεν έχεις την καμπίνα επάνω τους συνδεδεμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) πόσο σημαντικό είναι αυτό το φορτίο να είναι ίδιας ωμικής αντίστασης με την έξοδο που περιμένει να δει ο ενισχυτής; Δηλαδή αν για παράδειγμα ο ενισχυτής περιμένει να δει μεγάφωνο 16Ω κι εγώ του δώσω ένα φορτίο 64Ω είναι καλύτερο από το να μην δει καθόλου φορτίο, ή πάλι μπορεί να πάθει ζημιά;

 

να ξεκαθαρίσουμε εδώ οτι δεν μπορείς να συνδέσεις απλά μια αντίσταση, έτσι?

 

Το φορτίο που πρέπει να "βλέπει" μπορεί να λέμε οτι είναι "τάδε" Ω, αλλά οχι αντίσταση. Είναι εμπέδηση, άρα ωμικό, επαγωγικό και (λίγο) χωρητικό.

 

Και ναι, ΠΟΤΕ δεν δίνεις full power σε τελικό στάδιο χωρίς φορτίο.

 

Ο τρισμέγιστος Leo στους ενισχυτές του προέβλεψε και έκανε τα output jacks να βραχυκυκλώνουν αν δεν έχουν βύσμα, για να προστατέψει απο στιγμιαία αβλεψία του χρήστη να συνδέσει μεγάφωνο ή καμπίνα.

 

Αν σε (vintage style) fender ανοίξεις το stby χωρίς φορτίο, σε λίγο θα δεις τις τελικές να ...τρίζουν (όχι και οτι καλύτερο, αλλά οχι και fatal με τη μια).

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Έχω έναν δικάναλο λαμπάτο τελικό, που έχει ξεχωριστά standby για κάθε κανάλι.

Οπότε στην περίπτωση που θέλω να παίξω μόνο με το ένα κανάλι, δεν είναι ανάγκη να βάλω φορτίο και στο άλλο κανάλι, αφού θα είναι standby.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Έχω έναν δικάναλο λαμπάτο τελικό, που έχει ξεχωριστά standby για κάθε κανάλι.

Οπότε στην περίπτωση που θέλω να παίξω μόνο με το ένα κανάλι, δεν είναι ανάγκη να βάλω φορτίο και στο άλλο κανάλι, αφού θα είναι standby.

 

 

Ειναι monoblock;;;;(dual mono)

Γιατι εαν ειναι(marshall)δεν χρειαζεται να ανοιξεις το δευτερο καναλι.

Τι εχεις;;

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου