Προς το περιεχόμενο

θεωρια βοηθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά είπαν οι προλαλλήσαντες ότι πρέπει να βρεθείς με κάποιον δάσκαλο γιατι αλλιώς δεν καταφέρνεις και πολλά μόνος σου. Από το δάσκαλο θα πάρεις πολλά, που ίσως λόγω έλλειψης χρόνου (αφου λες ότι είσαι φοιτητής) να μην καταφέρεις να τα μάθεις και να τα εξασκήσεις σωστά στον περιορισμένο χρόνο που θα σου δίνει. Αυτό που θα έχεις πάρει σίγουρα, θα είναι το σωστό κράτημα, η σωστή στάση, η σωστή αντιμετώπιση δυσκολιών, το μέτρημα του hi-hat και πολλά άλλα. Στη συνέχεια με διάφορα βιβλία, και λοιπά προχωράς.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστά είπαν οι προλαλλήσαντες ότι πρέπει να βρεθείς με κάποιον δάσκαλο γιατι αλλιώς δεν καταφέρνεις και πολλά μόνος σου. Από το δάσκαλο θα πάρεις πολλά, που ίσως λόγω έλλειψης χρόνου (αφου λες ότι είσαι φοιτητής) να μην καταφέρεις να τα μάθεις και να τα εξασκήσεις σωστά στον περιορισμένο χρόνο που θα σου δίνει. Αυτό που θα έχεις πάρει σίγουρα, θα είναι το σωστό κράτημα, η σωστή στάση, η σωστή αντιμετώπιση δυσκολιών, το μέτρημα του hi-hat και πολλά άλλα. Στη συνέχεια με διάφορα βιβλία, και λοιπά προχωράς.

Συμφωνω απόλυτα με τον προλαλήσαντα...

όταν ξεκίνησα να παίζω και πήγα σε δάσκαλο στην αρχή ήταν ευκολα σχετικα καθως είχα μια μικρή γνωση ως αυτοδίδακτος και με 5-10 πραματάκια που μου είχαν πει άτομα από τον περιγυρο μου που ήταν από 1 εως 15 χρόνια πιο ''εξελιγμένοι''.

 

Ξέρεις τι γινεται πλέον..? μπορείς να βρεις άπειρες πληροφορίες απο youtube, noiz κτλ κτλ σχετικά με τεχνικές, στήσιμο κοκ στις οποίες πριν 10 χρόνια δεν είχαμε πρόσβαση ή δεν υπήρχανε...φίλε μου την ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ  με κάποιον ''δάσκαλο'' δεν την αντικαθιστά τίποτα!

 

Προσωπικά έκανα 2 χρόνια σε ένα ωδείο της γειτονιάς.

Μετά πήγα στη Σχολή Μουσικής Πράξης την οποία την  είχε ιδρύσει ο Ν. Τουλιάτος και ουσιαστικά ήταν ένα drum-school ωδείο. Εκεί έμαθα πολλά γιατί πέρα από τα ντραμς κάναμε και ρυθμικό σολφέζ (μαζι με κιθαριστες κτλ το σολφεζ) και θεωρία με ΚΑΛΟ δάσκαλο.

 

Μέχρι που δυσκολέψαν τα πράματα και έκει κατάλαβα ότι το να ''ανεβάσεις επίπεδο'' δεν με ενδιεφερε...απλά ηθελα να παίζω και συνέχισα ως αυτοδίδακτος το οποιο και δε μετάνιωσα αλλα ηταν προσωπική απόφαση.

 

Πήρα όμως πολλά εφόδια από την άμεση επαφή μου με τον δάσκαλο όσον αφορά κάποιες ρουτίνες τις οποίες όλοι οι ντραμμερ πρέπει να τις κάνουμε σε καθημερινή βάση όπως:

1) Τεχνική: Matched Grip - ζέσταμα - paraddidles

2) Δάχτυλα: εκγύμναση δακτύλων - ζέσταμα - paraddidles κτλ

3) Ασκήσεις/Ρουτίνες ανεξαρτησίας

 

Είναι εντελώς διαφορετικό να βλέπεις στο youtube κάποιον που να σου εξηγεί τη σημασία κάποιων ασκήσεων ή να διαβάζεις στο noiz ένα post - thread κάποιου που καταλαβαίνεις από τα συμφραζόμενά του ότι δεν παίζει 2, 3, 4, 5 χρόνια και απλά είναι επαγγελματίας, από το να έχεις ένα δάσκαλο πρόσωπο με πρόσωπο / άμεση επαφή και την ώρα που σου εξηγεί κάτι από τα παραπάνω και όχι μόνο.

Το να σε κοιτάει στα μάτια και να προσπαθεί να σου περάσει το μυνημα...είναι θέμα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου την ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ  με κάποιον ''δάσκαλο'' δεν την αντικαθιστά τίποτα!

 

 

Τεράστια κουβέντα! Συμφωνώ και επαυξανω beeros05. Τίποτα δεν μπορεί να το αντικαταστήσει επάξια. Η δουλειά που κάνεις με έναν καλό δάσκαλο είναι αξιοζήλευτη και κλάσεις ανώτερη απ' τα καλύτερα dvd. Όταν μάθεις και πάρεις βασικές γνώσεις απ' το ωδείο, τότε μπορούν να σε "ωθήσουν" τα dvd και τα youtube. Εγώ δυστυχώς που το γράφω, δεν το ακολουθώ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.  ;D

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια κουβέντα! Συμφωνώ και επαυξανω beeros05. Τίποτα δεν μπορεί να το αντικαταστήσει επάξια. Η δουλειά που κάνεις με έναν καλό δάσκαλο είναι αξιοζήλευτη και κλάσεις ανώτερη απ' τα καλύτερα dvd. Όταν μάθεις και πάρεις βασικές γνώσεις απ' το ωδείο, τότε μπορούν να σε "ωθήσουν" τα dvd και τα youtube. Εγώ δυστυχώς που το γράφω, δεν το ακολουθώ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.  ;D

 

Προτείνω να γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι όταν λέμε οτι "Όταν μάθεις και πάρεις βασικές γνώσεις απ' το ωδείο".Τι εννοείς όταν λες βασικές γνώσεις απο το ωδείο στα drums?Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι διάβασμα drums tabs,που πρυποθέτει να γνωρίζεις μουσική θεωρία,για να μπεις στο κλίμα.Πχ αξίες,μέτρο,απλό μέτρο,πολυρυθμικό μέτρο,να καταλαβαίνεις τις παύσεις τα syncopation,ties και dotted notes.Mετά τα βασικα ειναι σωστή κράτημα μπαγκέτας ως ένα σημείο και να κάθεσαι σωστά στο stand.Αυτα εννοείς βασικα?Πιστεύω οτι αυτα μπορει να στα δειξει κι ενας σοβαρός καθηγητης.

Περιμένω διορθώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι όταν λέμε οτι "Όταν μάθεις και πάρεις βασικές γνώσεις απ' το ωδείο".Τι εννοείς όταν λες βασικές γνώσεις απο το ωδείο στα drums?Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι διάβασμα drums tabs,που πρυποθέτει να γνωρίζεις μουσική θεωρία,για να μπεις στο κλίμα.Πχ αξίες,μέτρο,απλό μέτρο,πολυρυθμικό μέτρο,να καταλαβαίνεις τις παύσεις τα syncopation,ties και dotted notes.Mετά τα βασικα ειναι σωστή κράτημα μπαγκέτας ως ένα σημείο και να κάθεσαι σωστά στο stand.Αυτα εννοείς βασικα?Πιστεύω οτι αυτα μπορει να στα δειξει κι ενας σοβαρός καθηγητης.

Περιμένω διορθώσεις

 

Αυτό που λέμε είναι ότι ενω κάποτε πήγαινε θελοντας και μη ή σε ωδειο ή σε καποιο δάσκαλο για να μάθεις, τώρα ''μαθαίνουμε'' απο youtube κτλ κατι το οποίο είναι ανέφικτο.

 

Εν ολίγοις όταν ''παρεις'' τα βασικά από το youtube κτλ μπορείς να πάρεις και να αξιοποιήσεις tips & tricks (σε καμία περίπτωση όμως δε θα μάθεις).

 

Παρεπιπτόντως πρώτα μαθαίνεις οι αξίες, το μέτρο, το πως να κρατάς τη μπακέτα σωστά και μετά τα άλλα. Αν είναι να φτάσεις σε πολυρυθμίες και syncopation και να μην κρατάς σωστα τη μπακετα...αστα βράστα.

 

Ο πρωτος μου μήνας στο ωδείο είχε να κάνει με:

 

σωστή σταση σωματος στο σετ (τουλάχιστον στη μελέτη)

αξίες, μέτρο, σύμβολα στο πεντάγραμο

εκγύμναση δακτύλων και καρπού με ρουτίνες

πολύ απλά ρυθμακια

και φυσικά όλα τα παραπάνω να συνοδεύονται με τον απαραίτητο μετρονόμο

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπε όλα ο beeros05... Πάντως leontiad, αυτά ακριβώς είναι τα βασικά που αναφέρει στο τέλος ο συνάδελφος. Και αυτά προϋποθέτουν αρκετή μελέτη. Η διάβασμα πενταγράμμου θεωρώ ότι είναι σημαντική για έναν ολοκληρωμένο drummer. Έστω και των βασικών αξιών. Το γνωρίζουμε καλά αυτό. Όσον αφορά τη σωστή στάση του σώματος, το κράτημα των μπακετών, τα τονίσματα, τα γεμίσματα, τα απλά beat είναι τα επόμενα. Η καλά γνώση της θεωρίας είναι το παν θεωρώ.... Αυτά λέγονται βασικά. Τα υπολοιπα είναι λίγο πολύ θέμα του καθενός μας.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπε όλα ο beeros05... Πάντως leontiad, αυτά ακριβώς είναι τα βασικά που αναφέρει στο τέλος ο συνάδελφος. Και αυτά προϋποθέτουν αρκετή μελέτη. Η διάβασμα πενταγράμμου θεωρώ ότι είναι σημαντική για έναν ολοκληρωμένο drummer. Έστω και των βασικών αξιών. Το γνωρίζουμε καλά αυτό. Όσον αφορά τη σωστή στάση του σώματος, το κράτημα των μπακετών, τα τονίσματα, τα γεμίσματα, τα απλά beat είναι τα επόμενα. Η καλά γνώση της θεωρίας είναι το παν θεωρώ.... Αυτά λέγονται βασικά. Τα υπολοιπα είναι λίγο πολύ θέμα του καθενός μας.

 

Δεν υπάρχουν βασικές ή μη βασικές αξίες. Οι αξίες είναι συγκεκριμένες Ολόκληρο - Μισό - Τέταρτο - Ογδοο - Δέκατοεκτο και παει λέγοντας...μετά θα έχεις παύσεις ογδόων, τρίηχα κτλ κτλ οι αξίες όμως είναι οι αξίες. Κάτι σαν αλφάβητο είναι.

 

Το κράτημα της μπακέτας και η θέση του σωματος δεν είναι από τα επόμενα, είναι και πρέπει ναναι τα πρωτα και οποιος δασκαλος δε σου δείχνει τον πρωτο μηνα το σωστο matched grip είναι αμαρτωλός

 

Όσον αφορά τη θεωρία δε με συγκινούσε (κακώς) γιαυτό και δεν τη συνέχισα, εγω απλά ήθελα να παίζω με τη μπάντα μου και να παίζω σωστά. Κατί το οποίο το κατάφερα. Φυσικά αν είχα συνεχίσει θα είχα ανεβασει αρκετα το επιπεδο του drumming μου και θα επαιζα ακόμα πιο σωστα αλλα η μελετη που απαιτουσαν τα επομενα επιπεδα στο ωδειο απαιτουσε χρονο που δε μπορουσα να διαθεσω...επιλογή μου όμως ηταν καλως ή κακώς...αυτά!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τις αξίες: ολόκληρα, τέταρτα, μισά, ογδοα, δέκατα έκτα, τριακοστά δεύτερα κ.λπ... Αυτές είναι οι "βασικές" (αν θες). Μετά τα παρεστιγμένα, οι παύσεις κ.λπ....

 

Ίσως να μην το είπα καλά: εννοώ ότι είναι σημαντική η γνώση της θεωρίας για παιρετέρω εξάσκηση και βελτίωση. Πρωτεύον, θεωρώ ότι είναι η γνώση της μουσικής. Στη συνέχεια έρχεται το "μπάσιμο στη drums" όπως μου έλεγε ο καθηγητής μου. Σολφέζ και μετά τα άλλα...Έτσι τουλάχιστον με έμαθαν  :-[

Όσον αφορά βιβλία, εγώ έκανα και κάνω ακόμα τις σειρές του Dante Agostini. Πολύ βοηθητικές. Από ελληνικά δεν γνωρίζω κάτι. Επίσης, οι σημειώσεις του καθηγητή πολύ μπροστά...;)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου