Προς το περιεχόμενο

Roland JC-120 Θαυμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω είναι καθαρά αντικειμενικό το θέμα.. προσωπικά με τον JC βγάζω έναν απ τους αγαπημένους μου ήχους που με διάφορους φημισμένους λαμπάτους δεν μπορείς να πιάσεις με τίποτα! :o και δεν μιλάω μόνο για jazz! είναι τρομερός ενισχυτής για funk, rock, και πολλών ειδών ήχους!

 

επίσης από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως τα πεταλάκια είναι η ειδικότητά του! μου φαίνεται πολύ κουλό που άκουσα το αντίθετο από κάποιους.. ::) ???

δεν έχω βγάλει περισσότερο όγκο με πετάλι od εκτός από κάποιους boogie και τον JC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομίζω είναι καθαρά αντικειμενικό το θέμα.. προσωπικά με τον JC βγάζω έναν απ τους αγαπημένους μου ήχους που με διάφορους φημισμένους λαμπάτους δεν μπορείς να πιάσεις με τίποτα! :o και δεν μιλάω μόνο για jazz! είναι τρομερός ενισχυτής για funk, rock, και πολλών ειδών ήχους!

 

επίσης από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως τα πεταλάκια είναι η ειδικότητά του! μου φαίνεται πολύ κουλό που άκουσα το αντίθετο από κάποιους.. ::) ???

δεν έχω βγάλει περισσότερο όγκο με πετάλι od εκτός από κάποιους boogie και τον JC!

 

Mάλλον εννοείς υποκειμενικό σωστά;...και συμφωνώ κι εγώ ότι είναι υποκειμενικό, σε μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εμενα κοροϊδευεις ή τον εαυτο σου με το..."φιλικα"? Grin

 

Αφου ξερω οτι θες να με δεις νεκρο και με το σπιτι μου καμμενο,ενω γυρω απο τον ξεκοιλιασμενο σκυλο μου,τις σπασμενες τελε μου και τους καρβουνιασμενους Boogie μου θα  χορευουν εξαλλα μεταλλαδες και τζαζιστες παιζοντας καταιγιστικα αρπισματα σε Ibanez με λαιμους μπουζουκιων και JC120 με το chorus στο 10... Grin Grin

 

με παρεξηγησες. Αληθεια το εννοουσα

 

 

A,αν μπορεις θυμησε μου ποιος εισαι γιατι πρεπει να εχουμε πιει πολλες μπυρες μαζι για να με γνωριζεις τοσο καλα ωστε να ξερεις τις γνωσεις μου γυρω απο την jazz... Grin,αφου ειμαστε τοσο καλοι φίλοι στην πραγματικη ζωη γιατι να μενουμε δυο..ιντερνετικοι αγνωστοι?

 

συγνωμη αν σε προσεβαλα, δεν ειχα τετοια προθεση.

ομως το πως γνωριζω τις γνωσεις σου κτλ, πιστεψε με δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις. Πως να το κανουμε δλδ? Αν θελω συμβουλη για μια telecaster ή για alternative rock σε σενα θα απευθυνθω. Αλλα δεν νομιζω οτι εισαι σε θεση να αντιλαμβανεσαι την αισθητικη του Wes και του Kenny Burrell.

 

 

 

1. Στα ονοματα που ανεφερες υπαρχουν τρεις που ο solid state ηχος τους αποτελει σημειο αναφορας στους τζαζ κιθαριστες εδω και πολλα χρονια.

2. Αληθεια ο Wes ποιος ειναι??? Νομιζω πως για να τον αποκαλεις ετσι με το μικρο του θα ειναι καποιος γνωστος σου... (εδω παρεξηγησε με οσο θες!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δεν νομιζω οτι εισαι σε θεση να αντιλαμβανεσαι την αισθητικη του Wes και του Kenny Burrell.

 

Πράγματι. Μετά από αυτήν την οξυδερκή παρατήρηση από τον χαμένο του ξάδερφο που έπαιζαν μαζί κρυφτούλι στις φτωχογειτονιές, νομίζω ότι πρέπει και ο ίδιος να παραδεχθεί ότι είναι εντελώς αναίσθητος. Όχι μόνο είσαι εκτός θέματος αλλά και προσβλητικός, ας μου επιτραπεί να σημειώσω. Τώρα θα μου πεις, ο ίδιος δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του? Kαι βέβαια, αλλά το ζητούμενο είναι να μην φτάσουμε στο σημείο να χρειαστεί να το κάνει.

 

2. Αληθεια ο Wes ποιος ειναι??? Νομιζω πως για να τον αποκαλεις ετσι με το μικρο του θα ειναι καποιος γνωστος σου... (εδω παρεξηγησε με οσο θες!)

 

Μοντγκόμερι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δεν νομιζω οτι εισαι σε θεση να αντιλαμβανεσαι την αισθητικη του Wes και του Kenny Burrell.

 

εξακολουθεις να πλανασαι πλανην οικτραν φιλε μου.ειδικα απο ..alternative rock εχω μαυρα μεσανυχτα ;)

 

απο την αλλη δεν θα κατσω να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας....(βεβαια μπορει και να ανηκεις στην κατηγορια των ανθρωπων που θεωρουν ολες τις μουσικες πλην της τζαζ σκουπιδια ή ακομα χειροτερα,δεν το ευχομαι αυτο,να θεωρεις τον εαυτο σου "σπουδαιο τζαζιστα" που εχει...υψηλοτερο επιπεδο αισθητικης απο τους υπολοιπους...θνητους... ;D οποτε λογικο ειναι να ...τσινας επειδη ασχολουμαι και με αλλα ειδη μουσικης )

 

παντως αν βαλουμε τις jazz δισκοθηκες μας πλαϊ-πλαϊ μαλλον θα χασεις κατα κρατος (εκτος και αν εχεις περισσοτερα απο 1000 jazz albums,τα οποια εγω τα εχω..αν δε με πιστευεις ...μαρτυρας μου ο bloody που τα εχει δει και απο κοντα ;D ;D)

 

δεν το πιστευω ουτε στην τριτη δημοτικου να ειμασταν..σε λιγο θα αρχισουμε να μαλωνουμε για το ποιανου ο μπαμπας ειναι πιο δυνατος.... ;D ;D

 

btw ΚΛΑΣΣΙΚΗ τζαζ προσωπικα θεωρω τη τζαζ ΠΡΙΝ το 1970 οποτε ΔΕΝ υπηρχαν ss amps ;) 

 

κατα τα αλλα οπως ειπα για τζαζ,ειδικα με σκαφος μια χαρα ενισχυτης ειναι,απλα επ'ουδενι το holly grail του jazz ηχου (ακομα και για ss,μια και οι Polytone ειναι  καλυτεροι κατα την ταπεινη μου γνωμη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ, μεταφέρετε την αντιπαράθεση εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167913.msg318784;topicseen#new

 

Για αν πάρουμε μέρος και εμείς...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το καλο με τον roland αυτον ειναι οτι επειδη δεν ειναι πια πολυ της μοδας μπορει να βρεθει πολυ φτηνος μεταχειρισμενος... ο ηχος ειναι θεμα γουστου, δοκιμασε τον καπου πριν...

 

απο solid state κοιτα και τους tech21, μαλλον τα καλυτερα solid state που εχω παιξει. επισης και καποιοι solid state της fender ειναι καλοι (και πολυ φτηνοι μεταχειρισμενοι)..

 

παντως για jazz ηχο εγω παιζω με henriksen τελευταια, και εχω εκπλαγει απο το ποσο καλο ηχο μπορει να βγαλει αυτο το ενισχυτακι (με 10' speaker και βαρος ουτε 10 κιλα). επαιξα και με την gibson 335 καποια λαιβ τελευταια μ αυτον και βγηκε ωραια (αν και δεν θα τον συνιστουσα για κατι εκτος απο jazz)

 

και για του λογου το αληθες να και ο ηχος (με ενα shure 57 σε laptop απ οτι θυμαμαι). ειναι ο bridge pickup της 335 για πιο blues χρωμα (σ αυτον το μαγνητη παιζω ... καθε γιορτη και κυριακη....  ;D ;D παντα στον neck)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για του λογου το αληθες να και ο ηχος (με ενα shure 57 σε laptop απ οτι θυμαμαι). ειναι ο bridge pickup της 335 για πιο blues χρωμα (σ αυτον το μαγνητη παιζω ... καθε γιορτη και κυριακη....  ;D ;D παντα στον neck)..

Πολύ ενδιαφέρον ήχος. Φαντάζομαι ότι με τον neck θα είναι η μέρα με τη νύχτα. Και εγώ δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ τους bridge...μα καλά διακοσμητικοί είναι ή μόνο για μέταλ? ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για blues λενε... βλεπε ηχο albert king...  ;D

με neck ακουγεται σα σκαφος... και με ενα rc booster αναμεσα πλησιαζει περιοχη santana.. πολυ ωραια breakup, αλλα δυστυχως δεν εχω ηχογραφηση απο το booster gig..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου