Προς το περιεχόμενο

Ένα νέο θεματάκι..(clip-longshadow)


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιο πολυ μου αρεσε ο ηχος μετα οι φρασεις κ τελευταιο το κοματι.

Long αστα αυτα κ ριξε καμια βρωμο Bluesrockia!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και δεν είναι my cup of tea, οφείλω να πω οτι είναι το μόνο κλιπ απ'όσα έχω κατεβάσει εδώ που άκουσα μια φορά, πέρασε λίγη ώρα και το ξανάκουσα. Και μετά το άκουσα και 3η φορά, προσπαθώντας να καταλάβω γιατί το άκουσα τις προηγούμενες δύο. Και απλά κατέληξα, ότι το θέμα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, ανεξάρτητως μουσικού genre.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ.. :)

Η αλήθεια είναι οτι συνήθως αυτό που ακούγατε απο μένα ήταν απλά μια κιθάρα επάνω σ'ένα έτοιμο "ξένο" backing track.(Αν και έχω ανεβάσει 1-2 δικά μου κομμάτια στο παρελθόν, τα οποία όμως θάβονταν λόγω κακού γενικά ήχου.)

'Ηταν κάτι που απαιτούσε το πολύ 10-15 λεπτά για να γίνει, χωρίς πολύ σκέψη και κόπο.

 

Το να φτιάξεις κάτι απο την αρχή είναι τελείως διαφορετικό και θέλει αρκετό κόπο και χρόνο.(...και πάνω απ' όλα έμπνευση αλλά αυτή δεν την πουλάνε πουθενά και δεν μπορώ να αγοράσω κάμποση!... ;D)

 

Θεωρώ οτι είμαι αρκετά rookie στο θέμα "μουσική και pc" (πριν το 2007 δεν ήξερα καν τί σημαίνει vst ή plugin!!) και σ'αυτό φταίει η μεγάλη μου αποχή απο την κιθάρα που κράτησε πάνω απο 5 χρόνια..

I'm trying to catch up!.. ;)

 

Οι δύο Σπύροι έχουν κάποιο δίκιο για τον ήχο της κιθάρας, είναι αρκετά dark, μου φαίνεται τελικά οτι όταν παίζω με plugin φοβάμαι να φτιάξω κάτι πιο bright πιστεύοντας οτι θα ξεμπροστιάσει την "κονεκτίλα"... :)

 

Τέλος για τον φίλο Matawan που μίλησε για music genres...

Το "πρόβλημα" μου είναι οτι μάλλον δεν ανήκω σε κάποιο genre...απλά παίζω και φτιάχνω πράγματα χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου που θα "ανήκει" μουσικά το αποτέλεσμα...

(Σίγουρα κάπου θα ανήκει αλλά κάποιο επόμενο κομμάτι υπάρχει περίπτωση να μην ανήκει κι αυτό εκεί...)

 

Ευχαριστώ πολύ... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σταθερα. Παρα πολυ ωραιο, με ωραια φρασεολογια, μελωδια και μια χαρα του παει η "μουντιλα".

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το θεματακι longshadow  ;)

 

α) Στο τελος του κυριου θεματος μια νοτα αργει λιγο να «λυθει»

και μου ακουστηκε λιγο «εξω».

 

β) Tα μερη του σολο πολυ ωραια με ομορφες φρασεις και διακυμανσεις.

 

γ) Eμενα μου αρεσει ο ηχος της κιθαρας, πιστευω οτι ταιριαζει στο

υφος του κομματιού.

 

δ) Aν εμπλουτισεις λιγο παραπανω την ενορχηστρωση (οχι απαραιτητα με περισσοτερα οργανα)

πιστευω θα αναδειχθει κι' αλλο το κομματι

 

Well done again  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks again... :)

 

Kguitar αυτό που λες περί εμπλουτισμού της ενορχήστρωσης σίγουρα είναι κάτι που έχει βάση.

 

Απο την πλευρά μου όμως φοβούμενος μην χαλάσω κάτι στο μέχρι στιγμής αποτέλεσμα που είχα, το οποίο εν μέρη με ικανοποιούσε, πάτησα φρένο και είπα...that's it!

 

Συνολικά με το κομμάτι ασχολήθηκα γύρω στις 6-7 ώρες...

 

Αν είχα ασχοληθεί λοιπόν παραπάνω με την ενορχήστρωση το αποτέλεσμα ενδέχεται πράγματι να ήταν καλύτερο.

Δεν αποκλείω όμως και την περίπτωση να γινόταν χειρότερο!... ;D ;)

 

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις...

 

 

Επίσης να πω οτι ήταν η πρώτη απόπειρα που έκανα χρησιμοποιώντας πραγματικά μόνιτορς...

 

(τα οποία όμως είναι αρκετά καινούρια και δεν μπορώ να πω οτι έχω κουρδίσει καλά ακόμα σ'αυτά...)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου