Προς το περιεχόμενο

Tιν' τουτο το φεντεροειδες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα fellow noizers

 

Κααααααποτε χαζευα το παρακατω απιστευτο βιντεακι του Marcus Miller απο το live under the sky το 91 (με poogie bell και Harp).

 

 

 

Και πηρε το ματι μου (σε ενα απο τα λιγοστα πλανα που φαινεται ο κιθαριαρης) μια γαλαζια στρατ με περιεργο pickguard και gibsonικα controls & knobs.

 

Προ ολιγου βλεπιντας καποια βιντεο απο το live στο wembley των Genesis πετυχα σε ενα track τον Rutherford να παιζει με μια τετοια κιθαρα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Z0Fdd8PKkkc&feature=related

 

Πολυ περισσοτερα και καθαροτερα πλανα της κιθαρας και του παικτη στο βιντεο των genesis. Παλι γαλαζιο χρωμα, περιεργο pickguard, 2 διπλοι, controls σε στυλ gibson, knobs σε στυλ gibson και καποια εξτρα switches.

 

 

 

 

Την αναγνωριζει κανενας αυτη την κιθαρα? Ανηκει σιγουρα στα φεντεροειδη, και απο το μανικι και headstock την κοβω για καποιο μοντελο της fender. Δεν την εχω πετυχει πουθενα αλλου ομως, και εχω πετυχει σε συζητησεις φορουμ κλπ μεχρι τις πιο καμενες και κουφες fender που κυκλοφορησαν ποτε...

 

Info κανενας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Headstock ειναι λιγο πιο μυτερο στην ακρη απο fender.

Kαι τα πολλα κουμπακια με το διαστημικο headstock ταιριαζουν με roland.

 

δε την ειχα σκεφτει σαν εταιρεια...να το ψαξω λιγο.

 

 

Edit: O ενδυματολογικος κωδικας στο πρωτο βιντεακι του marcus miller ειναι λιγο τρομακτικος η ειναι η ιδεα μου?

 

Εdit mkII: Ειναι οντως roland, σειρα GR. Η 505 εχει 3 μονους, η 700 επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, ΔΕΝ ειναι fender τωρα που το ειδα καλυτερα.

 

Μου θυμιζει κατι roland κιθαρες που ειχαν επανω ενσωματωμενα εφφε.

 

80ιλα με το κιλο...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον την βρηκα, προκειται οντως για ROLAND GR 505 η οποια εβγαινε και σε sc-sc-sc και σε H-H configuration, και με matching headstock και με plain.

 

Απο τα πιο ενδιαφεροντα ομως θεωρω το παρακατω (αντιγραφω απο wiki)

 

1982 - Roland GR-505 - GR-202: Two of Roland's first electric guitar synthesizer controllers, popularized by Eric Clapton, Yannis Spathas, Jeff Baxter and Andy Summers. Both are modeled after a Fender Stratocaster guitar, featuring a 21-fret maple neck with rosewood or maple fingerboard and a matching headstock on certain models. Available with three single-coil pickups, 5-way switching and tremolo bridge or dual humbuckers with a 3-way toggle selector and hardtail bridge, equipped with a GK-1 synth pickup and a 24-pin cable socket. By 1984, these Strat-style guitars came with the matching GR-700 and PG-200 pedalboards, which also work as a regular guitar effector as well as a MIDI synthesizer bank.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ετσι ειναι. Ειμαι σχεδον σιγουρος για Roland. Με μια μικρη επιφυλαξη για κατι Tokai που εβγαιναν τοτε.

 

Οντως τις διαφημιζε και ο Σπαθας τοτε, θυμαμαι την διαφημιση στην Roland (τοτε στη Φειδιου)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει κατι roland κιθαρες που ειχαν επανω ενσωματωμενα εφφε.

80ιλα με το κιλο...

Όντως Roland

 

http://www.hillmanweb.com/hillgt19.html

 

(ανυπόφορα φρικτή 80-ίλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roland synth, έπαιζε και ο Hacket με μία που τον είχα δεί live. Υπήρχαν και Ελλάδα...το 77 που είχα αγοράσει τη Gibson Black Beauty για 44.000 δρχ, είχε στο μαγαζί και μια τέτοια Roland. Ο δε πωλητής με είδε που την κοίταγα (ερχόταν πακέτο και με μια κονσολίτσα και καλώδιο πολύπινο) και όταν τον ρώτησα πόσο έκανε που είπε 140.000 δρχ...νομίζω ότι το 77 με αυτά τα λεφτά αγόραζες γκαρσονιέρα ;D ;D ;D

 

 

Φαίνεται ότι από τότε μου έχει μείνει απωθημένο οι midi κιθάρες...τώρα όμως έχω!!!!

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το topic ...αλλά το preamp της SWR, το οποίο έχει φτιάξει για τον Marcus Miller, είναι απο τα καλύτερα προϊόντα της.  8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου