Προς το περιεχόμενο

MSD Telegun


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια εμπεριστατωμενη αποψη για το msd (μιας και ειμαι απο αθηνα και δεν μπορω να το δοκιμασω αμεσα) όπως gain,ογκος στον ηχο,συμπεριφορα του πεταλιου σε rythme και lead καταστασεις,αρμονικες,ποικιλομορφια στον ηχο??

Το υφος της μουσικης που παιζω ειναι hard rock(80's),alternative κομματια οπως garbage,paramore κλπ και καποια metal κλασσικα.Η κιθαρα ειναι μια fender stratocaster με seymour duncan jb(bridge) και seymour duncan jazz(neck).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα παιδια,θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μια εμπεριστατωμενη αποψη για το msd (μιας και ειμαι απο αθηνα και δεν μπορω να το δοκιμασω αμεσα) όπως gain,ογκος στον ηχο,συμπεριφορα του πεταλιου σε rythme και lead καταστασεις,αρμονικες,ποικιλομορφια στον ηχο??

Το υφος της μουσικης που παιζω ειναι hard rock(80's),alternative κομματια οπως garbage,paramore κλπ και καποια metal κλασσικα.Η κιθαρα ειναι μια fender stratocaster με seymour duncan jb(bridge) και seymour duncan jazz(neck).

Δεν χρειαζεται και πολλα λογια. Το πεταλι εχει φτιαχτει γι'αυτον ακριβως το λογο. Ευελιξια, και καλυψη μεγαλης γκαμας μουσικης(μεσα στην οποια ειναι και τα ειδη που ανεφερες). Εχει τρεις επιλογες για ειδος ενισχυτη, τρεις για μεγεθος gain και τρεις για mids. Καταλαβαινεις οτι μεσα απο αυτες τις 27 επιλογες συν τις παραμετροποιησεις απο τα knobs μπορεις να φτασεις απο vintage καθαρα σε απαλο overdrive, σε rock distortion και σε higain κλασσικους η μοντερνους ηχους. Απαραιτητο βεβαια ειναι να χρησιμοποιεις εναν καλο ενισχυτη(το εχουμε πει χιλιαδες φορες ;D) αλλιως δεν εχει και πολυ νοημα εξ'αρχης. Το σημαντικοτερο ομως ειναι(και αυτο το εχουμε πει πολλες φορες) να το δοκιμασεις προσεκτικα και για αρκετη ωρα. Πιστευω πως καπου θα το βρεις. Μην το παρεις ετσι, γιατι ο,τι καλο και να λεμε για ενα πεταλι, τελικα ο καθενας μπορει να το δει αλλιως και κατι να μη του αρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως Γιαννη μπορεις να μου πεις η ρυθμιση που ανεφερες οτι εχει το msd για το ειδος ενισχυτη τι ακριβως ειναι?Δηλαδη,ειναι ο διακοπτης για τον ενισχυτη τυπου tech 21 gt-2 που προσομοιωνει fender,marshall,boogie ή απλα διαλεγεις απο το διακοπτη τυπο ενισχυτη με βαση τον ενισχυτη που θα παιξεις την εκαστοτε φορα?

Παραδειγματα που υποθετω ως τριαδες για τον διακοπτη ενισχυτη του msd

(low,medium,high gain ενισχυτης - solid state,tube,hybrid ενισχυτης).

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Βασιλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως Γιαννη μπορεις να μου πεις η ρυθμιση που ανεφερες οτι εχει το msd για το ειδος ενισχυτη τι ακριβως ειναι?Δηλαδη,ειναι ο διακοπτης για τον ενισχυτη τυπου tech 21 gt-2 που προσομοιωνει fender,marshall,boogie ή απλα διαλεγεις απο το διακοπτη τυπο ενισχυτη με βαση τον ενισχυτη που θα παιξεις την εκαστοτε φορα?

Παραδειγματα που υποθετω ως τριαδες για τον διακοπτη ενισχυτη του msd

(low,medium,high gain ενισχυτης - solid state,tube,hybrid ενισχυτης).

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Βασιλης

Ok, εχει τρεις επιλογες ενισχυτη: 1)''V'' Εννοει vintage και παραπεμπει σε vintage fender(στα αυτια μου ακουγεται tweed φαση).

                                            2)''B'' Εννοει british και παραπεμπει προφανως σε marshall.

                                            3)''T'' Εννοει Telegun.

Δεν ειναι, δηλαδη, επιλογες αναλογα με τι ενισχυτη παιζεις, αλλα επιλογες αναλογα με τι ενισχυτη θα ηθελες να παιζεις ;D. Δεν ειναι βεβαια ουτε ψηφιακο modeling τυπου tech 21.(Edit: Sorry, το gt2 ειναι αναλογικο. Ναι ειναι τετοιoυ τυπου, χωρις να ξερω τις δυνατοτητες και την ποιοτητα του gt2).  Ειναι αναλογικο πεταλι με διαφορετικα voicings ας το πω(καποιος που ειναι πιο σχετικος με τη συγκεκριμενη ''επιστημη'' μπορει να στο εξηγησει καλυτερα :)). Τωρα, αναλογα και με τις υπολοιπες επιλογες που εχεις (gain:low,med,high και mids: normal,center και scooped), οπως και με τα knobs παραμετροποιησης(Bass, High, Level και Gain), ειναι ευνοητο οτι μπορεις να πετυχεις ηχους vintage και new fender με λιγο η πολυ overdrive, marshall plexi απο λιγο overdrive(hendrix κτλ) μεχρι πουσαρισμενο 800αρι, telegun, αλλα και αλλους ηχους που δεν ειναι αναγκη να παραπεμπουν αυτοματα καπου. Ελπιζω να σε βοηθησα και οταν το δοκιμασεις να εξακριβωσεις αυτα που ειπα και μονος σου... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ,αλλα:Εστω οτι επιλεγεις μεσω του διακοπτη voicing τυπου marshall,και βαζεις την κιθαρα σου σε εναν ας πουμε randall,τοτε το αποτελεσμα που θα παρεις πιο θα ειναι???Εννοω δεν μπλεκονται αυτα μεταξυ τους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το βαλεις στο καθαρο καναλι του randall γιατι να μπλεχτουν; Σιγουρα τον απολυτο χαρακτηρα marshall δε θα τον εχεις και πως να τον βγαλεις και ακριβως απο ενα πεταλι αλλα αμα εισαι τοσο πολυ κολλημενος παιρνεις marshall και οχι το msd, αυτο ειναι το σκεπτικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα, αυτα που ειπα ισχυουν για οποιοδηποτε ηχητικο χαρακτηρα (ειτε marshall, ειτε mesa boogie, ειτε fender, ειτε vox κλπ). Με οτιδηποτε αλλο εκτος του αυθεντικου εξοπλισμου κανουμε συμβιβασμο και το ξερουμε. Απο εκει και περα ειναι ποσο συμβιβασμο μπορει να κανει ο καθενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα αυτη ειναι μια λιστα με καποιες απο τις ρυθμισεις του MSD...ερχεται βεβαια μαζι με το πεταλι, απο εκει και περα ομως ορεξη να εχεις να ψαχνεις ηχους..το εχω αρκετους μηνες και ακομα παιζω και ψαχνω ηχους. Σημειωση παιζω με ενα fender blues junior οποτε παντα σε καθαρο καναλι (δεν εχει κι αλλο  :P).

 

DSC00951.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο πεταλι εχει επιλογες ενισχυτη αλλα δεν ειναι τοσο εντονος ο χαρακτηρας της προσομοιωσης. Επιλεγεις στυλ ενισχυτη αλλα δεν σημαινει αυτο οτι αυτος και μονο ειναι ο προσανατολισμος του πεταλιου. Οπως ανεφερα πιο πριν μπορεις να πετυχεις πολλους ηχους που ειτε θα παραπεμπουν καπου αμεσα, ειτε οχι. Παρα τις επιλογες αυτες λοιπον, εχει και τη δικια του προσωπικοτητα. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε οποιον ενισχυτη το βαλεις (αρκει να σου αρεσει ο ενισχυτης :P). Ειναι ενα,  κατα τ'αλλα, απλο stompbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου