Προς το περιεχόμενο

Πόσοι άραγε να ναι οι επαγγελματίες μουσικοί στο Noiz;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση αυτή μου ήρθε ήρθε στο προσκήνιο χθες που μίλαγα με έναν φίλο.

 

Ξέρω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει και όλοι μας, λίγο πολύ, μία σχέση με τη μουσική την έχουμε. Δεν με ενδιαφέρουν όμως οι εφήμερες, φευγαλέες σχέσεις ραντεβουδάκια και one night stands.

Για να γίνω λιγότερο μεταφορικός, αυτό που θα θελα να ξέρω είναι ποίοι από εσάς (καθότι εγώ δεν είμαι) είναι full time μουσικοί. Ζούνε, όχι το σε λευκώματα αναφερόμενο "για τη μουσική" αλλά από τη μουσική. Σχεδόν αποκλειστικά.

Εγώ στο forum μπορώ να φέρω στο μυαλό μου δύο, τρεις.

 

Θα προσμετρηθούν σε ξεχωριστή κατηγορία η συμμετοχή των επαγγελματιών ηχοληπτών και παραγωγών ήχου.  ;)

 

Λοιπόν;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί θες να ξέρεις όμως?

Είναι παράλογο που θα ήθελα να ξέρω ποιοι είναι επαγγελματίες μουσικοί σε ένα φορουμ μουσικών; Δε νομίζω ότι εμπίπτει στο νόμο περί προσωπικού απορρήτου. Εξάλλου η δήλωση γίνεται οικιοθελώς.

Προς τι η αμυντική στάση;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράλογο που θα ήθελα να ξέρω ποιοι είναι επαγγελματίες μουσικοί σε ένα φορουμ μουσικών; Δε νομίζω ότι εμπίπτει στο νόμο περί προσωπικού απορρήτου. Εξάλλου η δήλωση γίνεται οικιοθελώς.

Προς τι η αμυντική στάση;

η ποιά?... ???..απλά μου γεννήθηκε το ερώτημα,για αυτό και το πόσταρα.

 

Προσωπικά έχω περάσει άπό το στάδιο του επαγγελματισμού,ζώντας από αυτό σε καθημερινή μόνιμη βάση .

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δηλώνω μουσικός με αυτη την εννοια. Ζω δηλαδή απο αυτό (αν και φέτος κατά πως πάνε τα πράγματα με βλέπω να ψάχνω άσχετη δουλειά!), απο συνεργασιές, σεσιον-ιλίκια ας πούμε, μέχρι τώρα σε μεγάλο ποσοστό επιλεκτικά (πλην μιας περίπτωσης, όχι μπουζούκια).

Αν αυτό έχει κάποια σημασία, δηλώνομαι και φορολογικά ως "μουσικός"....

Επίσης, δυστυχώς, δεν ενεπλάκην ποτέ με μαθήματα (αυτό θα με βοηθούσε σε μια τόσο κακή εποχή όπως η σημερινή).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δηλώνω μουσικός με αυτη την εννοια. Ζω δηλαδή απο αυτό (αν και φέτος κατά πως πάνε τα πράγματα με βλέπω να ψάχνω άσχετη δουλειά!), απο συνεργασιές, σεσιον-ιλίκια ας πούμε, μέχρι τώρα σε μεγάλο ποσοστό επιλεκτικά (πλην μιας περίπτωσης, όχι μπουζούκια).

Αν αυτό έχει κάποια σημασία, δηλώνομαι και φορολογικά ως "μουσικός"....

Επίσης, δυστυχώς, δεν ενεπλάκην ποτέ με μαθήματα (αυτό θα με βοηθούσε σε μια τόσο κακή εποχή όπως η σημερινή).

Και με παιδί..... χαρά στο κουράγιο σου......τι να πώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δυστυχώς, δεν ενεπλάκην ποτέ με μαθήματα (αυτό θα με βοηθούσε σε μια τόσο κακή εποχή όπως η σημερινή).

 

Αυτοδίδακτος?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοδίδακτος?

 

Έκανα αρκετά χρόνια κλασσική, την οποία σταμάτησα όταν ανακάλυψα τον κόσμο της ηλεκτρικής (περίπου στα 13 μου). Έκανα 2-3 χρόνια και ηλεκτρική αλλά (μην κοροιδευόμαστε) στην ηλεκτρική ο καθένας βρίσκει το δρόμο του μόνος του.

Ο λόγος που δεν έμπλεξα με μαθήματα - κακώς - είναι επειδή (όπως λέω συχνά σε όσους με ρωτάνε) δεν έχω μεθοδολογία... δηλαδή δεν ξέρω πως να βάλω σε μια σειρά αυτά που μπορώ να δείξω (αν και σιγά σιγά μπαίνω στη λογική του να κάνω μαθηματα).

@ Audiokostas:

2 παιδιά! Τα οποία όμως γεννήθηκαν σε καλύτερες οικονομικα περιόδους και με την "ασφάλεια" πως η γυναίκα μου δουλεύει σε σταθερή βάση, άρα τις οικονομικά δύσκολες εποχές (όπως φέτος το χειμώνα) δεν θα πεινάσουμε κιολας.... άλλωστε, ακόμα και φέτος που δεν έχω πολύ δουλειά, 2-3 συναυλίες μπορούν ακόμα να μου δώσουν μηνιαία αυτά που θα έπαιρνα αν δούλευα σε κάτι άσχετο (άγνωστο πόσες ώρες την ημέρα για ένα μηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αντε καλά, μαζί με τη φορολογική ας πάει παρέα και η δήλωση ωδειοκώστα-μέρες πούναι  ;D. Μουσικός λοιπόν, το γράφει και στην ταυτότητα  ??? :P...

 

ΥΓ...να θυμίσω και το γνωστό-φαντάζομαι-ανεκδοτάκι:

"Ήτανε δυό φίλοι, ο ένας ήταν μουσικός, αλλά κι ο άλλος δεν είχε λεφτά"...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου