Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λούστρο μάνικου σε telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλωσόρισα στο forum.

 

Εδώ και αρκετό καιρό άρχιζε να φεύγει το λούστρο στό πίσω μέρος του μπράτσου μετά το 12ο τάστο στην tele μου. Στη συνέχεια όπως φαίνεται και στις φώτο το πρόβλημα επεκτάθηκε και σε άλλα σημεία. Πριν φτάσει στην κατάσταση που είναι σήμερα την είχα πάει σε μάστορα για τάστα και για το πρόβλημα αυτό μου είπε να μην κάνω τίποτα.  Είναι και ακριβό λέει το λούστρο που χρησιμοποιείται στα μπράτσα και τέτοια. Πέρα από την αισθητική του θέματος, ο ιδρώτας και η υγρασία στα σημεία αυτά δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα? Η κιθάρα είναι made in USA του 1976.

 

P3050050.thumb.JPG.205fce50d547d7a3bb7cb9bda1619b65.JPG

P3020043.thumb.JPG.e6dca05438ca14726d99dc6944b88f40.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω αλλοι πληρωνουν για relic & εσυ διαμαρτυρεσαι? :)

 

Η (ΥΠΕΡΟΧΗ) κιθαρα σου ειναι.... 34 ετων και οτι ειναι να..παθει το εχει παθει..μη φοβασαι πιο τεθωρακισμενα μπρατσα απο τα round lam των 70s δεν υπαρχουν,αστην ησυχη γιατι οτι πειραξεις πανω της  θα ριξει την αξια της (η οποια μελλοντικα μονο ευκαταφρονητη δεν θα ειναι)  

 

 

Επισης εισαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ,ειναι δυνατον να ποσταρεις μονο...μερη της κιθαρας?Ποσταρε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ και ΜΕΓΑΛΗ φωτο της να χαρει ο λαος..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από άλλο φόρουμ: "cure mojo? why would one want to? i'm afraid you cant. besides, you'll need it when you challenge jack butler to a duel."

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο και εαν ειναι ακριβο το βερνικι,ξερω ομως πολυ καλα πως πολλοι κιθαριστες,αφαιρουν το βερνικι και περνουν ενα ειδικο λαδι.για πληροφοριες και οδηγιες ,στην διαθεση σου,φυσικα δεν θα σου κοστισει ουτε  ενα ευρω.

gypasp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο και εαν ειναι ακριβο το βερνικι,ξερω ομως πολυ καλα πως πολλοι κιθαριστες,αφαιρουν το βερνικι και περνουν ενα ειδικο λαδι.για πληροφοριες και οδηγιες ,στην διαθεση σου,φυσικα δεν θα σου κοστισει ουτε  ενα ευρω.

gypasp.

 

κριμα ειναι να χασει η κιθαρα το 20%-30% της αξιας της (αυτη τη στιγμη κανει περιπου 3000 ευρω αν ειναι 100% στοκ μια και εχει rosewood ταστιερα που ειναι σπανιοτερη απο την maple σε αυτη την περιοδο & φυσικα σε..10 χρονια θα κανει ΠΟΛΥ περισσοτερα ) αν κανει κατι τετοιο το παλικαρι ;),ειπαμε : τα vintage οργανα δεν τα πειραζουμε ΠΟΤΕ (αν εχουμε την τυχη να ειναι 100% original),ειναι κριμα να κοβουμε λεφτα απο τη...συνταξη μας... :)

 

οι Fender του 2ου μισου της δεκαετιας του 70 εχουν οντως πολυ χοντρο & "προχειρο" πολυεστερικο φινιρισμα στο σωμα και στο μπρατσο και πολλες φορες φευγει σε αρκετα μεγαλα κομματια (για αυτο και ειναι εφιαλτης να αλλαξεις ταστα σε full maple neck της περιοδου αυτης μια και ειναι σχεδον αδυνατον να μην "χασεις" το βερνικι)

 

το βερνικι ειναι..παμφθηνο βεβαια το πολυ να παει 80 ενα respray μια και το μπρατσο θα βαφτει μονο στο πισω μερος (το headstock ειναι βαμμενο με νιτρο και δεν εχει προβλημα) αλλα ειναι κριμα...

 

ασχετα με την παραπανω .."διαφωνια" μας :)  ,αυτο

 

για πληροφοριες και οδηγιες ,στην διαθεση σου,φυσικα δεν θα σου κοστισει ουτε  ενα ευρω.

 

σας τιμαει ιδιαιτερα (οπως αλλωστε μας τιμαει και η παρουσια σας στο φορουμ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.  Superfunk η αλήθεια είναι ότι έχει ξαναπεραστεί βερνίκι στο σώμα πριν δέκα χρόνια περίπου οπότε δεν είναι απείραχτη. Από την άλλη δεν νομίζω να την πουλήσω ποτέ. Τα vintage τάστα θέλω να αλλάξω με medium jumbo όταν έλθει η ώρα τους. Σ΄αυτό φαντάζομαι θα συμφωνήσεις  :)

P3070061.thumb.JPG.5825a641b787570366cf83ff8a0fb4cb.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουκλα ειναι,ειχα καποτε μια ακριβως ιδια,  (βαλε τα original saddles ξανα θα βελτιωθει πολυ το twang & το sustain ;)),αν εχεις κανει refinish το σωμα τοτε αν σε ενοχλει πολυ η αισθηση του μπρατσου πηγαινε την για ενα respray (θα πρεπει να αφαιρεσει ο τεχνιτης ολο το βερνικι απο την πισω μερια του μπρατσου & να ξαναπερασει καινουργιο,μη δωσεις παραπανω απο 80-100 ευρω τοσο κανει )  

 

Τα vintage τάστα θέλω να αλλάξω με medium jumbo όταν έλθει η ώρα τους.

 

εκει και αν δεις βελτιωση στον ηχο (& στο feel),θα ζωντανεψει η κιθαρα. ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Τελικά αποφάσισα να κάνω ένα refinish στο μπράτσο κατά την πρόσφατη επίσκεψή μου στην Αθήνα. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Ο Κώστας Κακανιάρης έκανε εξαιρετική δουλειά όπως μπορείτε να δείτε στις φώτο.

 

PB270108.thumb.JPG.27f95a4dfe4191ea2fff950477ff7311.JPG

PB270111.thumb.JPG.0c8bbfd3be5bb0117d55b07e312f87e2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η δουλειά του Κώστα είναι τέλεια- όπως πάντα άλλωστε...

 

Όμως τι πάτε βρε παιδιά και βάζετε χέρι στα παλιά... κούτσουρα;  ;D Άστε τα όπως είναι, γιατί θα έρθει η ώρα που θα χτυπήσετε το κεφάλι σας, που τα πειράξατε...

 

Παράδειγμα: Με παίρνει τηλέφωνο φιλαράκι μπασίστας και μου λέει, «πουλάω ένα Jazz του '75 που έχω...». Εγώ,  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.... Συνεχίζει, «παίζει πολύ καλά, του έχω βάλει και έναν... EMG...»  ??? ??? ??? :'( :'( :'( :'(.

 

Πάπαλα, πάει το '75... ζωή σε λόγου μας  :'( να ζήσουμε να το θυμόμαστε.

 

Για αυτό μακριά από επεμβάσεις στα «τίμια κούτσουρα». Όταν κάποιος θα το μετανιώσει- που πάντα το μετανιώνει- είναι πολύ αργά...  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου