Προς το περιεχόμενο

Συνδεση Κονσολας με.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια του noiz.gr!!!

Εχω την εξης απορια:

Εχω μια κονσολα την behringer 1222fx

 

http://i223.photobucket.com/albums/dd173/robfosters/xenyx1222fx_l.jpg

 

Eνα 5απλο cd player Kenwood....τα πρωτα που ειχαν βγει

 

http://a.swistak.pl/000/518/518233_1024.jpg

 

Κι ενα pc core 2 duo...αρκετα δυνατο....

 

Το ερωτημα μου τωρα ειναι....

Πως θα τα συνδεσω ολα αυτα μεταξυ τους ετσι ωστε να μπορω και να ακουω μουσικη βαζοντας σε λειτουργεια το cd player η το Pc αλλα και να κανω ηχογραφηση οποια στιγμη θελησω....

Ο ηχος μου θα βγενει απο το εξης στερεωφωνικο:

 

http://www.p4c.philips.com/files/f/fwm589_21/fwm589_21_tlp_.jpg

 

Επισης θα ηθελα να μου πειτε καποιο καλο προγραμμα επεξεργασιας ηχου

για ηχογραφηση επειδη το δωματιο δεν το εχω μονωμενο να μπορω δλδ να αφερω φυσηματα και βουητα....

Απο μικροφωνο εχω αυτο εδω:

 

http://www.electromarket.co.uk/images/main/C606.jpg

 

Περιμενω αποψεις....

Ευχαριστω εκ των προτερων

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια του noiz.gr!!!

Εχω την εξης απορια:

Εχω μια κονσολα την behringer 1222fx

 

http://i223.photobucket.com/albums/dd173/robfosters/xenyx1222fx_l.jpg

 

Eνα 5απλο cd player Kenwood....τα πρωτα που ειχαν βγει

 

http://a.swistak.pl/000/518/518233_1024.jpg

 

Κι ενα pc core 2 duo...αρκετα δυνατο....

 

Το ερωτημα μου τωρα ειναι....

Πως θα τα συνδεσω ολα αυτα μεταξυ τους ετσι ωστε να μπορω και να ακουω μουσικη βαζοντας σε λειτουργεια το cd player η το Pc αλλα και να κανω ηχογραφηση οποια στιγμη θελησω....

Ο ηχος μου θα βγενει απο το εξης στερεωφωνικο:

 

http://www.p4c.philips.com/files/f/fwm589_21/fwm589_21_tlp_.jpg

 

Επισης θα ηθελα να μου πειτε καποιο καλο προγραμμα επεξεργασιας ηχου

για ηχογραφηση επειδη το δωματιο δεν το εχω μονωμενο να μπορω δλδ να αφερω φυσηματα και βουητα....

Απο μικροφωνο εχω αυτο εδω:

 

http://www.electromarket.co.uk/images/main/C606.jpg

 

Περιμενω αποψεις....

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καλησπερες!Η κονσολα σου εχει 'αφιερωμενα' Tape/CD inputs σε μορφη RCA καλωδιων(aυτα που βρισκονται αναμεσα στα mic inputs & τα main outputs).Συνεδεσε εκει το cd player & ελεγχε την ενταση του με το CD/TAPE RET fader(αν τα outputs του player σου ειναι σε TRS μορφη παρε TRS σε RCA ανταπτορες).Το pc μπορεις να το συνδεσεις σ'ενα απο τα 2 στερεοφωνικα inputs που εχει η κονσολα σου.Ετσι μενεις με ολα τα μονοφωνικα καναλια σου & ενα ακομα απ'τα στερεοφωνικα ελευθερα.Το ποια πηγη θ'ακους ειναι απλα θεμα του ποιο fader εχεις ανεβασμενο.Επειτα συνεδεσε με τους αντιστοιχα καταλληλους ανταπτορες τα main outputs της κονσολας με το στερεοφωνικο σου(αν & αμφιβαλλω πως τα ηχεια του εχουν RCA η TRS συνδεσεις οποτε ισως η δουλεια σου να δυσκολεψει αρκετα).

Οσο για προγραμματα, αν θες απλη επεξεργασια ηχου(sound editor)πραγματα σαν το Soundforge,το Wavelab,η το δωρεαν Audacity θα κανουν αρκετα η πολλα απ'αυτα που θες(αναλογα με το ποιο & ποσο καλα το μαθεις).Αν χρειαζεσαι πολυκαναλη ηχογραφηση & ενα ολοκληρωμενο studio πακετο με plugins για μειξη τοτε κοιταξε καλυτερα καποιο απ'τα Cubase,Sonar,Pro Tools κ.τ.λ.Προετοιμασου για τυχον latency προβληματα βεβαια καθως θ'ακους ταυτοχρονα ο,τι εχεις ηδη γραψει με ο,τι γραφεις εκεινη τη στιγμη.Πρεπει να ξερεις οτι τα USB interfaces(οπως ειναι η κονσολα σου)επιτρεπουν ταυτοχρονη ηχογραφηση σε 2 μονο inputs(οποτε ξεχνας ενα σεναριο του στυλ φωνητικα & κιθαρα ΚΑΙ μπασο ταυτοχρονα,για παραδειγμα).

Οσο για τη κακη ηχητικη του δωματιου σου...Αυτο ειναι προβλημα ολων μας.Μαθε καλα τα ηχεια σου η καλυτερα παρε ενα ζευγαρι monitors,μη μειξαρεις(αρχικα)σε μεγαλες εντασεις & σιγα-σιγα θα βρεις το δρομο σου...

Cheerz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου να διευκρινισω ομως δυο τρια πραγματακια ακομα....

Το στερεοφωνικο μου αν το ξαναδεισ στην φωτο στην αριστερη του πλευρα του κατω εχει εξοδο ηχου και βιντεο κατι σαν τις εξοδους ενος ολοκληρωμενου ενισχυτη

RCA  δλδ!!!

οποτε πιστευω πως μπορω να βαλω στο CD/TAPE IN

το στερεοφωνικο που θα το εχω συνδεδεμενο με τον υπολογιστη με βυσματα rca και jack σε rca...

Aρα ο υπολογιστης πηρε προενισχυση απο το στερεοφωνικο μπηκε στην κονσολα και ολα ενταξει μεχρι στιγμης...

Τωρα το Cd player θα το βαλω οπως μου ειπες στην αλλη εξοδο RCA της κονσολας...

 

Το ερωτημα μου τωρα:

Θα ακουστει το Cd player ετσι μονο μεσω της κονσολας;;;

ρωταω επειδη δεν εχω εξτρα ενισχυτη....

 

Τωρα οσο για το θεμα της ηχομονωσης απλα να αναφερω οτι τα ηχεια αυτα εχουν πολλα μπασσα απο μονα τους σε σημειο που νιωθεις το στομαχι σου...και ολα αυτα σε μικρη ενταση!!!...σκεψου στην μεγαλη....

Πραγμα που με κανει να εχω προβλημα με γειτονες και γονεις...

Τι υλικο μπορω να χρησιμοποιησω και που μπορω να το βρω για να καλυψω λιγο την πορτα απο πισω και τους τοιχους;;;;;;

 

Το μικροφωνο για απλες ηχογραφησεις πως το βλεπετε;;;

??? ??? ???

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου να διευκρινισω ομως δυο τρια πραγματακια ακομα....

Το στερεοφωνικο μου αν το ξαναδεισ στην φωτο στην αριστερη του πλευρα του κατω εχει εξοδο ηχου και βιντεο κατι σαν τις εξοδους ενος ολοκληρωμενου ενισχυτη

RCA  δλδ!!!

οποτε πιστευω πως μπορω να βαλω στο CD/TAPE IN

το στερεοφωνικο που θα το εχω συνδεδεμενο με τον υπολογιστη με βυσματα rca και jack σε rca...

Aρα ο υπολογιστης πηρε προενισχυση απο το στερεοφωνικο μπηκε στην κονσολα και ολα ενταξει μεχρι στιγμης...

Τωρα το Cd player θα το βαλω οπως μου ειπες στην αλλη εξοδο RCA της κονσολας...

 

Το ερωτημα μου τωρα:

Θα ακουστει το Cd player ετσι μονο μεσω της κονσολας;;;

ρωταω επειδη δεν εχω εξτρα ενισχυτη....

 

Τωρα οσο για το θεμα της ηχομονωσης απλα να αναφερω οτι τα ηχεια αυτα εχουν πολλα μπασσα απο μονα τους σε σημειο που νιωθεις το στομαχι σου...και ολα αυτα σε μικρη ενταση!!!...σκεψου στην μεγαλη....

Πραγμα που με κανει να εχω προβλημα με γειτονες και γονεις...

Τι υλικο μπορω να χρησιμοποιησω και που μπορω να το βρω για να καλυψω λιγο την πορτα απο πισω και τους τοιχους;;;;;;

 

Το μικροφωνο για απλες ηχογραφησεις πως το βλεπετε;;;

??? ??? ???

 

Το cd player σου θα παιξει κανονικοτατα.Εχει ενσωματωμενο ενισχυτη οποτε το μονο που θα κανεις με τη κονσολα θα'ναι να μειξαρεις το σημα του με ο,τιδηποτε αλλο(η απλα ν'ανεβαζεις το fader του μονο,οταν θες απλα ν'ακουσεις μουσικη).

Για το μικροφωνο θα σου πω το εξης:ενας πολυ καλος sound engineer καποτε ειχε πει πως το καλυτερο μικροφωνο ειναι αυτο που εχεις διαθεσιμο!Κοινως,πειραματισου με αυτο μεχρι να βγαλεις το βελτιστο για τα γουστα σου αποτελεσμα.Ετσι & μαθαινεις τα χουγια της ηχογραφησης & καταλαβαινεις τι αλλο,πιθανοτατα,σου λειπει απο εξοπλισμο.& εγω ενα SM58 εχω σπιτι μου...

Τα μπασσα του player σου ακουγονται υπερβολικα γιατι ετσι φτιαχνονται εργοστασιακα.Ο σκοπος τους ειναι να ομορφαινουν τη διαδικασια της ακροασης & οχι να μειξαρουν.Γι'αυτο το σκοπο εχουν ενα loudness boost κυριως στα χαμηλα & υψηλα(αν θες να το ψαξεις πιο ακαδημαικα γραψε loudness contour στο google & διαβασε ο,τι βρεις σχετικο με τη ψυχοακουστικη του φαινομενου).Οσον αφορα τα υλικα απορροφησης δε γνωριζω πολλα.Μπορει να χρειαστει μια μελετη χωρου,η απλα μια εξερευνηση στο google σχετικη με acoustic treatment(η οποια μπορει να σου φανερωσει διαφορες εταιριες με ετοιμα για τη περισταση προιοντα τα οποια & πιθανοτατα να σου κανουν για μονωση).Αν μπορεις να διαχωρισεις τα ηχεια απ'το στερεο παρε stands & τοποθετεισαι τα εκει.Ειναι καλυτερα απ'το να τα'χεις σε επαφη με τραπεζι η πατωμα που μετατιδουν ο,τι κραδασμο νιωσουν!Εν τελει σκεψου τη προοπτικη των monitors...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι εχω σκεφτει και monitors αλλα επειδη τσουζουν λιγο οι τιμες τους θα το αφησω για αργοτερα προς το παρον θα βγαζω το τελικο αποτελεσμα απο το μεγαλο στερεωφωνικο και επεξεργασια απο ακουστικα...

Το μικροφωνο δεν το θελω για τπτ απαιτητητικες ηχογραφησεις για ενα Ραδιοφωνικο Σταθμο που απεχει απο τον Βολο 10χλμ...ε και για να μην τρεχω να το ετοιμαζω απο εδω με την βοηθεια του adobe audacity 3!

 

Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις....

 

Σας περιμενω στον ομορφο Βολο για τσιπουρα!

:D :D :D :D :D :D :D

Ευχαριστω Πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι εχω σκεφτει και monitors αλλα επειδη τσουζουν λιγο οι τιμες τους θα το αφησω για αργοτερα προς το παρον θα βγαζω το τελικο αποτελεσμα απο το μεγαλο στερεωφωνικο και επεξεργασια απο ακουστικα...

Το μικροφωνο δεν το θελω για τπτ απαιτητητικες ηχογραφησεις για ενα Ραδιοφωνικο Σταθμο που απεχει απο τον Βολο 10χλμ...ε και για να μην τρεχω να το ετοιμαζω απο εδω με την βοηθεια του adobe audacity 3!

 

Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις....

 

Σας περιμενω στον ομορφο Βολο για τσιπουρα!

:D :D :D :D :D :D :D

Αν βρω χρονο πολυ ευχαριστως!

Cheerz!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου