Προς το περιεχόμενο

Τι ρόλο παίζει η ποιότητα του οργάνου στην εξέλιξη μου;


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παραδειγμα με το μαγιο ειναι απολυτα σωστο

 

Γενικα ειναι αστειο (σε βαθμο εκνευριστικο) οταν καποιος μπενει και ρωταει "να παρω αυτο το μπασο? εχω ακουσει οτι το ταδε ειναι καλυτερο αλλα το δεινα εχει καλυτερους μαγνητες" και οταν τον ρωτανε "με δαχτυλα η με πενα παιζεις?" δεν ξερει να απαντησει,γιατι απλα δεν εχει πιασει καν μπασο.

 

Ετσι λοιπον,εχοντας μαθει κιθαρα σε μια απο τις χειροτερες κιθαρες του ΚΟΣΜΟΥ (αν οχι την χειροτερη) και Drums (οσο ξερω τελος παντων) σε ηλεκτρονικα εχω να πω,μαθε να περπατας στα σκ*τα και στην ασφαλτο θα τρεχεις.

 

Αν εχει σημασια το με τι οργανο θα αρχισεις (κατι αηδιες του τυπου "ναι,αλλα αμα παρεις μια les paul,δεν θα σου πηγαινει η καρδια να μην την παιξεις τοσα λεφτα που δωσες") καλυτερα να μην αρχισεις καθολου. Σημασια εχει να εχεις ΟΡΕΞΗ.

 

Παντως για τα ηλεκτρονικα drums ειμαι 10000% υπερ. Τα σπανε. Μαθαινεις να εισαι προσχτικος,και οταν μετα απο κανα μηνα κατσεις σε κανονικα εισαι υπερανετος. Αυτα  ;D

 

Θα συμφωνήσω.

 

Όπως συνήθιζε να λέει και ο καθηγητής μου πριν χρόνια: σε έναν νέο οδηγό που ξεκινάει, είτε Ferrari του δώσεις, είτε Lada, για αυτόν δεν θα έχει καμία διαφορά.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, όπως πάντα φυσικά.

 

Απο τη μία, προφανώς μια κιθάρα/πιάνο/ντράμς που κοστίζουν $10,000 θα πάνε στράφη σε έναν αρχάριο, αλλά απο την άλλη ένας σκατά ήχος θα:

α. Δώσει κακές βάσεις, και στα αισθητήρια και στις γνώσεις, και στην πρακτική προσέγγιση του μαθητή

β. Θα αποτρέψει τον μαθητή να μελετήσει (γιατί απλά θα του ακούγεται σκατά).

γ. Τελικά δε θα προχωρήσει.

 

Υπάρχει η μέση οδός. Προσωπικά για πιάνα μπορώ να μιλήσω. Ένα παιδάκι 5 χρονών πάρτου ότι θες, αλλά αν η κόρη/γιός σου είναι στα 13 και αρχίζει να παίζει κάτι καλύτερο, εεε θέλει και κάτι καλύτερο IMHO. Ο επαγγελματίας ας βγάλει χρήμάτα και ας πάει να κουρδίσει και τα ξύλα του πιάνου άμα λάχει  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως συνήθιζε να λέει και ο καθηγητής μου πριν χρόνια: σε έναν νέο οδηγό που ξεκινάει, είτε Ferrari του δώσεις, είτε Lada, για αυτόν δεν θα έχει καμία διαφορά.

 

Πιστεύω ότι είναι ατυχές παράδειγμα γιατί με ένα Lada θα μπορέσει να μάθει πάρκινγκ σε δύσκολες καταστάσεις (εκείνη τη θεσούλα στην Κυψέλη στον ανήφορο), να κάνει οπισθογωνία, να συνδυάζει το γκάζι με το ντεμπραγιάζ χωρίς να σκοτωθεί (κάτι που θα γινόταν με τη Φεράρι), να έχει αξιοπρεπή ορατότητα προς τα πίσω, να περνάει πάνω από σαμαράκια, να ελίσσεται μέσα σε κίνηση με ένα αμάξι συνηθισμένου μήκους κι όχι 15 μέτρων όπως η Φεράρι, να αποφεύγει τις λακούβες-εισόδους στον Άδη εύκολα και γρήγορα χωρίς να ανησυχεί ότι ένα στραβοπάτημα θα του στοιχίσει 10 μηνιάτικα, να στρίβει σε στενάκια την ώρα που τον περιμένουν 7 νοματέοι με το χέρι στις κόρνες από πίσω, να ξέρει ότι δεν θα του κολλάνε οι αστυνομικοί της Τροχαίας κάθε 10 λεπτά και πως το αμάξι του θα εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί που το άφησε, να ξέρει πώς είναι και πώς λειτουργούν τα συνηθισμένα κανονικά κιβώτια ταχυτήτων κι όχι τα F1 κλπ κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ φίλε μου θα σου έλεγα να πάρεις μια κιθάρα που να ταιριάζει στο ύφος που θες να παίξεις αρχικά και να μην είναι και χάλια..να σου διηγηθώ την προσωπική μου περίπτωση..

λοιπόν παίζω 12 χρόνια ακουστικές, 12 χορδες κτλ..κάποτε ξύπνησε μέσα μου η επιθυμία για ηλεκτρική..όταν δοκίμαζα να παίξω με τις prs των μεταλλάδων φίλων μου ξενέρωνα και υπαναχωρούσα(μιλάμε για πανάκριβα όργανα έτσι?) όταν δοκίμαζα τις squier στα μαγαζιά της λάρισας με φτηνούς solid state ενισχυτές (τότε μόνο τέτοιες έβρισκα στην λάρισα) μου φαίνονταν σκουπίδια..παράτησα τις φιλοδοξίες μου για αρκετά χρόνια μέχρι που γνώρισα κανονικό άνθρωπο με stratocaster και λαμπάτο ενισχυτάκι 5 βαττ και έπαθα πλάκα..την άλλη μέρα αγόρασα ηλεκτρική και σήμερα έχω 4..

αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είναι ατυχές παράδειγμα γιατί με ένα Lada θα μπορέσει να μάθει πάρκινγκ σε δύσκολες καταστάσεις (εκείνη τη θεσούλα στην Κυψέλη στον ανήφορο), να κάνει οπισθογωνία, να συνδυάζει το γκάζι με το ντεμπραγιάζ χωρίς να σκοτωθεί (κάτι που θα γινόταν με τη Φεράρι), να έχει αξιοπρεπή ορατότητα προς τα πίσω, να περνάει πάνω από σαμαράκια, να ελίσσεται μέσα σε κίνηση με ένα αμάξι συνηθισμένου μήκους κι όχι 15 μέτρων όπως η Φεράρι, να αποφεύγει τις λακούβες-εισόδους στον Άδη εύκολα και γρήγορα χωρίς να ανησυχεί ότι ένα στραβοπάτημα θα του στοιχίσει 10 μηνιάτικα, να στρίβει σε στενάκια την ώρα που τον περιμένουν 7 νοματέοι με το χέρι στις κόρνες από πίσω, να ξέρει ότι δεν θα του κολλάνε οι αστυνομικοί της Τροχαίας κάθε 10 λεπτά και πως το αμάξι του θα εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί που το άφησε, να ξέρει πώς είναι και πώς λειτουργούν τα συνηθισμένα κανονικά κιβώτια ταχυτήτων κι όχι τα F1 κλπ κλπ.

 

??? Αν όντως τα γράφεις σοβαρά (δεν βλέπω emoticons οπότε προφανώς αυτό ισχύει), απλά δες το σαν ένα καλό αμάξι με ένα κακό ίδιου τύπου, με κάποιον οδηγό που δεν ξέρει τι πάει να πει φρένο η γκάζι και μόλις ξεκινάει.

Προφανώς σε κάθε αλληγορικό παράδειγμα, η στυγνή μεταφορά οδηγεί σε προβλήματα, αφού πρακτικά μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα, οπότε κράτα την γενική εικόνα.  ;)

 

Sorry για το off topic.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικο για μενα ειναι το οργανο να παιζει "σωστα"

κ θα μιλησω για τις κιθαρες που ξερω.

θα πρεπει οι χορδες σε ενα νορμαλ υψος να μην κοβουν τα ταστα στην ακρη να μην ειναι σκεβρωμενο το μανικι κ να λειτουργουν ενταξει τα ηλεκτρικα!

αμα κατι απο αυτα δεν ειναι ετσι πιθανον να δυσκολευτεις!

το εχω δει σε μαθητες μου που αγοραζουν καποια κιθαρα εντελως ασεταριστη κ δυσκολευονται αρκετα στην αρχη με αποτελεσμα να ψιλοαπογοητευονται αλλα μολις σεταριστει σωστα το οργανο βλεπουν την διαφορα!

 

σιγουρα ομως αμα ΘΕΛΕΙΣ να μαθεις κ σενα κουπι με μπετονια μπορεις να μαθεις αλλα......

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασια οταν αγοραζεις ενα μουσικο οργανο και δεν ξερεις κατα ποσο θα συνεχισεις η θα τα παρατησεις ειναι να ειναι κατι που θα μπορεις να πουλησεις γρηγορα και να μη χασει σε τραγικο βαθμο την αξια του σε περιπτωση που το βαρεθεις και παραλληλα να ειναι ενα -μουσικα- καλο οργανο (γιατι η ποιοτητα του σ ενα βαθμο παιζει ρολο στην εξελιξη), π.χ στρατοκαστερ μεξικου στις κιθαρες (τα κανει ολα και συμφερει), yamaha στα ντραμς, χοντα στις μηχανες, toyota yaris στ αυτοκινητα, και gilette στις ξυριστικες μηχανες...αυτα.   

If you can't do the time, don't do the crime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ στρατοκαστερ μεξικου στις κιθαρες (τα κανει ολα και συμφερει), yamaha στα ντραμς, χοντα στις μηχανες, toyota yaris στ αυτοκινητα, και gilette στις ξυριστικες μηχανες...αυτα.   

 

Παλιά έλεγαν ¨πάρε μηχανή zundapp και πόντια γυναίκα, δεν σε αφήνει ποτέ"

Καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά έλεγαν ¨πάρε μηχανή zundapp και πόντια γυναίκα, δεν σε αφήνει ποτέ"

Το αντιστοιχο της ποντιας γυναικας σε κιθαρα ποιο ειναι?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου