Προς το περιεχόμενο

Οικονομικό hardware EQ με σχετικά στενά curves?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο πιο φτηνός τρόπος για να πάρω την EQ καμπύλη που έχω επισυνάψει παρακάτω? (Η τελευταία παράμετρος στα πρίμα δεν είναι απαραίτητη).

 

Η χρήση που το θέλω είναι για να μπεί σε μικρόφωνο και να χρησιμοποιηθεί σε Live.

Οι κονσόλες που συνήθως συναντάμε έχουνε πάρα πολύ ομαλά EQ curves και δεν μπορεί με τίποτα να βγεί ο ήχος που θέλω.

 

Είδα κάποια φτηνά πετάλια με γραφικό EQ αλλά δεν έχω εμπειρία πάνω τους οπότε είπα να ρωτήσω εσάς. Kάτι τέτοιο για κιθάρα θα έκανε: https://www.thomann.de/gb/artec_seeq8_graphic_eq.htm?ref=search_rslt_graphic+eq+pedal_213242_10 ???

 

Αν δεν έκανα κάτι ξεκάθαρο παρακαλώ στείλτε μου message για να διευκρινίσω! Ευχαριστώ.

Screen_shot_2016-11-22_at_10_32.00_AM.thumb.png.f79621f07b1c0bf0bdacd607a2558224.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά ναι.

δηλ μια προσέγγιση σίγουρα θα γίνει.

 

Δες τις βασικές σου συχνότητες (δηλαδή τα βαθύτερα ή ψηλότερα σημεία) αν περιλαμβάνονται έστω κοντά σ αυτά που έχει το πετάλι.

Μετά πρέπει να τσεκάρεις αν οι καμπύλες που εφαρμόζει το πετάλι ταιριάζουν με αυτές που έβαλες στο cubase.

 

Γι αυτό λεω προσέγγιση.

Όσο πιό πολλές περιοχές τόσο περισσότερες πιθανότητες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πετάλι αυτό δεν μπαίνει σε μικρόφωνο, όπως και κάθε άλλο κιθαριστικό. Υπάρχει θέμα συνδεσιμότητας.

 

Πρέπει να κοιτάξεις σε κάτι πιο ειδικό. πχ αυτά της TC Helicon και Roland για φωνή.

Με αυτά στήνεις την φωνή σου όπως θες απο πριν για τα live.

Μάλλον όμως δεν θα βρεις τετοια δραστική επέμβαση σε EQ κι εκεί.

Να διευκρινίσω πως οι ρυθμίσεις σου είναι υποκειμενικά "καλές" (-13db 350Hz και +11db στα 52Hz! :o ) για το περιβάλλον ηχογράφησης που έχεις. Σίγουρα όχι για τις συνθήκες ενός live!

 

Αν επιμένεις όμως θα πρέπει να κινηθείς σε ένα γραφικό  equalizer καθώς τα εξωτερικά παραμετρικά είναι ακριβά αλλά είναι και τελείως ανορθόδοξο.

 

Λογικά η απλούστερη λύση θα είναι να έχεις μια μικρή δική σου κονσολίτσα και να τελειώνεις. Αλλά βρε φίλε μου αν δεν σου κάνει το eq της κονσόλας του μαγαζιού, που λογικά θα είναι καλύτερο, τι να σου κάνει μιας φτηνής, μικρής.

 

Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα σου και δεν λύνεται με αυτήν την καμπύλη.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εστιάζω στις συχνότητες τόσο αλλα περισσότερο στο να μπορώ να ανεβάσω τόσο τα μπάσα και αμέσως δίπλα στα μπασομεσαία να έχω απότομη πτώση. Πιο συγκεκριμένα ο λόγος που το θέλω είναι για human beatbox. Οι φτηνές κονσολίτσες αν ανεβάσεις μπάσα ανεβάζουν και μεσαία και αν ριξεις μεσαία σου ρίχνουν τα μπάσα... Παρακάτω παραθέτω ένα ηχιτικό αρχείο που ίσως βοηθήσει να καταλάβεται ακριβώς τι θέλω να πετύχω :-)

beatbox_alex_kats_sample.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήθελα να ρωτήσω, οπότε με λαπτοπ και μια κάρτα ήχου θα γίνει σωστά η δουλειά μου λογικά έτσι?

+Αν θέλετε ακούστε το αρχείο που έχω επισυνάψει στο από πάνω post, για να καταλάβεται ακριβώς τι θέλω να πετύχω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό που κάνεις με το μικρόφωνο είναι ανορθόδοξα δημιουργικό. Αρα έτσι θα πρέπει να είναι και η λύση σου.

 

Ισως αν έπαιρνες ένα DI που να μετατρέπει το σήμα του μικροφώνου σαν κι αυτό https://www.thomann.de/gr/radial_pro_rmp.htm να το έβαζες πριν απο πετάλι κιθάρας σαν το Boss GE-7 ή το Artec για να κάνεις την δουλειά σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου