Προς το περιεχόμενο

Dumble-like pedals


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε αυτό το video όπου κάποιος δοκιμάζει διαφορετικά πετάλια που προσπαθούν να μιμηθούν τον ήχο των ενισχυτών Dumble ;)

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα κοιταζα κι εγω αυτα τα βιντεακια επ'ευκαιριας της αγορας του barber small fry...Dumble δεν εχω ακουσει στη ζωη μου και ουτε προκειται αλλα παντως ειναι εξαιρετικο πεταλακι.

 

 

 

 

Παρεπιπτοντως το ακριβως διπλα πεταλι στο small fry σε αυτο το βιντεο αν δεν κανω λαθος ειναι to hermida zendrive και εχει λιστα αναμονης γυρω στους 24 μηνες. ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) Αν καποιοι θεωρουν τις κουρδισμενες κιθαρες μεγαλη απατεωνια......εγω θεωρω 15 φορες μεγαλυτερη απατεωνια τα δηθεν boutique πεταλακια. Ποσο boutique μπορει να ειναι δηλαδη ενα JRC4558D τσιπακι (αυτο που εχουν δηλαδη ολα τα δηθεν boutique,  tubescreamerοειδη ειτε αυτα ειναι fulldrive, ειτε zendrive ειτε.................boss SD1,) και μερικοι πυκνωτες/αντιστασεις?????(με τιμες που ξεκινανε στην καλυτερη απο 150-180$........και μπορουν να φτασουν και τα 500$.... :o :o :o :o :o :o :o)

 

Οταν κι ολας εχουν και 2 χρονια αναμονη...ε τοτε μιλαμε για χοντρο δουλεμα.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα κοιταζα κι εγω αυτα τα βιντεακια επ'ευκαιριας της αγορας του barber small fry...Dumble δεν εχω ακουσει στη ζωη μου και ουτε προκειται αλλα παντως ειναι εξαιρετικο πεταλακι.

το πήρες?.."testing one-two" γρηγορα!.. :)

 

Για τον παρακάτω τύπο πάντως,(Andy Fuchs) ..λένε ότι φτιάχνει σήμερα τους πιο "dumble-like" ενισχυτές..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι Ελαβντου αλλά το βίντεο είναι κάπως αίσχος (το ξέρω ότι δεν το'φτιαξες εσύ, απλά λέω τη γνώμη μου)... Αν εξαιρέσουμε το κούνημα της καμερούλας που πραγματικά με ζάλισε (χειρότερο και από Τρίερ), ο τύπος έχει επίσης 50 τόνους πανάχρηστο κι ενοχλητικό delay από πάνω. Κι επίσης, αν εξαιρέσουμε το Zen, κανένα από τα υπόλοιπα δεν επιζητεί κάποια σύγκριση με το ηχόχρωμα ενός Dumble... Άσε που λίγο παλιότερα που διάβαζα και ξένα φόρουμ είχα στην κυριολεξία σκυλοβαρεθεί τα χιλιάδες ποστς για "Dumble-like pedals"...  :o (το οποίο δεν εμποδίζει βέβαια να ξανασυζητηθούν εδώ, κ. Search Bot Elavd  :P :P :P )

 

 

A! Kαι το κόκκινο του Barber είναι το πιο high gain απο αυτά που βγάζει, και βεβαίως, αν και σαν κοινός θνητός δεν έχω ακούσει Dumble από κοντά, θα περίμενα τα πιο ήπια όπως το Direct Drive να είναι πιο κοντά (παρεπιπτόντως, πραγματικά εξαιρετικό πετάλι, ειδικά με single coils).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν εχει και τοση μεγαλη αναμονη το zendrive, απο οτι βλεπω σε ξενα forums ειναι γυρω στους πεντε εξι μηνες, λογικη περιοδος για ενα πετυχημενο πεταλι που το φτιαχνει μονος του ενας ανθρωπος. θα σας πω γνωμες σε κανα τριμηνο που θα μου ρθει .....  ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A! Kαι το κόκκινο του Barber είναι το πιο high gain απο αυτά που βγάζει, και βεβαίως, αν και σαν κοινός θνητός δεν έχω ακούσει Dumble από κοντά, θα περίμενα τα πιο ήπια όπως το Direct Drive να είναι πιο κοντά (παρεπιπτόντως, πραγματικά εξαιρετικό πετάλι, ειδικά με single coils).

 

Το DD ειναι λιγοτερο γκαζιαρικο απο το Small fry??????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A! Kαι το κόκκινο του Barber είναι το πιο high gain απο αυτά που βγάζει, και βεβαίως, αν και σαν κοινός θνητός δεν έχω ακούσει Dumble από κοντά, θα περίμενα τα πιο ήπια όπως το Direct Drive να είναι πιο κοντά (παρεπιπτόντως, πραγματικά εξαιρετικό πετάλι, ειδικά με single coils).

 

Το DD ειναι λιγοτερο γκαζιαρικο απο το Small fry??????

Δεν το νομίζω...

στο παρακάτω κλιπ παίζει ο ίδιος ο dave barber...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ μακροίσκιωτε... για τα άλλα του δεν ξερω, αλλά από τα τρία που'χω ακούσει & παίξει (Direct Drive, Small Fry, LTD) είμαι βέβαιος ότι το Small Fry έχει τις πιο άγριες διαθέσεις. Για περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες, όποιος ενδιαφέρεται pm.

 

 

(Διόρθωση: το Small Fry όντως τελικά στο μάνιουάλ του έχει ένα σέτινγκ για "κάποιον συλλεκτικό μπουτίκ ενισχυτή $20.000"...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να σας πω κι εγω μιας και ειμαι κατοχος τεσσαρων μπαρμπερηδων

1)barber-eq,2)l.t.d. 3)tone press 4)direct drive.

To κοκκινακι δεν το εχω αλλα το εχω ακουσει Α/Β με το D.D .Φερνει περισσοτερο σε tube screamer απο το αλλο που ειναι πιο "στρογγυλο" μεχρι βαρυ overdrive.

Παντως κατα την αποψη μου προκειται περι εταιριας με καταπληκτικα προιοντα τουλαχιστον απο πλευρας ηχου Εγω τα παιζω στο input ενος εντελως clean ενισχυτη (heritage-liberty)κι εχω βρει την υγεια μου στο σπιτι και στα live.Aλλα και στις προβες που παιζω συνηθως με κατι marshall του πρωκτου φαινεται η ποιοτητα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειδα το βιντεο  αλλα απο αυτα που διαβαζω πλεον το νουμερο 1 "Dumble in a pedal " ειναι  αυτο...

http://www.customtonesinc.com/Home_Page.php

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου