Προς το περιεχόμενο

pedals + amp setup


jonn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικούς μήνες απέκτησα ένα ψηφιακό πολυεφφέ Korg AX1...Παίζοντας διαπίστωσα ότι σε πολλά σημεία το εν λόγω μηχάνημα είναι άθλιο (π.χ. overdrives, distortions), αλλά παρ'όλα αυτά διαθέτει ορισμένα πολύ καλά features, όπως κάποια Hold, Drone, Chorus, Phaser και γενικώς modulation effects. Αποφάσισα λοιπόν να το κρατήσω και να συμπληρώσω το set up μου με αναλογικά πεταλάκια...

Σκέφτομαι λοιπόν το Boss DS-1 ή το ProCo Rat για distortion, το Compressor/Sustainer της Boss και το DD-6 GigaDelay επίσης της Boss.

Πειραματικά λοιπόν τα τοποθετώ στην εξής σειρά

Fender Telecaster -> DS-1 -> Korg AX1 -> DD-6 -> Compressor -> Marshall JCM800 και σε σχέση με τον ήχο που είχα παίζοντας μόνο με το Korg-άκι έχω μικρότερες εντάσεις και πολύ περισσότερες mid-high συχνότητες...δηλαδή ακούγεται σαν να έχω ηχείο από τρανζιστοράκι ραδιόφωνο...

 

Τι προτείνετε να κάνω...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που θα κάνει αμέσως διαφορά στον ήχο σου είναι το να βάλεις τον compressor πρώτο στη αλυσίδα.Δοκίμασε αυτό σαν πρώτο βήμα και πες μας διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κι εγω αυτο το μηχανημα.

δεν ειναι μηχανημα , παιχνιδι ειναι.

θα σε συμβουλευα να το πουλησεις σε κανα μπουζουκση σε κανα κλαριντζη σε κανα βιολιντζη.....

βασικα αφου θα τα εχεις ολα αναλογικα γιατι να τον κανεις ψηφιακο τον ηχο σου και μετα αναλογικο ετσι για πλακα μονο και μονο για τα modulation tou korg?

μπορει και να αξιζει τον κοπο δε ξερω αλλα κανω μια σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικούς μήνες απέκτησα ένα ψηφιακό πολυεφφέ Korg AX1...Παίζοντας διαπίστωσα ότι σε πολλά σημεία το εν λόγω μηχάνημα είναι άθλιο (π.χ. overdrives' date=' distortions), αλλά παρ'όλα αυτά διαθέτει ορισμένα πολύ καλά features, όπως κάποια Hold, Drone, Chorus, Phaser και γενικώς modulation effects. Αποφάσισα λοιπόν να το κρατήσω και να συμπληρώσω το set up μου με αναλογικά πεταλάκια...

Σκέφτομαι λοιπόν το Boss DS-1 ή το ProCo Rat για distortion, το Compressor/Sustainer της Boss και το DD-6 GigaDelay επίσης της Boss.

Πειραματικά λοιπόν τα τοποθετώ στην εξής σειρά

Fender Telecaster -> DS-1 -> Korg AX1 -> DD-6 -> Compressor -> Marshall JCM800 και σε σχέση με τον ήχο που είχα παίζοντας μόνο με το Korg-άκι έχω μικρότερες εντάσεις και πολύ περισσότερες mid-high συχνότητες...δηλαδή ακούγεται σαν να έχω ηχείο από τρανζιστοράκι ραδιόφωνο...

 

Τι προτείνετε να κάνω...;[/quote']

 

τα εχεις βαλει σε λαθος σειρα δοκιμασε

 

tele,compressor,ds1,korg ax1,dd6,amp :wink:

 

τα πεταλακια τα εχεις ηδη αγορασει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK -> Τα πεταλάκια δεν τα έχω αγοράσει, τα δανείστηκα από φίλους που τα έχουν και έκανα δοκιμές.

boody -> Έχω φτιάξει με πολύ προσπάθεια ορισμένoυς πολύ καλούς ήχους στο Korg, επάνω σε συγκεκριμένα κομμάτια της μπάντας που παίζω, και δεν θέλω να τα χάσω ξεκινώντας από το μηδέν.

Θα δοκιμάσω την σειρά με τον Compressor στην αρχή που προτείνετε όλοι σχεδόν, αλλά έχω και μια νέα εναλλακτική που θέλω να σχολιάσετε:

Σκέφτομαι να αγοράσω το Boss Line Selector (LS-2) και να παίρνω μία είσοδο από το ψηφιακό (αφού έχω συγκεκριμένα, έτοιμα presets) και μια από το αναλογικό pedal board. Θα επιλέγω ποιο από τα δύο σήματα θα πηγαίνει στην μία, κοινή έξοδο προς τον ενισχυτή και έτσι δεν θα μπλέκω αναλογικά και ψηφιακά σήματα. Και το μόνο που μένει είναι να πειραματιστώ για να μην έχω εκνευριστικές διαφορές σε στάθμες όταν μέσα στο ίδιο κομμάτι περάσω από ένα ψηφιακό ήχο σ'έναν αναλογικό. Πως σας φαίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Line selector δεν θα σου κανει απολυτως τιποτα οποτε μην πετας τα λεφτα σου (ετσι κι αλλοιως το πεταλακι delay ΕΙΝΑΙ ψηφιακο & θα "χαρακτηρισει" και την αναλογικη σειρα σου..)

 

Προτιμησε αλλον κομπρεσσορα (ο ΒΟSS ειναι μετριοτατος,παρε καλυτερα στα λεφτα αυτα τον Marshall ED1 ή τον Digitech Main Squeeze)

 

Mηπως και η αγορα του Delay ειναι περιτη? (το ΑΧ1 το εχω ακουσει & δεν νομιζω οτι τα delay του ειναι ασχημα),παντως & το dd6 ειναι μετριο delay βρες καλυτερα ενα παλαιοτερο dd3 η ακομα καλυτερα παρε το Digitech Digidelay.

 

τα πεταλακια που σου προτεινω για να εχεις καλα βρωμικα (γιατι μαλλον εκει ειναι το προβλημα σου) ειναι τα παρακατω

 

Digitech Bad Monkey (καλυτερο απο το Tube Screamer & κανει μονο 39 ευρω) για ωραιο ζεστο vintage overdrive

 

http://www.thomann.de/artikel-174329.html

 

RAT 2 για περισσοτερα γκαζια

 

αν θες δε και ενα πραγματικα "ανωμαλο" & ξεχωριστο fuzz χτυπα & αυτο το εκπληκτικο πεταλι

 

http://www.thomann.de/zoom_uf01_ultrafuzz_pedal_prodinfo.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου