Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος direct κιθαριστικός ήχος που έχετε ακούσει;


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλή ερώτηση με αφορμή το telegun fat foot που προσωπικά δε μου άρεσε. Παρόλα αυτά το tender surrender clip ήταν πολύ καλύτερο. Οπότε:ποιος είναι ο καλύτερος ήχος που έχετε ακούσει με ποιο μηχάνημα και υπό ποιες συνθήκες(καρφί στον υπολογιστή;σε p.a. στο live;μέσω direct box;μέσω digital out π.χ. από πούεφέ στυλ Pod κτλ;). Επίσης θυμήθηκα ένα τρελλάκια φίλο μου που έπαιξε στη μοτοσυγκέντρωση με το pod xt απευθείας στην κονσόλα γιατί βαριόταν να ρυθμίσει τους ενισχυτές και πήρε κ ένα σωρό κολακευτικά σχόλια για τον ήχο του. Ο ίδιος με 30 χρόνια πείρας σε κιθάρα κ ηχοληψία λέει χαρακτηριστικά ότι οι ενισχυτές κ ιδιαίτερα οι λαμπάτοι είναι τρελλή προπαγάνδα κ...μούφα. Και τελικά ακόμη και με όποιο μηχάνημα βρει καταφέρνει κ βγάζει ΗΧΟ. Τι να πω μερικοί το έχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμμ...πως οριζεις τον "καλυτερο" ηχο?Γιατι ο καθενας γουσταρει διαφορετικο ηχο ;) Μηπως εννοεις ποιο "καθαρο" με ΠΟΙΟΤΗΤΑ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι λαμπάτοι ενισχυτές είναι μούφα τότε γιατί το pod και όλα αυτά τα μηχανηματάκια βασίζουν τους διαθέσιμους τους ήχους σε αυτούς τους ενισχυτές?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος με 30 χρόνια πείρας σε κιθάρα κ ηχοληψία λέει χαρακτηριστικά ότι οι ενισχυτές κ ιδιαίτερα οι λαμπάτοι είναι τρελλή προπαγάνδα κ...μούφα.

 

οπως επισης τρελλη προπαγανδα ειναι και το οτι τα ψηφιακα ειναι εξισου καλα ή καλυτερα απο τα κλασσικα λαμπατα κλπ...

 

Η προπαγανδα απο οποια μερια και να την δεις, ειναι υποπτη...

 

Αν του αρεσουν αυτα που χρησιμοποιει, καλα κανει. Σε αλλους δεν αρεσουν...  Δε σημαινει ομως οτι ειναι μουφα το ενα ή το αλλο.

 

Με οτι βολευεται ο καθενας. (και ΟΧΙ με οτι ...εμπορευεται / πραγμα που συμβαινει υπερ-παν-πολλακις)  ;)  ;D

 

...δεν αντεχω αλλους "παλιους" που τα εχουν δει ολα και κατεληξαν σε ενα πραμα που ειναι καλυτερο απο τα παντα...

χωρις να θελω να προσβαλω τον φιλο σου

 

pu_leeeease....  ::)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καλύτερος direct ήχος είναι ο δικός μου.Τπτ αλλο μετά απ αυτό.Κ ενδιαμεσα πάλι τπτ ουτε διλέϊς ουτε ρεβέρμπις ούτε τπτ.

Ολα τα αλλα κ λαμπες κ πορτατίφ είναι για τη νύχτα να μην πέσεις καθως πας για υπνο.Σου μιλαώ απο εμπειρία στο κρεββατι κ τον ύπνο.

 

Υ.Γ.Παπουφάνκ που είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody ετσι ακριβως!

Geomor θα συνφωνησω και εμενα δεν μου αρεσε το telegun στο συγκεκριμενο κλιπ τελικα ::)

ασε που το ξεφτυλισα με τερμα το drive ;D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ο ήχος που θα μου μείνει αξέχαστος, είναι από συναυλία Jethro Tull, ο Martin Barre, καρφί με μια PRS 513 σε Soldano κεφαλή. Τ Ι Π Ο Τ Α άλλο!

 

Τους έχω δει live 2 φορές, κ πραγματικά ο ήχος τους ήταν έτη φωτός καλύτερος, από οποιαδήποτε άλλη συναυλία έχω παρακολουθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος (καρφι στην κονσολα)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=oD_WEI3M-kc&feature=related

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου