Προς το περιεχόμενο

Ποιος είναι ο καλύτερος direct κιθαριστικός ήχος που έχετε ακούσει;


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο ίδιος με 30 χρόνια πείρας σε κιθάρα κ ηχοληψία λέει χαρακτηριστικά ότι οι ενισχυτές κ ιδιαίτερα οι λαμπάτοι είναι τρελλή προπαγάνδα κ...μούφα.

 

anim_39.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... Και τελικά ακόμη και με όποιο μηχάνημα βρει καταφέρνει κ βγάζει ΗΧΟ. Τι να πω μερικοί το έχουν...

 

ενταξει ρε φιλε μην φρικαρεις μπορει ο ηχος του να ειναι μαπα σε αρκετους τις περισσοτερες φορες δεν σημαινει οτι κανει και κατι,αφου την παλευει καλα κανει οπως το κανει,ο ηχος του καθενος ειναι εντελως προσωπικη υποθεση..

 

και πανω στο θεμα που ανοιξες ειχα γραψει αρκετα καλες κιθαρες με την λαμπατη ZOOM g9.2tt πως διαολο την λενε και γενικα μονο για recording σπιτι και αυστηρα καρφι στην καρτα ηχου την εχω.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος (καρφι στην κονσολα)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=oD_WEI3M-kc&feature=related

 

;)

 

 

Kαρφί στην κονσόλα έπαιζε ο Johny ? Και έβγαζε τέτοιο ήχο?

Dear god....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry έλειπα!πολλές απαντήσεις ωραία!το vht δεν το είχα υπόψη και ναι εννοώ όντως ήχο χωρίς ενισχυτή κιθάρας ή καλύτερα, χωρίς φυσική υπόσταση με τελικό που οδηγεί μεγάφωνο και μετά αυτό ηχογραφείται με μικρόφωνο κτλ...Βασικά θυμήθηκα το Ρακαντζά με τους long live να παίζει σε ένα σκατόμπαρο της πλάκας με ένα trademark 60 κ direct σε όλο το p.a.και μία les paul custom και να λέω αυτός είναι ήχος. Σαν να άκουγα το κουρδισμένο(χι χι αυτό είναι όντως μούφα) ξύλο της κιθάρας! Τι να πω για το συγκεκριμένο κιθαρίστα που ανέφερα στην αρχή, κατάφερνε και ακουγότανα πολύ καλά και με ένα korg pandora κ όταν πήρε το pod ακόμη καλύτερα. Όποτε είχε όρεξη και ασχολούταν με ενισχυτή live βρε από valvestate σε μπαράκι μέχρι jcm2000 που τον θυμάμαι,τα ίδια πάρα πολύ καλός ήχος.To έχει κ στα δάχτυλα κ στο μυαλό.direct προσωπικά μου άρεσε το tech 21 live και το tubeman της Η&Κ ηχογραφημένο. Πάντως exarhe θα ξαναπώ ότι μου άρεσε πολύ το tender surrender clip. Προσπαθώ να καταλάβω το φαινόμενο pod. δε μου άρεσε παρά μόνο όταν το έβαλα στο power engine της tech21 που όμως έχει celestion seventy 80 αντί για το περίπου full range special design που έχουν τα παλιά ή το trademark 10/30 της ίδιας εταιρείας. Πλέον είναι σαν ουδέτερο guitar monitor και βάζω το pod σαν "in front of combo ή combo power amp χωρίς mic sim.Ταίριαξαν κ σκέφτομαι να δοκιμάσω κ άλλα direct/preamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το καρφί στην κονσόλα έχει ξανασυμβεί: ο-καλύτερα μπασίστας παρά κιθαρίστας-κουμπάρος μου σε φεστιβάλ στην τουρκία έπαιξε έτσι με το boss metal zone καρφί στην κονσόλα! Εντάξει ήρθαν οι λίγο οι μέλισσες αλλά, όταν ηρέμησα από τα γέλια με λίγο κομμένα πρίμα τι να κάνουμε ακουγόταν...Χειρότερα από το foot πάντως! Άντε πάλι θεό το έκανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απ' τους καλύτερους connect ήχους που έχω ακούσει πάντως είναι το rec out του Triaxis!

 

Σιγά μη δώσεις τόσα λεφτά βέβαια για να παίζεις μόνο connect μ'αυτό το πράμα!... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός:

 

http://www.youtube.com/watch?v=tkJNyQfAprY

 

Gibson Les Paul με P90s καρφί σε κονσόλα, ενίοτε με λίγο Big Muff και Phase 90, με αλλεπάλληλο πολύ σφιχτό limiting και compressing. Σε κανένα σημείο της ηχογράφησης δεν χρησιμοποιήθηκε ενισχυτής (πχ. Βοogie όπως ακούγεται). Πηγή: συνέντευξη του James Guthrie (γραμμή στη Wiki για όσους αγνοούν) περ. Guitarist, τεύχος Φεβρ. '08.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου