Προς το περιεχόμενο

Sunny side of Heaven


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με χαρά μου είδα ότι απέκτησα τον πρώτο μου τίτλο. Δεν ξέρω πως ανεβαίνεις κλίμακες στο forum- είναι ανάλογα με τον χρόνο, τα μηνύματα ?- Γι' αυτό λοιπόν θα ποστάρω ένα από τα κομμάτια που ανέκαθεν μ΄εκαναν να ανατριχιάζω.

Αποφάσισα να το διασκευάσω πριν λίγο καιρό και τώρα που το ξανάκουσα έκρινα ότι είναι το κατάλληλο κομμάτι για την περίσταση. Το κομμάτι λέγεται Sunny side of Heaven, είναι σύνθεση του Danny Kirwan του κιθαρίστα της δεύτερης περιόδου των Fleetwood Mac, και η αυθεντική εκτέλεση βρίσκεται στο αριστουργηματικό LP των Fleetwood Mac, Bare trees του 1972. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαρά μου είδα ότι απέκτησα τον πρώτο μου τίτλο. Δεν ξέρω πως ανεβαίνεις κλίμακες στο forum- είναι ανάλογα με τον χρόνο, τα μηνύματα ?- Γι' αυτό λοιπόν θα ποστάρω ένα από τα κομμάτια που ανέκαθεν μ΄εκαναν να ανατριχιάζω.

Αποφάσισα να το διασκευάσω πριν λίγο καιρό και τώρα που το ξανάκουσα έκρινα ότι είναι το κατάλληλο κομμάτι για την περίσταση. Το κομμάτι λέγεται Sunny side of Heaven, είναι σύνθεση του Danny Kirwan του κιθαρίστα της δεύτερης περιόδου των Fleetwood Mac, και η αυθεντική εκτέλεση βρίσκεται στο αριστουργηματικό LP των Fleetwood Mac, Bare trees του 1972. 

Έτσι ανεβαίνεις τίτλους. Ο επόμενος νομίζω στα 200. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Ωραίο κομμάτι αλλά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος fan του καθώς τον συγκρίνω συνέχεια με τον Peter Green. Το σόλο είναι του κομμάτιου ή δικός σου;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ανεβαίνεις τίτλους. Ο επόμενος νομίζω στα 200. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Ωραίο κομμάτι αλλά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος fan του καθώς τον συγκρίνω συνέχεια με τον Peter Green. Το σόλο είναι του κομμάτιου ή δικός σου;

Δεν υπάρχει σόλο, η βασική μελωδία επαναλαμβανεται. Τα μέτρα ακολουθούνται πιστά, δεν είχα strings να βάλω για να είμαι όσο πιο κοντά γίνεται στο αυθεντικό.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο το κομματακι και το παιξιμο!  ;)

Πολλά σπουδαία κομμάτια έχουν γραφτεί σε 2-3 ακκόρντα ή έχουν απλούστατες μελωδίες σαν αυτό.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο κομμάτι των Fleetwood Mac με άνευ Πέτρο, κατά τη γνώμη μου... Κάποια εποχή το άκουγα κάθε μέρα! :o Ωραία εκτέλεση, μπράβο για ακόμα μία φορά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο κομμάτι των Fleetwood Mac με άνευ Πέτρο, κατά τη γνώμη μου... Κάποια εποχή το άκουγα κάθε μέρα! :o Ωραία εκτέλεση, μπράβο για ακόμα μία φορά... ;)

Χαίρομαι που έχουμε τα ίδια γούστα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου