Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για Ενισχυτη μπασου behringer BXL900


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φιλος σου να αφησει το behringer ως τελευταία επιλογή. Μπορει να ειναι δυνατότερος απο άλλους, ανθεκτικότερος ενιοτε, αλλα απο άποψη ποιότητας ήχου, δεν... Και ναι. το οτι ειναι φτηνός παίζει ρόλο σε αυτο το θέμα. Η ίδια η behringer έχει ακριβότερες επιλογές και ίσως καλύτερες. Αυτο λέει πολλά. Προσωπικά θα περίμενα να μαζεψω κανα φραγκακι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θεμα ειναι οτι και ο Blue Cab 60.1 της Warwick (πολυ) καλυτερα παιζει και δεν κανει 2 χιλιαρικα αλλα μολις 50 ευρω παραπανω απο τον Behringer.

 

Μπορεί να παίζει καλύτερα, αλλά ο ένας είναι 90 watt και κάνει 155 € και ο άλλος είναι 60 και κάνει 200.

Άρα δέν είναι λίγο αλλά αρκετά ακριβότερος για αυτήν την κατηγορία τιμών.

Ας μήν ξεχνάμε οτι μιλάμε για 30 τα εκατό και βάλε ψηλότερη ;) στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να παίζει καλύτερα, αλλά ο ένας είναι 90 watt και κάνει 155 € και ο άλλος είναι 60 και κάνει 200.

Άρα δέν είναι λίγο αλλά αρκετά ακριβότερος για αυτήν την κατηγορία τιμών.

Ας μήν ξεχνάμε οτι μιλάμε για 30 τα εκατό και βάλε ψηλότερη ;) στην τιμή.

 

Η Behringer δεν δινει τα watt της σε RMS rating, οπως σχεδον ολος ο κοσμος, αλλα σε Peak rating (που μπορει να ειναι εως και υπερδιπλασια του RMS). Ειναι που ειναι αναξιοπιστο το θεμα με το "ποσα watt ειναι ο ενισχυτης", αμα δεν το δινεις και σε RMS παει για βρουβες οποιοδηποτε νοημα εχει η συγκριση μεταξυ ενισχυτων απο διαφορετικους κατασκευαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να παίζει καλύτερα, αλλά ο ένας είναι 90 watt και κάνει 155 € και ο άλλος είναι 60 και κάνει 200.

 

 

Ναι,αλλά αφού τον θέλει για μελέτη στο σπίτι δεν είναι προτιμητέο να έχει ποιότητα αντί για ένταση?.. ;)

Τα watt ενός ενισχυτή δεν παίζουν κανέναν ρόλο όταν μιλάμε για μελέτη..Εκτός και αν ο άνθρωπος θέλει να κάνει μια mini εξομοίωση live παιξίματος οπότε πάω πάσσο! 8)

Άσε που η αναλογία ευρώ/watt είναι λίγο...Άτοπη.. ::)

 

EDIT Με πρόλαβες nikoubi  ;)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια παλι να λεμε?

Αν τα μηχανακια της Behringer ηταν ιδιας ποιοτητας με τα υπολοιπα προφανως θα ειχαν ιδια τιμη (αυτο ειναι standard!)

Πως να γινει δηλαδη? Με το ζορι να τα βγαλουμε καλα τα προιοντα της? Αφου δεν ειναι!

Πιστευω ολοι λιγο πολυ κατι εχουμε παρει απο Behringer και το μετανοιωσαμε λεγοντας καλυτερα κατι παραπανω να εδινα και θα μου εμενε και καλυτερη δουλεια θα μου εκανε και στην τελικη και καλυτερη μεταπωληση θα ειχε!

Δες εξαλλου στις αγγελιες του Noiz σε τι ξεφτιλισμενες τιμες δινουν ολοι προιοντα της Behringer!

Τελοσπαντων, δικα του τα λεφτα κουμαντο αυτος θα κανει τι θα παρει, απλα η εμπειρια λεει οτι στα μουσικα ειδη πραγματικα ο,τι πληρωνεις παιρνεις και σε ποιοτητα αλλα και σε μεταπωλητικη αξια.

Πριν 15 χρονια πηρα εναν Fender RAD Bass Made in USA 30W 100χιλιαρικα και ενα φιλαρακι μου πηρε εναν Gorilla με περισσοτερα Watt και σε τιμη δεν θυμαμαι ποσο αλλα πολυ πολυ φθηνοτερο.

Το γοριλακι απεβιωσε πριν αρκετα χρονια, το Fenderaki πουληθηκε περυσι 200 ευρω.

Πιστευω να καταλαβαινεις γιατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,αλλά αφού τον θέλει για μελέτη στο σπίτι δεν είναι προτιμητέο να έχει ποιότητα αντί για ένταση?.. ;)

Τα watt ενός ενισχυτή δεν παίζουν κανέναν ρόλο όταν μιλάμε για μελέτη..Εκτός και αν ο άνθρωπος θέλει να κάνει μια mini εξομοίωση live παιξίματος οπότε πάω πάσσο! 8)

Άσε που η αναλογία ευρώ/watt είναι λίγο...Άτοπη.. ::)

 

 

EDIT Με πρόλαβες nikoubi  ;)

Η Behringer δεν δινει τα watt της σε RMS rating, οπως σχεδον ολος ο κοσμος, αλλα σε Peak rating (που μπορει να ειναι εως και υπερδιπλασια του RMS). Ειναι που ειναι αναξιοπιστο το θεμα με το "ποσα watt ειναι ο ενισχυτης", αμα δεν το δινεις και σε RMS παει για βρουβες οποιοδηποτε νοημα εχει η συγκριση μεταξυ ενισχυτων απο διαφορετικους κατασκευαστες.

 

Δεν διαφωνώ με κανένα απο τους δυό σας παιδιά.

Δέν ξέρω άν η ΒΕΗ δίνει WATT RMS ή PEAK POWER, ούτε και το ζητούμενο είναι αυτό.

Απλά βλέπω οτι οι περισσότεροι αναφέρουν οτι ΒΕΗ = ΜΑΠΑ ή τουλάχιστον το αφήνουν να εννοηθεί, και μάλιστα λίγο αυθαίρετα, εννοώ δηλαδή με δηλώσεις του τύπου "όλοι ξέρουμε" ή "όλοι το έχουμε μετανοιώσει".

Εγώ είπα την γνώμη μου, για ένα προιόν που γνωρίζω και έχω χρησιμοποιήσει, και για μία εταιρία που γνωρίζω απο άλλα προιόντα της, και που σε καμμιά περίπτωση δέν έχω μετανοιώσει που τα αγόρασα. Τώρα το άν κάτι πουλιέται στην πραγματική του αξία ή όχι, σηκώνει πολύ συζήτηση. Το  γάλα μας ας πούμε θα πρέπει να είναι τουλάχιστον δυο φορές καλύτερο απο το Γαλλικό αφού πουλιέται και δυο φορές ακριβότερα  ;)

Ο βάζων το χεράκι του στην τσέπη αποφασίζει.

Κατανοήστε όμως το ζήτημα σχέσης τιμής - απόδοσης.

Κατα την ταπεινή μου γνώμη η ΒΕΗ στο σημείο αυτό απλά δέν παίζεται, κατα την γνώμη κάποιου άλλου δέν παίζεται η WARWICK MARSHALL FENDER MESA κλπ κλπ κλπ.

Το ζήτημα είναι οτι κάποιος εδώ ζήτησε βοήθεια με ένα ποστ. Δέν θέλω να μετατραπεί το πόστ σε πεδίο αντιπαράθεσης για το άν το Α είναι καλύτερο απο το Β.

Κατα τα άλλα "περι ορέξεως...."

 

Πάντα με καλή πρόθεση απέναντι σε όλους και με διάθεση να βοηθήσω.

Το σημειώνω γιατί καμμιά φορά ο γραπτός λόγος παραξηγείται....  :)

 

 

Υ.Γ

 

κ.κ  moderators άν θεωρείτε τις αποαντήσεις μου off topic εννοείται οτι μπορείτε να τις διαγράψετε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γώ το (άσχετο) κατιτίς μου. Το θέλει για εξάσκηση λοιπόν. Στο σπίτι. Ουτε για πρόβα, ούτε για live.

 

Kαι δεν παίρνει αυτό

ή κάτι παρόμοιο;

 

Είναι λαμπάτο pre, είναι φορητό, έχει έξοδο ακουστικών και αμα βρει τον ήχο του (μέ όλες αυτές τις παραμετροποιήσεις), τον αναπαράγει με το ίδιο σε πρόβα και live (είναι και DI).

 

Μια ιδέα απλώς..............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην βάζουμε όλα τα προιόντα μιας εταιρίας στο ίδιο καζάνι, εξάλλου η behringer βγάζει από ενισχυτές μέχρι κονσόλες και ακουστικά. Με άλλα λόγια, η φράση <<αν είναι Behringer, πέταξέ το>>, δεν ισχύει.

 

Επίσης πριν συμβουλέψουμε το παιδί καλό θα ήταν να αναφέρουμε αν έχουμε παίξει με τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ενισχυτή ή αν κρίνουμε με βάση ό,τι <<ακούγεται>>.

Προσωπικά, κάποτε έκανα πρόβες σε studio με τον συγκεκριμένο ενισχυτή, αφού τους είχε χαλάσει ο combo που είχαν κανονικά.

Ήταν  το λιγότερο αξιοπρεπής, ενώ με την μπάντα μου συμφωνήσαμε ότι είναι τρελό value for money.

Και παρουσία είχε και αξιοπρεπή ήχο, τον οποίον διαμορφώνεις και από το EQ. Οπότε από εμένα +1 να τον αγοράσει.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω αγορασει 3 φτηνούς ενισχυτές μπάσσου απο behringer και harley benton. Οι behringer έιναι ο bx300 των 30w και ο bxl450 των 45W. Ο Harley είναι ένα τέρας των 200W με 15ιντσο μεγάφωνο. Από τους τρεις, πιο ποιοτικός είναι πιστευω ο bx300 και κρατά χρόνια χωρίς ούτε ένα προβληματάκι (έχει και bugerra μεγάφωνο). Πιο καλός σε ήχο και επιλογές ήχου είναι ο bxl450 που έχει και πολυ όγκο σε χαμηλές για το μέγεθός του. Ποιο δυνατός(κουνάει το σπίτι) είναι ο harley benton αλλά μετά απο καιρό έχουν πιάσει σκόνη τα ποτενσιόμετρα, κατα τ΄άλλα δεν έχει παρουσιάσει κάτι και έβγαζε πρόβες. Ιδού οι amps:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl450_ultrabass.htm

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb115b.htm

 

O bx300 δεν παραγεται πια αλλά υπάρχει σε στοκ σε μαγαζιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γώ το (άσχετο) κατιτίς μου. Το θέλει για εξάσκηση λοιπόν. Στο σπίτι. Ουτε για πρόβα, ούτε για live.

 

Kαι δεν παίρνει αυτό

ή κάτι παρόμοιο;

 

Είναι λαμπάτο pre, είναι φορητό, έχει έξοδο ακουστικών και αμα βρει τον ήχο του (μέ όλες αυτές τις παραμετροποιήσεις), τον αναπαράγει με το ίδιο σε πρόβα και live (είναι και DI).

 

Μια ιδέα απλώς..............

 

Αυτο κανει λιγο παραπανω απο τον Behringer αν δεν κανω λαθος....

 

Και στα υπ'οψιν οτι ενα (ακομα) αδυνατο σημειο των Behringer ειναι τα Bugera (=Behringer) ηχεια. Τοσο τα αλουμινενια οσο και τα χαρτινα δεν εχουν καθολου καλη φημη σε οτι αφορα καταρχην την αξιοπιστια τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου