Προς το περιεχόμενο

τα νουμερα των χορδων κ οι ιδιαιτεροτητες τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

& oι Pyramid ειναι εξαιρετικες χορδες (ειδικα οταν μπορουμε να τις αγοραζουμε σε τοσο χαμηλη τιμη στην Ευρωπη) ομως δεν ειναι για ολους (ειναι pure nickel & εχουν λιγοτερα πριμα) παραμενουν βεβαια οι κορυφαιες φλατ χορδες (& round μπασου) στον πλανητη... 

 

Προσωπικα μιλωντας απο τοτε που "κατεβασα" σε 10αρες (επαιζα για χρονια με 12αρες & 11αρες) για περισσοτερο twang ,οι Pyramid ενω ειναι φοβερες χορδες δεν εχουν τα πριμα που θελω στις τυλιχτες χορδες ,οι Vinci εχουν σχεδον το ιδιο εκπληκτικο feel με τις Pyramid αλλα εχουν και το twang μιας κλασσικης nickel wound χορδης.

 

Βεβαια δεν διαρκουν τοσο πολυ οσο οι Pyramid (καμμια χορδη δεν διαρκει τοσο...) αλλα για 2,5 ευρω το πακετο που τις παιρνω απο το ιντερνετ δεν εχω προβλημα να τις αλλαζω καθε 8-10 ωρες παιξιματος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ τελευταία δοκίμασα 2 set Vinci (9άρες και 10άρες) και δεν πρόλαβα να κάνω 2-3 bends και μου έσπασε η ΜΙ κατευθείαν (παρά τα Graph Tech saddles)...

Aντίθετα με τις PYRAMID δεν έχει τύχει να σπάσω χορδή είλικρινά!!! Τις αλλάζω μόνο και μόνο γιατί απλά από κάποια στιγμή και μετά πιάνουν πολύ ...γλίτσα :D:D

Πάντως όντως οι PYRAMID δεν έχουν τόσο twang όσο οι VINCI...:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα επεσες σε ελατωματικη χορδη (συμβαινει & στις καλυτερες οικογενειες,παντως ευτυχως οι Vinci εχουν δωρεαν και 2η καντινι μι ...) με τα graph tech ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σπασεις ποτε χορδη δεν εχω σπασει ΟΥΤΕ ΜΙΑ εδω και 6 χρονια που τα χρησιμοποιω..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δίνουν την extra ΜΙ επειδή ξέρουν ότι σπάει εύκολα??? :D:D:D

Ήταν τυχαίο δηλαδή το γεγονός ότι σε 2 σετ με διαφορά 2-3 ημερών μου έσπασε και στα 2 η ΜΙ?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,εμενα εδω και κανα χρονο&που τις χρησιμοποιω δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο (παντως μου εχει τυχει&σε κανα δυο&σετ Pyramid παλαιοτερα,ειναι φυσικο)

&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με τις Vinci αναγκάστηκα να ...επιστρέψω στις 9άρες που έπαιζα παλιότερα...

Στις Pyramid οι 10άρες ήταν σαφώς πιο light!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια οι Pure nickel χορδες ειναι πιο low tension απο τις nickel wound,παντως και οι VINCI (οι οποιες πλεον μετονομαστηκαν σε www.mojostrings.com) ειναι οι μονες nickel wound με τοσο ωραιο feel. :wink:

(ενδιαφεροουσα ειναι & η ιστορια της εταιρειας,η οποια τωρα εχει εξαγοραθει απο την Washburn,ηταν η πρωτη εταιρεια που κατασκευασε χορδες (& μηχανηματα περιελιξης) στις ΗΠΑ)

Ενας ακομα βασικος λογος που αλλαξα απο Pyramid σε Vinci ειναι το fresh seal packing της Vinci που κρατα τις χορδες φρεσκιες για παντα εν αντιθεσει με τον παραδοσιακο φακελλο που χρησιμοποιει η Pyramid,επειδη αγοραζω τις χορδες ανα 30 σετ δεν μου χαλανε αν μεινουν 8-12 μηνες στο ντουλαπι,καποια στιγμη οι αλλες μαρκες χορδων αρχισαν να οξειδωνονται..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα ένα σετ 10άρες vinci και εκτός από πολύ ωραίο feeling είμαι πεπεισμένος ότι έχουν και μαγικές ιδιότητες,καθώς εξαφανίστηκαν όλα τα buzz-αρίσματα που ακούγονταν ! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου