Προς το περιεχόμενο

Κάνοντας...νεκροψία σε μια μυστήριώδη Strat.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούστε τώρα μια ιστορία απ'τις λίγες:

 

Ένας ξάδερφος μου που γρατζουνάει, "υπεξαίρεσε" από τον κολλητό του μια Strat με θολό παρελθόν (δώρο από κάποιον κιθαρίστα εδώ και κάτι αιώνες). Η κιθάρα αυτή τη στιγμή παρουσιάζει την εξής θλιβερή εικόνα: Δεν έχει χορδές, η ταστιέρα είναι σχετικά φαγωμένη, τα "συρταράκια" του καβαλάρη είναι ξεχαρβαλωμένα, τα coils των μαγνητών θυμίζουν καρδιογράφημα. Το μυστήριο: Στο headstock διακρίνεται ακόμα το "Fender Stratocaster made in U.S.A." με serial number 352459, ο καβαλάρης έχει κανονικά το μπράτσο του tremolo-που όμως κινείται ΜΟΝΟ προς την ταστιέρα και όχι αντίστροφα, και το τετράγωνο σίδερο στο σημείο που δένει το σώμα και το μπράτσο στην πλάτη της κιθάρας γράφει "made in Japan". Το δε μπράτσο δεν ένιωσα να χάνει πουθενά, παρά το ότι η κιθάρα επί σειρά ετών ήταν κάτοικος ντουλάπας-χωρίς θήκη φυσικά.

 

Ο κατάλογος χρονολόγησης στο site της Fender υποδεικνύει ως έτος παραγωγής το 1973. Υποθέτω όμως με την αμελητέα πείρα μου από τον κόσμο της Fender πως έχω να κάνω με έναν πιθανό συνδυασμό γιαπωνέζικου σώματος - αμερικάνικου μπράτσου.

 

Και τώρα παρακαλώ τους Fenderάκηδες να πάρουν το λόγο και να προβούν σε υποθέσεις...

 

Τί βλέπουν τα μάτια μας... 8O

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις φωτο δυσκολο να σε βοηθησουμε.

 

Κοιτα καταρχην ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ εδω

 

http://www.provide.net/~cfh/fender.html

 

αν η κιθαρα γραφει "MADE IN USA" αποκλειεται να ειναι του 73 (η περιγραφη αυτη εισαγεται το 83 μια και πριν δεν υπηρχαν παρα μονο αμερικανικες fender) ,αν η κιθαρα εχει το serial nr. ΠΑΝΩ το headstock ειναι μετα το 76.

 

Επίσης αν το headstock ειναι μικρο επισης αποκλειται να ειναι πριν το 83 (γιατι σιγουρα δεν ειναι του 54-65)

 

μια και οπως λες το neck plate ειναι τετραγωνο αποκλειεται να ειναι τριβιδη οποτε αποκλειεται να ειναι και πραγματικη vintage cbs large headtock strat απο το 72-83 μια και ολες ειναι τριβιδες & εχουν ΤΡΙΓΩΝΙΚΟ neck plate.

 

αρα μαλλον για γιαπωνεζικο μοντελλο 68 reissue προκειται ή απλα για "μουφα' με αυτοκολητα απο το ebay :wink:

 

τα μπρατσα των Fender ,ειδικα αν δεν εχουν χορδες,ακομα και 2000 χρονια στο βυθο της θαλασσας να τα αφησεις,παλι δεν θα χανουν :lol:

 

φωτο παρακαλω :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτό είναι το πιο δύσκολο απ'όλα, δεν πιστεύω να έχω κάτι σύντομα.

 

Ό,ποτε έχω φωτό θα το αναψηλαφίσουμε το θέμα, το έχω πάρει ελαφρώς προσωπικά να μην πεθάνει αυτή Strat...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου