Προς το περιεχόμενο

Πεταλάκια ή πολυεφφέ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε... Έχω ένα sansamp tri-ac το οποίο χρησιμοποιώ για εξομοίωση και παραμόρφωση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Τώρα, για εφφέ επειδή δεν θέλω να ξοδευτώ προς το παρόν, τι είναι καλύτερο, να πάρω 2-3 πεταλάκια behringer, ή να πάρω ένα φτηνό και μικρό πολυεφφέ π.χ digitech rp80? Με το 2ο θα έχω πολύ περισσότερα εφφέ + το drum machine και το detune που θα μου είναι χρήσιμα.

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι η ποιότητα του ήχου. Αν πάρω τα behringer σε τι υστερούν σε σύγκριση με τα άλλα ακριβά αναλογικά πετάλια? Στην άλλη περίπτωση αν πάρω το πολυεφφέ τι διαφορά θα καταλάβω στην ποιότητα των εφφέ? Δεν θα υποβαθμίζεται ο ήχος του tri ac αν το χρησιμοποιώ μαζί με το ψηφιακό πολυεφφε?

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παιξει αρκετα το RP200 και μπορω να σου πω πως ειναι πολυ καλο για εφε. απο παραμορφωσεις ειναι σχεδον απαισιο,αλλα τα εφεδακια ειναι πολυ καλα για την κατηγορια του!Ασε που ειναι και stereo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε... Έχω ένα sansamp tri-ac το οποίο χρησιμοποιώ για εξομοίωση και παραμόρφωση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Τώρα' date=' για εφφέ επειδή δεν θέλω να ξοδευτώ προς το παρόν, τι είναι καλύτερο, να πάρω 2-3 πεταλάκια behringer, ή να πάρω ένα φτηνό και μικρό πολυεφφέ π.χ digitech rp80? Με το 2ο θα έχω πολύ περισσότερα εφφέ + το drum machine και το detune που θα μου είναι χρήσιμα.

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι η ποιότητα του ήχου. Αν πάρω τα behringer σε τι υστερούν σε σύγκριση με τα άλλα ακριβά αναλογικά πετάλια? Στην άλλη περίπτωση αν πάρω το πολυεφφέ τι διαφορά θα καταλάβω στην ποιότητα των εφφέ? Δεν θα υποβαθμίζεται ο ήχος του tri ac αν το χρησιμοποιώ μαζί με το ψηφιακό πολυεφφε?

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό![/quote']

 

Ένα πολυεφφέ χαμηλής αξίας, οπωσδήποτε θα 'χαλάσει' τον ήχο σε σχέση με το Tri-Ac.

 

Τα Behringer υστερούν σε σχέση με τα πεταλάκια που αντιγράφουν σε ό,τι αφορά στην ποιότητα του κουτιού, των κουμπιών, διακοπτών κλπ. Είναι γενικά 'φτηνοκατασκευές' για να το πούμε έτσι. Ωστόσο, δεν υστερούν σε ποιότητα ήχου, τουλάχιστον όχι σημαντικά. Αυτά από πολύ αξιόπιστα άτομα που τα έχουν δοκιμάσει, δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αν λοιπόν δεν σε απολυαπασχολεί η αντοχή στη χρήση, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις τα 2-3 (αναλογικά) πεταλάκια που χρειάζεσαι + ένα σχετικά καλό μετρονόμο/drumοκούτι που θα σου είναι πολύτιμος και γενικότερα στη μελέτη σου. Εκτός από τα Behringer, δες και τα Danelectro που επίσης έχουν ποικιλία και ενδιαφέροντες ήχους, αλλά υστερούν στη συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω το digitech και το συνδέσω στο fx loop του ενισχυτή, δεν θα σταματήσει να επηρεάζει το σήμα του tri-ac? Σ αυτήν την περίπτωση τι διαφορά θα έχει το αποτέλεσμα από τα πεταλάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω το digitech και το συνδέσω στο fx loop του ενισχυτή, δεν θα σταματήσει να επηρεάζει το σήμα του tri-ac? Σ αυτήν την περίπτωση τι διαφορά θα έχει το αποτέλεσμα από τα πεταλάκια?

 

Μα και το tri-ac θα έπρεπε να το στέλνεις στο return του effect loop γιατι διαφορετικά θα υπεροδηγήσεις την προενίσχυση. Εγώ γενικά πιστεύω ότι τόσο το digitech όσο και τα behringer θα σταματήσουν να σε καλύπτουν πολύ-πολύ σύντομα... ενώ το tri-ac από την άλλη είναι ένα έξυπνο και αξιοπρεπές εργαλείο, διαχρονικά χρήσιμο ακόμα κι αν στο μέλλον προχωρήσεις σε πιο αναβαθμισμένο εξοπλισμό.

 

Αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδήποτε ανάμεσα σ'αυτά τα δύο, θα διάλεγα το digitech λόγω της ποικιλίας των εφφέ. Πάντως, επειδή το "να μην ξοδευτώ προς το παρόν" το έχω περάσει κι εγώ στο παρελθόν, αυτό που έχω να πω είναι ότι τελικά ξοδεύτηκα πολύ περισσότερο αγοράζοντας τέτοιου τύπου πράγματα, που τελικά "ρέπουν στην αχρηστία" μετά από πολύ μικρό διάστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά υποτίθεται ότι στο fx return το συνδέεις και το tri ac, αλλά εγώ το συνδέω στο input γιατί ακούγεται πολύ πιό ωραία και έχω και τις ρυθμίσεις του ενισχυτή, γιατί δεν είναι ότι καλύτερο να αλλάζεις τις ρυθμίσεις και των 3 καναλιών όταν θες να αυξομοιώσεις την ένταση. :?

Τελικά πώς θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα, 1) με tri-ac->πεταλάκια->input ή 2) με tri-ac->input & digitech->fx return ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου