Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας απλές λύσεις ηχογράφησης για έναν αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά ....ψάχνοντας....ψάχνοντας.. :) βρήκα τις διαφορές που υπάρχουν.

Ειδικότερα εν συγκρίση με την EMU0202....θεωρώ την ενσωμάτωση phantom power στην tracker pre πολύ σημαντική.

Έχουν το ίδιο chipset...και γενικά είναι μια έκδοση upgrade της EMU0202 και με 2 παραπάνω αναλογικές.

Όμως :( στην περίπτωσή μου θα μου χρειαστεί; Έχω σκοπό στο μέλλον επειδή παίζω έγχορδα να κάνω ηχογράφηση και με μπαγλαμά (δημιουργία samples) μιας και δεν κυκλοφορούν πολλά.

Έμαθα όμως ότι η εγγραφή με πυκνωτικό είναι ποιό λεπτομερέστατη σε σχέση με ένα δυναμικό. Την διαφορά των 2 μικροφόνων την γνωρίζω ήδη.

Ζητώ συγνώμη που τα αναφέρω, αλλά έχει άμεση σχέση με την αγορά της κάρτας που θέλω να αγοράσω. Με phantom power (EMU tracker pre)? ή χωρίς phantom power (EMU 0202) με ένα απλό οικονομικό δυναμικό μικρόφωνο;

Ψάχνοντας στο forum πολλοί θεωρούν ότι η εγγραφή ενός έγχορδου οργάνου με πυκνωτικό είνια καλύτερη.

Βέβαια σημαντικός παράγοντας είναι και το κόστος που πάντα με προβληματίζει...τη μια λέω άντε μέχρι 200€ και την άλλη λέω απο μέσα μου πολλά είναι....πάντως το σίγουρο είναι ότι σε μια απο τις τρεις θα καταλήξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχει παραπάνω εισόδους από την 0202. Έχει ένα προενισχυτή μικροφώνου ακόμα και δύο inserts. Τα inserts τα χρησιμοποιείς για να συνδέσεις (παρεμβάλεις) έναν εξωτερικό επεξεργαστή πχ. Compressor σε ένα κανάλι πρίν το σήμα σου να "μπει" στο software για ήχογράφηση. Αλλά το Phantom Power θα σου χρειαστεί σε ηχογραφήσεις με πυκνωτικό μικρόφωνο. Η αλήθεια είναι πως θα δείς μεγάλη διαφορά με το δυναμικό ειδικά σε τέτοια όργανα - μπουζούκι , μπαγλαμάς κτλ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει παραπάνω εισόδους από την 0202. Έχει ένα προενισχυτή μικροφώνου ακόμα και δύο inserts. Τα inserts τα χρησιμοποιείς για να συνδέσεις (παρεμβάλεις) έναν εξωτερικό επεξεργαστή πχ. Compressor σε ένα κανάλι πρίν το σήμα σου να "μπει" στο software για ήχογράφηση. Αλλά το Phantom Power θα σου χρειαστεί σε ηχογραφήσεις με πυκνωτικό μικρόφωνο. Η αλήθεια είναι πως θα δείς μεγάλη διαφορά με το δυναμικό ειδικά σε τέτοια όργανα - μπουζούκι , μπαγλαμάς κτλ.

 

Loki δηλαδή από ότι κατάλαβα την προτείνεις σε σχέση την EMU 0202 για την δουλειά που τη θέλω; και έχεις την άποψη ότι το πυκνωτικό μικρόφωνο σε αυτά τα όργανα είναι καλύτερο; εάν κατάλαβα καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ναι. Η χρηματική διαφορά είναι μικρή 40 - 45 ευρώ και πιστεύω πως λόγω phantom power και δεύτερου mic preamp αξίζει να πας για την tracker pre.

 

και έχεις την άποψη ότι το πυκνωτικό μικρόφωνο σε αυτά τα όργανα είναι καλύτερο; εάν κατάλαβα καλά....

Σωστά κατάλαβες...

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ Loki σε ευχαριστώ για τις συμβουλές...όπως και όλους τους φίλους (και στον BitCollector για την πρότασή του)...τελικά το αποφάσισα θα αγοράσω την E-MU tracker pre  ;)....μάλιστα πληροφοριακά τηλεφώνησα σήμερα το πρωί σε κάποια γνωστά καταστήματα και όλοι μου είπανε τα καλύτερα λόγια για τις EMU...επίσης στο παρακάτω link μας δίνονται πληροφορίες για test που έγινε στη κάρτα:

 

http://external-audio-interface.e-mu.en.audiofanzine.com/products/reviews/index,page,2,idproduit,129511,mao,tracker_preusb_20.html

 

οι ποιο έμπειροι ας ρίξουν μια ματιά στα test της κάρτας.

 

Επίσης μία ερώτηση (μπορεί να είναι και βλακεία)......στις κάρτες αυτές (ειδικά στην tracker pre) υπάρχει η δυνατότητα να συνδέσουμε ενισχυτή; να παίζουνε δηλαδή 2 όργανα που να συνδέονται σε ενισχυτή και παράλληλα να κάνουμε ηχογράφηση με την κάρτα; ή χρειάζεται κονσόλα σε αυτήν την περίπτωση;

 

Θα παρακαλούσα όλους τους φίλους στο συγκεκριμένο post να γράφω τις απορίες μου χωρίς φυσικά να κουράζω...τώρα που ξεκινάω το recording...σύντομα θα σας πω τις εμπειρίες μου για την κάρτα.

Περιμένω με ανυπομονησία λοιπόν τις πρώτες μου εγγραφές.

Πολλά συγχαρητήρια για το forum και σε όλα τα παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 1o μέρος όσο αφορά την αγορά κάρτας έχει κλείσει...θα την αποκτήσω αυτές τις μέρες.  ;)

 

Τώρα ενδιαφέρομαι για μικρόφωνο.

Με αυτό θέλω να ηχογραφήσω έγχορδο όργανο (πχ. μπαγλαμάς) και από ότι έμαθα ψάχνοντας στο forum πρέπει αναγκαστικά να πάω σε πυκνωτικό, όμως θα ήθελα και ένα δυναμικό για καταγραφή φωνής, πρέπει αναγκαστικά να προβώ στην αγορά 2 μικροφώνων; ή μπορώ με ένα να συνδυάσω και τα δύο (φωνή και ηχογράφηση έγχορδου).

 

Για τα πυκνωτικά μικρόφωνα έχω τσεκάρει τα παρακάτω:

STUDIO PROJECTS B SERIES B1

PRODIPE A1

AKG Perception 120

 

Για δυναμικά το παρακάτω:

SHURE PG58

SHURE SM58 LCE

 

ποιο από τα παραπάνω προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι δυναμικό για να γράψεις φωνή.Το πυκνωτικό που θα πάρεις κάνει μια χαρά :)

 

Ποιο κατά τη γνώμη σου προτείνεις από τα παραπάνω; ή έχεις κάποιο άλλο κατά νου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ήδη δουλεύω την tracker pre αλλά αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι..... :-[

Όταν κάνω insert midi...δηλαδή ένα file midi είτε από cubase είτε από άλλο πρόγραμμα (εγκατέστησα και Live Lite) και πατάω play για να το ακούσω δεν ακούγεται τίποτα προς τα έξω....γιατί συμβαίνει αυτό; οι AISO drivers της κάρτας έχουν κανονικά εγκατασταθεί....η κάρτα δουλεύει μια χαρά.....τι συμβαίνει;

Ξέρει κανείς απο την εμπειρία του να μου πει;

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου