Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας απλές λύσεις ηχογράφησης για έναν αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να στείλεις το output * του midi καναλιού σε ένα VSTi synth ή sampler με τον επιλεγμένο ήχο που θές να αναπαραχθεί από την πληροφορία midi.

Στην χειρότερη περίπτωση δοκίμασε να το στείλεις σε Microsoft Wavetable (νομίζω πως λέγεται) αλλά μπορεί να έχεις σημαντική καθυστέρηση έτσι.

Δοκίμασε να στείλεις το output σε ένα από τα ενσωματωμένα synth του Cubase όπως το a1. Πρώτα πρέπει να φορτώσεις το VSTi που θές πατώντας F11

για να εμφανίσεις την Επιλογή VST instruments** και μετά κλικάρωντας στην πρώτη κενή θέση διαλέγεις πχ. από τα Drums το VST της επιλογής σου.   

Ελπίζω να βοήθησα.... Ψαχτο και λίγο στο Google θα βρείς πολλούς χρήσιμους οδηγούς. ;)

 

ΥΓ. Με γεία την κάρτα!

 

 

*εκεί που δείχνει το βέλος inspector

 

**στη δεύτερη εικόνα κυκλωμένο στα αριστερά

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου Loki με τα ωραία σου!!! :D :D :D

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου το έριξα στο a1 (το αναλογικό Synth)....και έπαιξε.

Τώρα μπορούμε να μετατρέψουμε τα όργανα και να ακούγεται ποιο "ανθρώπινα" δημιουργώντας έτσι κάτι σαν backing tracks; καλά τα λέω ή γράφω βλακείες;  ::)

 

Επίσης έχεις κάποια γνώμη για μικρόφωνο σε παρακαλώ; Σήμερα τελικά εντελώς τυχαία απέκτησα και ένα μπαγλαμαδάκι και θέλω να ηχογραφήσω...τι προτείνεις; Αλλά με αυτό (μάλλον παθητικό θα είναι) να μπορώ να ηχογραφήσω και τη φωνή μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα από αυτά τα 3 που έχεις υπόψιν σου μια χαρά δουλειά θα κάνεις.

Κοίτα και αυτό πού είναι λίγο off budget αλλά όπως λένε όλοι είναι φοβερό για τα λευτά του.

http://www.thomann.de/gr/rode_nt1a_inkl_sm1_grossmembranmikro.htm?sid=03f056046c567edcb431fe5497d4b10f

Μέ ένα πυκνωτικό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος θα ηχογραφήσεις μια χαρά και το μπουζούκι και τον μπαγλαμά και την φωνή σου εννοείται.

Καλό θα ήταν το μικρόφωνο που θα πάρεις να έχει αντικραδασμική βάση (αράχνη) και για φωνή να πάρεις και ένα Pop filter

http://www.thomann.de/gr/t-bone_ms180.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Loki σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για τις χρήσιμες συμβουλές σου.

Έχω προσανατολιστεί μάλλον για το PRODIPE A1, θα δω στο τέλος ποιο θα πάρω....  ;)

 

Επίσης νομίζω ότι με το a1 synth στο cubaseSX στο midi αρχείο δεν ακούγονται όλα τα όργανα......(ή κάνω λάθος;)

 

Ενημερώνω τελικά ότι κάρτα είναι άψογη!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

ενημερώνω ότι μέχρι στιγμής έχω συνθέσει τα παρακάτω:

 

1. Laptop με 2 Giga μνήμη (πρόσφατα αναβαθμίσιμο)

2. Cubase SX3

2. EMU-Tracker Pre κάρτα ήχου

3. AKG Perception 120

.

.

.

βρίσκομαι στην αναζήτηση monitors, προσανατολίζομαι για τα M-Audio Ηχεία Studiophile AV-30 ή AV-40 ή Behringer MS-40.

 

Με την ευκαιρία να κάνω μια ερώτηση εάν μπορεί κάποιος φίλος να μου απαντήσει.

Σήμερα εμπλούτισα το πρώτο μου project και με μπαγλαμά......πως γίνεται μέσα από το cubase να φορτώσω τα drums που έχει (LM-7) να ακούω τα tracks μου και παράλληλα να γράφω σε ένα νέο track πχ drums με μπότα ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιώντας το ποντίκι.

Γνωρίζω ότι καλύτερο είναι ένα keyboard αλλά δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Απλά θέλω να το δοκιμάσω. Γίνεται;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το tutorial αντί για το Battery θα χρησιμοποιείς το LM7.

Αφού γράψεις κάποια τύμπανα οταν κάνεις play θα ακούς κανονικά ολα τα audio tracks στο project σου.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loki καλημέρα σε ευχαριστώ το είδα πως λειτουργεί....ευκαιρία να κοιτάξω όλα τα tutorial.... ;)

 

Με την ευκαιρία υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε την κλίμακα ένος midi; Δηλαδή φορτώνω ένα μπάσο όργανο και ξεκινάει ένα κομμάτι απο ΦΑ, υπάρχει τρόπος να το αλλάξω σε ΣΟΛ και αυτόματα να αλλάξει όλη η κλίμακα του τραγουδιού;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο midi edit τα μαρκαρεις ολα (ctrl+A) και τα κανεις 2 κλικ πιο πανω (απο φα σε σολ)

 

Καλημέρα σε ευχαριστώ playloud  ;) για την απάντησή σου...θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου