Προς το περιεχόμενο

"Φθηνή" Taylor !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες!

 

Έρχομαι με την εξής ερώτηση-απορία...

 

Πρόκειται να επενδύσω σε μια ακουστική κιθάρα της τάξης των <700 ευρώ.

Έπειτα απο αρκετό ιντερνετικό ψάξιμο, εντόπισα την εξής κιθάρα:

Taylor 114CE - http://www.taylorguitars.com/Guitars/100-200/100/114ce/

 

Την χαρακτηρίζει ως "entry-level instrument" πράγμα που ρίχνει κάπως τις προσδοκίες μου

μιας κ ασχολούμαι κάποια χρόνια με κιθάρες (ηλεκτρική κυρίως) και ψάχνω κατι αξιοπρεπές...

 

Την έχει παίξει κανείς τη συγκεκριμένη,ωστε να εκφέρει άποψη;;

 

 

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με 700 ευρω, ψαχνοντας μπορεις να βρεις μια πολυ καλη μεταχειρισμενη ακουστικη.. οι taylor, απο την σειρα 400 και πανω εχουν solid ξυλα, επομενως αλλη ποιοτητα ηχου.. νομιζω οτι η taylor ανηκει στην κατηγορια εταιριων που, ως πολυ επιτυχημενες (και καλες), αξιζει να ψαξεις για μεταχειρισμενα γιατι γλιτωνεις ΠΟΛΛΑ λεφτα.. εγω ας πουμε το χειμωνα βρηκα την taylor 512ce στα 800€ μεταχειρισμενη (μαζι με τα μεταφορικα απο αμερικη), που τοτε ο thomann την εφερνε στα τρια χιλιαρικα..

 

δοκιμασε ebay

http://desc.shop.ebay.com/items/Guitar__taylor_W0QQLHQ5fTitleDescZ1QQQ5ftrkparmsZ66Q253A4Q257C65Q253A3Q257C39Q253A1QQ_ipgZ25QQ_sacatZ3858QQ_sopZ3QQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14

 

acoustic guitar forum

http://www.acousticguitarforum.com/forums/forumdisplay.php?f=17

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγόραζες ποτέ ακουστική απο e-bay? πολύ επίφοβο...αλλά μια τέτοια ευκαιρία σα την 512ce δε βγαίνει κάθε μέρα!!

To θέμα με την taylor είναι να φοράει τα καινούργια ηλεκτρικά και eq της fishman καθώς στην 310ce η οποία αγοράστηκε το 98' "πέθαναν", και δε μιλάω για απλή αλλαγή κρυστάλλου, μιλάω για βραχυκύκλωμα του συστήματος. Ακόμα δεν κατάλαβα τί ακριβώς έγινε αλλά ο Λογοθέτης μίλησε για αλλαγή του συστήματος που πλέον δε λέει να το κάνεις εκτός αν το όργανό σου αξίζει πάνω απο 2000 χιλιάρικα...Συγγνώμη για τη φλυαρία... :)

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προτιμω καποιο guitar forum απο ebay, γιατι εκει ο πωλητης ειναι λιγοτερο ανωνυμος, και οι τιμες συνηθως καλυτερες. (ασε που δεν εχω ebay λογαριασμο και παντα χωνω φιλους  ;D). αλλα και στο ebay ειναι ευκολο να τσεκαρεις το feedback του πωλητη. απλα οπως εχει αναφερθει αρκετες φορες, πρεπει να μαθεις τι να προσεχεις και πως ακριβως δουλευει το συστημα προτου κανεις αγορες απο ebay/internet. γενικα εχω βρει τοσες ευκαιριες στο internet που δεν δισταζω να αγορασω, αλλα μονο οταν θεωρω ασφαλη/αξιοπιστο τον πωλητη..

 

για τις taylor υπαρχουν αρκετοι που προτιμουν τον ηχο του παλιοτερου συστηματος (πριν το ES system), καθως επισης και το παλιοτερο συστημα neck joint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To budget σου (700 ευρώ) είναι αρκετά υψηλό για να περιοριστείς σε κινέζικα / κορεάτικα / καναδέζικα μοντέλα και παράλληλα αρκετά χαμηλό ώστε να πάρεις κάτι καλύτερο από τα entry-level μοντέλα των αμερικάνικων και ευρωπαϊκών εταιριών (όχι πως κάποια από αυτά δεν είναι εξαιρετικές κιθάρες). Στη θέση σου είτε θα έκανα οικονομίες για να ανέβει το budget γύρω στα 1000 ευρώ είτε θα ακολουθούσα τη σοφή συμβουλή του Alter για μεταχειρισμένα (το τελευταίο βέβαια αν δεν έχεις υπερβολικές φοβίες για το ebay).

 

Επίσης, αν πρόκειται τελικά να αγοράσεις καινούρια ακουστική online, θα σου σύστηνα να μην περιοριστείς στα γνωστά supermarkets, αλλά να ψάξεις και σε εξειδικευμένους dealers ακουστικών οργάνων, κυρίως προς Αγγλία και Γερμανία μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Οσον αφορά το budget φίλε spy,ευχαρίστως θα έπεφτα σε χαμηλότερα επίπεδα μιας και κατα κύριο λόγο είμαι ηλεκτρικός κιθαρίστας-χωρίς αυτό να σημαίνει οτι κάνω εκπτώσεις στην ποιότητα της ακουστικής.

 

Λαμβάνοντας υπόψιν το οτι δεν κωλύομαι στο να αγοράσω μέσω ebay (το έχω κάνει αρκετές φορές)

και το οτι σε αυτά τα χρήματα μπορώ να βρώ αξιοπρεπέστατο μεταχειρισμένο μοντέλο, υπάρχει κάποιο site-forum πέραν του ebay, να μου προτείνετε να κοιτάξω..;

 

Υ.Γ.: Χρόνια πολλά σε όλους...!

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμω καποιο guitar forum απο ebay, γιατι εκει ο πωλητης ειναι λιγοτερο ανωνυμος, και οι τιμες συνηθως καλυτερες. (ασε που δεν εχω ebay λογαριασμο και παντα χωνω φιλους  ;D). αλλα και στο ebay ειναι ευκολο να τσεκαρεις το feedback του πωλητη. απλα οπως εχει αναφερθει αρκετες φορες, πρεπει να μαθεις τι να προσεχεις και πως ακριβως δουλευει το συστημα προτου κανεις αγορες απο ebay/internet. γενικα εχω βρει τοσες ευκαιριες στο internet που δεν δισταζω να αγορασω, αλλα μονο οταν θεωρω ασφαλη/αξιοπιστο τον πωλητη..

 

για τις taylor υπαρχουν αρκετοι που προτιμουν τον ηχο του παλιοτερου συστηματος (πριν το ES system), καθως επισης και το παλιοτερο συστημα neck joint.

  Δεν αμφιβάλω ότι το σύστημα του e-bay είναι αξιόπιστο αλλά μόνο όσον αφορά τη διασφάλιση τών χρημάτων σου. Τώρα για ακουστικό όργανο από μακριά....μεταχειρισμένο....βλέποντας μόνο ένα feedback...δε μου ακούγεται σωστός συνδυασμός. Τις ευκαιρίες βέβαια τις χτυπάμε γιατί αξίζει το ρίσκο. Σχετικά με το παλιό σύστημα της fishman τί να σου πώ μπορεί εγώ να μουν ο γκαντέμης της ιστορίας αλλά έχοντας παίξει και με taylor που φοράει το καινούργιο (ES) δε μου έκανε κάποια αισθητή διαφορά κάθε άλλο μου άρεσε που αφαίρεσαν τον όγκο αυτό και δεν κατακρεούργησαν απο πάνω το όργανο :)

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου