Προς το περιεχόμενο

Ηχεία ενισχυτή Μπάσσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Έχω βρει 2 Combo ενισχυτες της Ampeg 600 watt.

O ένας έρχεται  1χ15' ηχείο Neodynium Speaker με κόρνα και ο άλλος με 2x10' Neodynium Speakers.

Ποια η διαφορά στον ήχο μεταξύ των ηχείων????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 10αρια είναι πιο "γρήγορα" στο παλμό τους οπότε πιο "στακάτα"

Το 15άρι πιο αργό και ανοιχτό.

Βασικό το μέγεθος της καμπίνας δηλ. ο όγκος της.

Η επιλογή σου εξαρτάται από πολλά.

Καλύτερα να τα δοκιμάσεις και τα δύο με το μπάσσο σου και μετά αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 10αρια ειναι πιο "γρηγορα"και υποστηριζουν καλυτερα τις πριμες και μεσαιες συχνοτητες.

Τα 15αρια ειναι πιο "αργα",πιο πλαδαρα στον ηχο και υποστηριζουν αριστα τις χαμηλες-μπασες συχνοτητες,εκτος αυτου χτυπανε και μακρυα,δηλαδη αλλο ηχο θα ακους απο 15αρι οταν εισαι μπροστα στον ενισχυτη και αλλο ηχο αν απομακρυνθεις 3-4 μετρα.

 

Και εγω γουσταρω Ampeg σαν τρελλος και εχω μια κεφαλη και ενα combo,αλλα απο τοτε που η παραγωγη τους μεταφερθηκε σε Κινα και Βιετναμ εμφανιστηκαν προβληματα αξιοπιστιας >:(και εχω και δικο μου παραδειγμα με τον combo που εχω BA112  ο οποιος μου ηρθε ελατωματικος απο Γερμανια).Το προβλημα ειναι οτι τα ξυλα που χρησιμοποιουν πλεον ειναι κακης ποιοτητας και δημιουργουν πολυ κακοηχους,εντονους και ενοχλητκους συντονισμους οταν πάλλεται το μεγαφωνο.Εγω το προβλημα το διορθωσα μονος μου.

 

Οι ενισχυτες που αναφερεις(και οι 300αρηδες και οι 600αρηδες)ειναι απο την καινουρια σειρα combo της Ampeg που παρουσιαστηκαν περσι οποτε ειναι made in China.

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κανεις ενα τηλ.στο Νακα που ειναι αντιπροσωπος της Ampeg για να δεις αν εχει παραγγειλει και παραλαβει τον ενισχυτη που θελεις,κατοπιν να τον δοκιμασεις με το δικο σου μπασο και αν ειναι ολα Ο.Κ τοτε αγορασε τον απο το Νακα(εστω και ακριβοτερα)γιατι ετσι θα ξερεις οτι αγοραζεις κατι δοκιμασμενο και οχι ελατωματικο και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Αυτο εκανα και εγω αλλα τελικα παρηγγειλα απο Γερμανια και την πατησα :( ,βεβαια λογω φτηνοτερης τιμης του Γερμανου,αλλα ευτυχως που ελυσα το προβλημα γιατι αλλιως...

 

Δεν ξερω κατα ποσο αυτα που γραφω περι αξιοπιστιας τα θεωρεις off topic αλλα για να ξαναμπω στο θεμα να σου πω οτι αυτοι οι καινουριοι ενισχυτες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ εξοδο για να προσθεσεις εξτρα καμπινα >:(

Αρα ή διαλεγεις 15αρι ή 10αρια.Και τα 2 μαζι δεν μπορεις να τα εχεις δυστυχως.

Διαβασε και reviews απο Harmony Central και ολα αυτα που λεω θα τα δεις μπροστα σου.Ψαξε και για βιντεακια στο youtube για να τον ακουσεις.Υπαρχουν.

 

Πιστευω να μην σου χαλασα τη διαθεση αλλα προσπαθω να προλαβω δυσαρεστες καταστασεις

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προλαβα ομως,εγω γραφω για μεγαφωνα!!!!

Δεν γραφουμε κεφαλαια ;D ;D ;D ;D

Χχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Πλακα κανω ε?

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξερω κατα ποσο αυτα που γραφω περι αξιοπιστιας τα θεωρεις off topic αλλα για να ξαναμπω στο θεμα να σου πω οτι αυτοι οι καινουριοι ενισχυτες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ εξοδο για να προσθεσεις εξτρα καμπινα >:(

Αρα ή διαλεγεις 15αρι ή 10αρια.Και τα 2 μαζι δεν μπορεις να τα εχεις δυστυχως.

Διαβασε και reviews απο Harmony Central και ολα αυτα που λεω θα τα δεις μπροστα σου.Ψαξε και για βιντεακια στο youtube για να τον ακουσεις.Υπαρχουν.

 

Πιστευω να μην σου χαλασα τη διαθεση αλλα προσπαθω να προλαβω δυσαρεστες καταστασεις

 

Έχεις δίκιο και βασικά ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Βασικά έχω ακούσει κι εγώ οτι αλλάξανε εργοστασιο και οτι πια είναι κορεάτικα.Και μάλλον αυτό ισως παίζει καποιο αρνητικό ρόλο τελικά.Βασικά εγώ έχω τον αμερικάνικο τον B-100R με ένα 15άρι αλλά με τα 100 watt δεν μπορώ να ευχαριστηθώ παρα πολύ το παιξιμό μου λόγο εντασης.Τον ήχο που βγάζει δεν τον αλλάζω με τίποτα πάντως :P

Θα ψάξω στο Νάκα πάντως

Όσο για τα μεγάφωνα-ηχεία-ακουστικά ;D αν δεν με ικανοποιήσουν θα φτιάξω άλλο ποστ για να με βοηθήσετε 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου