Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ή Προενίσχυση και Τελικό χωριστά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα βάλει μπρός την αγορά ενισχυτή ώσπου σκέφτηκα μήπως θα με βόλευε να πάρω μια καλή προενίσχυση καλύερα απο την άποψη ότι θα μπορώ να εχω τον ήχο μου και σε live και σε πρόβες ή ηχογραφήσεις.Καμία γνώμη;¶κουσα την ENGL E570 και έπαθα ζημιά αλλα θέλω να ακούσω και άλλες.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε παίρνει στα λεφτά γιατί όχι;Σίγουρα είναι καλύτερη λύση χωριστά αλλά σκέψου ότι αν έχεις χωριστά προενίσχυση,τελικό και καμπίνα πως θα τα κουβαλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκέφτηκα αυτα που είπες.Ο τελικός με αυτοκίνητο κουβαλιέται η καμπίνα είναι σίγουρα ζόρι άλλα αν αυτό έχει ως αντάλλαγμα οτι θα έχω ήχο που θα μου αρέσει 100% τότε δε θα με πειράζει πολύ.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο λέω γιατί παλιά είχα μια κεφαλή marshall και μια καμπίνα 2x12 και δεν άντεξα πολύ καιρό.Χίλιες φορές,για μένα,να πάρω έναν καλό combo 1x12 παρά καμπίνες ,κεφαλές κλπ.Τώρα βέβαια έσυ αποφασίζεις...αν δεν σε καλύπτει ένας combo κοιτάς αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να δοκιμάσεις όλες τις λύσεις και να αποφασίσεις τι σ'αρέσει περισσότερο. Και το κεφάλι δύσκολο είναι στο κουβάλημα, και το rack δύσκολο είναι. Η λύση προενισχυτή-τελικού ενδείκνυται συνήθως για ευελιξία (presets, MIDI, πολλαπλοί προενισχυτές-πολύπλοκο routing -> 1 τελικός, stereo τελικός αντί για 2 κεφαλές κτλ.) και όχι γιατί έχει οπωσδήποτε καλύτερο ήχο. Προσωπικά, ως φανατικός Marshallάκιας, έχω στήσει ένα rack με JMP-1 και EL34 100/100 για ευελιξία, ποικιλία σε ήχους και MIDI αυτοματισμό (για sessions, live κτλ.), αλλά χρησιμοποιώ κυρίως ένα JTM45 κι ένα JCM800 για ηχογραφήσεις - πολύ λιγότερο ευέλικτα (single channel!), αλλά μου ακούγονται πιο καλά απ'το rack για συγκεκριμένα πράγματα.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file ego eho parei ton ENGL poewrball kai ti na soy po...den ton sigrino sta lefta toy me kanenan...oso gia proenishisi soy leo oti den paizeis kathe mera live oyte eisai sta stoydio oli tin ora...Den xero alla pistevo oti den sigrinetai to kefali se axiopistia me opiadipote alli lisi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά κι από μένα

 

Πιστεύω πως η απάντηση βρίσκεται αφ' ενός στο τι θέλεις να παίξεις, και αφ' ετέρου στις συνθήκες υπό τις οποίες παίζεις συνήθως.

 

Να εξηγηθώ: Χρησιμοποιώ Marshall JMP-1 προενίσχυση Και Marshall EL34 50/50 τελικό. Στα live τα χρησιμοποιώ με κάποια καμπίνα που υπάρχει ήδη εκεί, ή συνδέω μόνο την προενίσχυση στο effect return του combo ενισχυτή που υπάρχει. Έτσι, τον χρησιμοποιώ μόνο ως τελικό με το ηχείο του, και ελέγχω την ένταση από την προενίσχυση. Αν ο ενισχυτής είναι καλός στα στοιχειώδη, οι ήχοι της προενίσχυσης αναπαράγονται σε πολύ καλό βαθμό, κι έτσι βρίσκεσαι κοντά σ' αυτό που έχεις συνηθίσει να ακούς στις πρόβες.

 

Κατέληξα σ' αυτή την επιλογή κι εγώ ως λάτρης του Marshall όπως κι ο φίλος παραπάνω. Διάλεξα το σύστημα προενίσχυση-τελικός χωριστά γιατί παρέχει μεγάλη ευελιξία στις ρυθμίσεις, κι επίσης πιο "μοντέρνο" ήχο γενικότερα. Το γεγονός ότι είναι stereo αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα, γιατί μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σαν δύο κεφαλές (δηλ. 4 καμπίνες, ουαου!), αλλά επίσης γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 2 όργανα συγχρόνως, με διαφορετικές προενισχύσεις. Τέλος, η προενίσχυση έχει πολυ-πολύ αξιόπιστο cabinet emulator, το οποίο χρησιμοποιώ κατά κόρον στα live και στις ηχογραφήσεις (αν συνδιαστεί και με ένα 57αρι στην καμπίνα δίνει εξαιρετικό ήχο στο p.a.).

 

Αν ασχολείσαι με πιο vintage ήχους, θα έλεγα πως οι παραδοσιακές κεφαλές μάλλον υπερτερούν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα φτάσεις σε πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Αυτά, φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου