Προς το περιεχόμενο

Hollow body strat project.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μετά από 3 χρόνια με αυτή την περίεργη tele, αποφάσισα να φτιάξω τον "κλώνο" της σε strat.

Δηλαδή ανάλογο μανίκι, βάρος, ίδια ξύλα, ανάλογο look, αντίστοιχους μαγνήτες.  :)

 

Θα μου πάρει μέρες να την ολοκληρώσω γιατί είμαι ιδιαίτερα απασχολημένος αυτό τον καιρό, αλλά... νομίζω μπορεί να ξεκινήσει το φωτορομάντζο.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Εν ολίγοις:

Πανάλαφρο σώμα alder (εν προκειμένω hollow) με καπάκι redwood για ίδιο look και μανίκι από solid rosewood με ταστιέρα έβενο  :) .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι φαν των natural finished κιθαρων και των "νερων" στα ξυλα,φαινονται ωραια κομματια (και το rosewood μπρατσο εχει το μεγαλο καλο οτι δεν χρειαζεται φινιρισμα οποτε μπορεις ανετα να τεμπελιασεις... ;D),μου αρεσει και ο ΕΒΕΝΟΣ τρελλα (κακα τα ψεμματα ειναι ο βασιλιας των ...ταστιερων....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πρωτη μου Warmoth δοκιμασα rosewood μπρατσο και απο τοτε εκοψα το maple, παραγγελνω μονο ξυλα που μενουν τελειως unfinished.

Επικροτω τη μη χρηση pickguard επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@fleamail... μην κοροϊδεύεις τα προικιά μου. Στα σεντόνια μου έχουν ξαπλώσει τα ομορφότερα σώματα της Κρήτης. Alder, μαόνια με maple top κλπ.

 

Πράγματι superfunk, όχι μόνο δεν χρειάζεται φινίρισμα το rosewood, αλλά δεν δέχεται άλλο φινίρισμα εκτός από λάδι. Δεν κολλάνε σωστά τα βερνίκια λόγω του ελαιώδους χαρακτήρα του ξύλου. (Ετσι είπε ο πωλητής της warmoth, δεν το είχα ξανακούσει αλλά δεδομένου ότι δεν έχω συναντήσει βερνικωμένο ( :P ) rosewood, ίσως ευσταθεί.)

 

Θα το περάσω λοιπόν με 400άρι γυαλόχαρτο εμποτισμένο σε tung oil για να κλείσω λίγο τους πόρους και στη συνέχεια άλλο ένα χέρι με 1000άρι γυαλόχαρτο (πάλι εμποτισμένο σε tung oil) για να λειανθεί περισσότερο. Θα πάρει και 1-2 σκέτα χέρια tung oil στη συνέχεια.

 

Σε σχέση με το σώμα, θα περάσω με βαφή εμποτισμού (ανιλίνη) το redwood για να πάρει την απόχρωση του rosewood και μετά θα ακολουθήσω το δρόμο που χάραξε ο leo.

 

Αφού στεγνώσει καλά, (πράγμα καθόλου δύσκολο στην Κρήτη τέτοια εποχή) θα πληρώσω 25 ευρώ τον βαφέα της Nissan και θα μου περάσει ένα ανθεκτικότατο χέρι βερνίκι αυτοκινήτου (έχω ήδη συνεννοηθεί - "πάρει προσφορά".  :) )

 

Θα σας τα χαλάσω στους μαγνήτες  :P.

Εχω αγοράσει την έκδοση με coil tapping (που τους κάνει σχετικά low output και "καθαρούς") και έναν σε "έκδοση" RWRP.

 

wiring: 5 θέσιος σε κλασσική διάταξη, 1 volume, 1 "master" μικρό διακοπτάκι 2 θέσεων, για coil tapping σε neck-bridge ταυτόχρονα (δηλαδή ένας μικρός DPDT). :)

 

Κλειδιά και γέφυρα: fender 57/62.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να ΜΗΝ το περασεις με tung oil αλλα να το αφησεις φυσικο,το rosewood ειναι ετσι κι αλλοιως τοσο πιο "σκληρο" και ανθεκτικο (και "ακουστικα" πιο πριμαριστο  απο το Maple λογω του υψηλοτερου ειδικου βαρους του) που δεν χρειαζεται τιποτα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι superfunk, όχι μόνο δεν χρειάζεται φινίρισμα το rosewood, αλλά δεν δέχεται άλλο φινίρισμα εκτός από λάδι. Δεν κολλάνε σωστά τα βερνίκια λόγω του ελαιώδους χαρακτήρα του ξύλου. (Ετσι είπε ο πωλητής της warmoth, δεν το είχα ξανακούσει αλλά δεδομένου ότι δεν έχω συναντήσει βερνικωμένο ( :P ) rosewood, ίσως ευσταθεί.)

 

Mόνο η rickenbacker βάζει finish στο rosewood, πράγμα πολύ ενοχλητικό για 4-5 μέρες μέχρι να το συνηθίσεις!  ;D

 

Αφού στεγνώσει καλά, (πράγμα καθόλου δύσκολο στην Κρήτη τέτοια εποχή) θα πληρώσω 25 ευρώ τον βαφέα της Nissan και θα μου περάσει ένα ανθεκτικότατο χέρι βερνίκι αυτοκινήτου (έχω ήδη συνεννοηθεί - "πάρει προσφορά".  Smiley )

 

Πόσα χρόνια εγγύηση σου δίνει η Nissan στο βερνίκι?  ;D ;D Νομίζω η TOYOTA έχει καλύτερο after sales.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού στεγνώσει καλά, (πράγμα καθόλου δύσκολο στην Κρήτη τέτοια εποχή) θα πληρώσω 25 ευρώ τον βαφέα της Nissan και θα μου περάσει ένα ανθεκτικότατο χέρι βερνίκι αυτοκινήτου (έχω ήδη συνεννοηθεί - "πάρει προσφορά".  :) )

...μόλις έστειλες στα σκουπίδια τις θεωρίες περί "κουρδισμένων" λούστρων ή μου φάνηκε? εκτός εάν η Fender-Gibson και λοιποί έχουν να μάθουν από τα λούστρα της Νissan!!!!!!!

Mαζί σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου