Προς το περιεχόμενο

Hollow body strat project.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... Πράγματι superfunk, όχι μόνο δεν χρειάζεται φινίρισμα το rosewood, αλλά δεν δέχεται άλλο φινίρισμα εκτός από λάδι. Δεν κολλάνε σωστά τα βερνίκια λόγω του ελαιώδους χαρακτήρα του ξύλου. (Ετσι είπε ο πωλητής της warmoth, δεν το είχα ξανακούσει αλλά δεδομένου ότι δεν έχω συναντήσει βερνικωμένο ( :P ) rosewood, ίσως ευσταθεί.)

 

Θα το περάσω λοιπόν με 400άρι γυαλόχαρτο εμποτισμένο σε tung oil για να κλείσω λίγο τους πόρους και στη συνέχεια άλλο ένα χέρι με 1000άρι γυαλόχαρτο (πάλι εμποτισμένο σε tung oil) για να λειανθεί περισσότερο. Θα πάρει και 1-2 σκέτα χέρια tung oil στη συνέχεια.

 

 

To rosewood δε χρειαζεται φινιρισμα και δεν υπαρχει λογος να το κανεις. Ουτε να κλεισεις τους πορους ουτε να το τριψεις. Το μπρατσο σου ειναι ετοιμο για χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To rosewood δε χρειαζεται φινιρισμα και δεν υπαρχει λογος να το κανεις. Ουτε να κλεισεις τους πορους ουτε να το τριψεις. Το μπρατσο σου ειναι ετοιμο για χρηση.

 

θα συμφωνησω με τους παραπανω φιλους περι μη χρησης λαδιου στο r/w

 

ειναι αρκετα ελαιωδες ξυλο και δεν εχει αναγκη.

 

Πωπω, αυτη η φωτο με τα κουτια του Warmoth ξυπνησε μεσα μου ωραιες αναμνησεις... 

Δεν υπαρχει πιο ωραια στιγμη απο αυτη που ανοιγεις τα κουτια και μυριζεις το ξυλο απο μεσα....

 

...φωτιες μου αναψες harilaτρε  ;D

 

btw, το ολο project ειναι αρχι-super και τα κομματια σου πανεμορφα!

 

καλη απολαυστικη συνεχεια, και φυσικα θελουμε φωτογραφιες απο την προοδο...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σεντόνια μου έχουν ξαπλώσει τα ομορφότερα σώματα της Κρήτης. Alder...

 

κρυβε λογια Χαρη... θα μας παρεξηγησουν...  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον project και παροτι και εμενα δεν μου αρεσουν τα νερα, figured tops, flamed maple κλπ το συγκεκριμενο εινια ωραιο.....επιπλεον τελευταια μου εχει καρφωθει και εμενα η ιδεα μια luxury strat με binding σαν αυτο  (αλλα και binding στο μανικι)......Θα προτιμουσα σιγουρα αλλους μαγνητες με λιγοτερο output απο τους q.p. Παρατηρησα οτι το σωμα δεν εχει routing για tone control.....δεν θα βαλεις?

 

Υ.Γ ειδες που τελικα καποιες φορες ακομα και με priority mail τα πραγματα ερχονται ταχιστα? ( τελωνειο....πληρωσες????)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το coil tap στους quarter pound νομίζω είναι γύρω στα 6Κ. Δεν είναι ιδιαίτερα hot.

Πράγματι, δεν θα βάλω tone. ( :) )

 

Το καπάκι θα γίνει τόσο σκουρόχρωμο που τα "νερά" του δεν θα φαίνονται (έντονα) τελικά. (π.χ. δείτε την τέλε)

 

Τελωνείο πλήρωσα μόνο για το σώμα. (Το μανίκι μάλλον δεν τους γέμισε το μάτι, παρόλο που το τιμολόγιο ήταν γύρω στα $280) Πήρε συνολικά λίγο περισσότερο από ένα μήνα.

 

Για το σώμα... τις "πολυτέλειες" τις πλήρωσα κάπως πιο ακριβά (γύρω στα $500) .. Το σώμα της "αδερφής" της βέβαια είναι πάμφθηνο (έκανε $110 από ένα πολύ μικρό κατασκευαστή ο οποίος πουλάει μόνο μέσω ebay) αλλά έτυχε και ήταν τόσο ελαφρύ που μόνο με hollow κατασκευή θα μπορούσα να βρω αντίστοιχο για strat.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το σώμα της tele ήταν από αυτόν.  :)

Την περασμένη άνοιξη του έστειλα 2-3 email (μέσω του ebay καθώς το κανονικό του δεν το έχω) αλλά δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του για να μου φτιάξει ένα όπως το ήθελα.

Επόμενη λύση ήταν η warmoth.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ ειδες που τελικα καποιες φορες ακομα και με priority mail τα πραγματα ερχονται ταχιστα? ( τελωνειο....πληρωσες????)

 

Πήρε συνολικά λίγο περισσότερο από ένα μήνα.

 

Μη το λές! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

UPS;

 

 

USPS αλλά με το "λάθος" τρόπο. (Priority mail)

Όπως έχει αναλυθεί 1417 φορές, ο "σωστός" τρόπος είναι USPS Express Mail International.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου