Προς το περιεχόμενο

Strat, καθαρός driven ήχος με punch, ενισχυτής, ερωτήσεις.


Paladin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήξερα τι ακριβώς να βάλω στον τίτλο, αλλά αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένας ήχος με όχι πολύ drive, να ακούγεται το ηχοχρώμα της κιθάρας μέσα απο αυτόν, το χτύπημα στο ξύλο κλπ, αλλά να έχει και punch, δηλαδή κάποιο sustain ώστε να μπορείς να παίζεις άνετα κάποια σόλο, να ρέουν οι νότες στο παίξιμο δηλαδή, να μήν "κολλάνε". Ουσιαστικά ένας ήχος σαν του Andy Timmons όταν δεν δίνει πολύ gain ή του Guthrie που παίζει κάποιες φορές με gain αλλά ακούγεται το ηχοχρώμα της κιθάρας του και δεν θάβεται στο distortion.

 

Καταννοώ βεβαίως οτι αυτό είναι και στα δάχτυλα του κθαρίστα, ιδίως όταν μιλάμε για Govan που και με λίγο gain έιναι σαν να έχει τόνους. Μου αρέσει το όλο στύλ του Timmons που χρησιμοποιεί το bb preamp και μπουστάρει τον ήχο όταν χρειάζεται, αλλά μου αρέσει ιδιαίτερα ο πιό crunch ήχος του, με όχι πολύ gain δηλαδή. Το θέμα είναι πώς το κάνεις αυτό σε μία stratocaster με μονούς μαγνήτες. Βάζουμε compressor μπροστά να ενισχύει λίγο να δίνει boost? Ένα bb preamp θα κάνει δουλειά? Και φυσικά μετά τί γίνεται με τη βαβούρα, θέλει και noise gate?

 

Ένα άλλο θέμα. Βρίσκομαι στην αναζήτηση ενισχυτή και ουσιαστικά στοχεύω σε αυτόν τον ήχο που περιέγραψα, με φόντα βέβαια να έχει και κάμποσο gain για τα πιό δυνατά σόλα, πάλι βλέπε Timmons κλπ. Ο μόνος λαμπάτος που έχω είναι ο valbee 5w, ο οποίος βγάζει πολύ ωραία καθαρά και γενικά ακόμη και η strat άμα τσιτώσεις λίγο to gain αποκτάει punch. Αυτό σε αντίθεση με το amplitube 3 που χρησιμοποιώ για εγγραφές που τα καθαρά του απλά δεν έχουν ίχνος punch εκτός και αν δώσεις compression και επιπλέον overdrive πετάλι για να μπουστάρεις και άλλο και φυσικά να δυναμώσεις και τον ήχο. Με το amplitube ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω έναν τέτοιον ήχο, δηλαδή λίγο gain, punch και να μήν χάνεται η κιθάρα μέσα στο gain. Άν κάποιος έχει κάποιο tip άς το πεί

 

Αλλά τώρα θέλω να πάρω ένα ενισχυτή και για καμιά πρόβα και κάνα live άν τύχει. Οπότε έχω στο μυαλό οτι μπορεί να χρειαστεί και κάποιο πετάλι σε στύλ bb preamp να μπουστάρει ωραία τον ήχο χωρίς να τον αλλοιώνει πολύ και μετά δεν ξέρω, ακούω συμβουλές.

 

 

Βέβαια δεν πάω για mesa boogie καθώς λεφτά δεν παίζουνε πολλά. Αλλά συμβιβάζομαι με ενισχυτή που να έχει έτσι αμερικάνικο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το amplitube ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω έναν τέτοιον ήχο, δηλαδή λίγο gain, punch και να μήν χάνεται η κιθάρα μέσα στο gain.

 

Έχεις δοκιμάσει ένα ήπιο tubescreamer μπροστά από κάποιο καθαρό preamp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, αλλά ενώ έχει ηχοχρώμα δεν έχει punch και ίσως διότι βάζω και το noise reduction και οταν πιάνει κόβει τις δυναμικές. Αυτό είναι το θέμα, ίσως χρειάζεται άλλους μαγνήτες δεν ξέρω. Αλλά απο όσο ξέρω οι noise cancelling μονοπήνιοι και αυτοί δεν κόβουν κάποιες δυναμικές? Πάντως αυτό όσον αφορά το amplitube, στον μικρό λαμπάτο που έχω σκάει καλά η νότα και έχει κάποιο punch από χαμηλό ήχο κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να πεις ότι συγκρίνεις τον ήχο ενός λαμπάτου ενισχυτή με τον ήχο ενός software;

 

Και μάλιστα, λες ότι ο ήχος του ενισχυτή είναι πολύ καλύτερος, αλλά παρ' όλα αυτά σε προβληματίζει το πως θα βγάλεις έναν παρόμοιο ήχο όταν παίζεις με το software;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να πεις ότι συγκρίνεις τον ήχο ενός λαμπάτου ενισχυτή με τον ήχο ενός software;

 

Και μάλιστα, λες ότι ο ήχος του ενισχυτή είναι πολύ καλύτερος, αλλά παρ' όλα αυτά σε προβληματίζει το πως θα βγάλεις έναν παρόμοιο ήχο όταν παίζεις με το software;

 

 

Γιατί να μην τον συγκρίνει (αν μιλάμε πάντα για ηχογραφημένο ήχο ενισχυτή - όχι ζωντανό);

Εγώ δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να μπορεί να με πείσει ότι καταλαβαίνει τη διαφορά σε μόνιμη βάση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα σύγκρισης, είναι θέμα οτι άν έχεις μία τεχνική που ακούγονται οι νότες καλά με τον ενισχυτή σου, άν μετά πάς να γράψεις με το amplitube 3 ή κάθε τέτοιο πρόγραμμα δεν θα βγαίνει ίδιο το παίξιμο. Θα μου πείς, γιατί να γράψεις με το software και όχι με τον ενισχυτή σου, έ αυτό είναι άλλο θέμα. Έπαιξα λίγο με τα compressor και τα tube screamer και overdrive που έχει, αλλά απλά ο ήχος δεν είναι καλός, legato ούτε για αστείο με έναν σχετικά καθαρό και λίγο driven ήχο. Θέλει να χώσεις μπόλικο gain και μετά χάνεται το ηχοχρώμα της κιθάρας. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και η κιθάρα η συγκεκριμένη ή το σετάρισμα? Εϊναι η classic vibe 50's, αλλά ένας φίλος μου που την έπαιξε και έχει φτιάξει custom tele μου είπε οτι είναι πολύ καλή. Να πώ την αλήθεια λίγο την δοκιμασα με τον valbee γιατί τον πήγα στο χωρίο, αλλά νομίζω πως είχε πολύ περισσότερο punch - sustain στον καθαρό ήχο.

 

Βέβαια γενικά το προκείμενο είναι τελικά πώς φτιάχνεται ένας τέτοιος ήχος σε έναν κανονικό λαμπάτο, που απο οτι βλέπω το bb preamp λειτουργεί πολύ καλά ώστε να μην σου χαλάει το ηχοχρώμα της κιθάρας σου και να θάβεται κάτω απο το gain. Οπότε ψάχνω έναν ενισχυτή που να παρέχει κάποιο gain για να μπουσταριστεί μετά.

 

Προτάσεις για το θέμα με το amplitube αλλά και για επιλογή ενισχυτή ευπρόσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν προσπαθούσα να βγάλω με software αυτούς τους ήχους θα έκανα τα εξής:

Govan: Θέση "4", λίγο comp (ίσως και όχι), καθαρό κανάλι ενισχυτή (θα δοκίμαζα τα διαθέσιμα μοντέλα) στο όριο του breakup, delay, reverb. Ίσως να χρειαζόταν να κόψω λίγο tone από την κιθάρα (αν έχει) ή να σπρώξω λίγο τα μεσαία από τον "ενισχυτή"

(Είναι ένας πολύ απλός ήχος που παρεμπιπτόντως δεν με ενθουσιάζει. Ο Govan βέβαια παίζει πάρα πολύ καλά).

 

 

Timmons:Θα το προσπαθούσα με κάποιο το neck μαγνήτη (το λέει κι όλας) με ένα απλό overdrive σε πολύ χαμηλή ρύθμιση σε καθαρό ενισχυτή και delay + reverb. Ασφαλώς είναι ένας πολύ ωραίος ήχος. Σε αυτό βοηθάει και το γεγονός ότι παίζει σε πολύ καλούς ενισχυτές και μάλιστα δυνατά. (Σε μερικές στιγμές είναι σχεδόν στο κατώφλι του "feedback").Διαφορετικό θα είναι το sustain (και η χροιά) μιας νότας υπό αυτές τις συνθήκες και διαφορετικό όταν παίζεις με ακουστικά ή -τέλος πάντων- σε χαμηλές εντάσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι οταν ακουω καποιον να μου λεει θελω τον ηχο του ταδε,θεωρω οτι βρισκεται στο δρομο του χαμενου χρονου και του ανουσιου,εκτος αν θελει να γινει κλωνος,κατι με το οποιο δεν διαφωνω μιας και η μουσικη ειναι για να γουσταρουμε.

Βεβαια ο φιλος θελει ηχο με δυναμικες που οταν ανεβαζεις το gain να παιζεις ευκολα legato γιατι εχει και το μικροβιο του σρεντερ(καλα κανει  ;)).

 

-Μην χρησιμοποιεις κομπρεσσορ καθολου

-Παιξε καρφι στον ενισχυτη

-Δοκιμασε την ποιοτητα του ενισχυτη σου βαζοντας λιγο gain και παιζοντας οσες περισσοτερες νοτες μπορεις απο την πιο χαμηλη σε ενταση στην πιο δυνατη.

Οσες περισσοτερες ειναι,τοσο καλυτερα ανταποκρινεται ο ενισχυτης στο χερι σου.

(το λεω μηπως δε σε βοηθαει καθολου ο ενισχυτης σου σε αυτα που υποψιαζομαι οτι ζητας.. ;))

Καντο και σαν εξασκηση στην εσχατη... ;)

Ακομα και σε ακκορντα.

-Παιξε ΠΟΛΥ με το ποτενσιομετρο της εντασης.Εχεις μια κιθαρα που παραγει ηχους με τις αυξομειωσεις,οπως ολα τα φεντεροειδη,εκμεταλευσου το.

-Θες λεγατο?Βαλε το gain κει που θες ωστε να δαγκωνει στα πιο δυνατα χτυπηματα σου

και βαλε απο πανω ενα καλο booster KAI MONO TOTE εναν κομπρεσσορ που θα τα ενεργοποιεις πανω απο το gain του ενισχυτη και τιποτα αλλο.

Μετα,ειναι τα δαχτυλα. :)

 

Οι κιθαριστες που παρεθεσες,ειναι παραδειγμα προς αποφυγη.. :P

Γιατι ακουγεται αυτο που παιζουν,χωρις να βαλουν κιθαρα στον ενισχυτη... ;)

 

Απο ενισχυτες εχω να σου προτεινω να δοκιμασεις οσους πιο πολλους μπορεις και να βασιστεις στο γουστο σου και οχι στην γνωμη τριτων.. :)

 

Καλη συνεχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

-Παιξε ΠΟΛΥ με το ποτενσιομετρο της εντασης.Εχεις μια κιθαρα που παραγει ηχους με τις αυξομειωσεις,οπως ολα τα φεντεροειδη,εκμεταλευσου το.

-Θες λεγατο?Βαλε το gain κει που θες ωστε να δαγκωνει στα πιο δυνατα χτυπηματα σου

και βαλε απο πανω ενα καλο booster KAI MONO TOTE εναν κομπρεσσορ που θα τα ενεργοποιεις πανω απο το gain του ενισχυτη και τιποτα αλλο.

Μετα,ειναι τα δαχτυλα. :)

Πρόσεξε μέχρι το 0:20, μετά μέχρι το 0:47 και από εκεί μέχρι το 1:40 και νομίζω θα βρείς αυτό που ψάχνεις! ;)

 

http://blip.tv/six-string-fever/scott-henderson-melodic-phrasing-4847743

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου