Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με βάθος εγκοπής του Nut


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.Χθες (πολύ κακώς) πείραξα το nut της κιθάρας μου (squier classic vibe 50's strat) στην εγκοπή της σολ χορδής.Συγκεκριμένα,επειδή θεώρησα ότι πρέπει να είναι λίγο πιο πλατιά η εγκοπή έκανα...επέμβαση με αποτέλεσμα (μάλλον) να την βαθύνω εκτός από το να την πλατύνω. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα

1) Να χαμηλώσει το action ,με αμεση συνέπεια η σολ χορδή ,να ακουμπάει απειροελάχιστα στο ΠΡΩΤΟ τάστο

2)Να μειωθεί η κλίση της σολ χορδής μεταξύ του Nut και του κλειδιού.

3) Να ξεκουρδίζει η σολ χορδή όταν κάνω μερικά bends βαρβάτα (3 semitones)

 

Χωρίς να είμαι ειδικός και καθαρά διαισθητικά θεωρώ ότι η λύση στο πρόβλημα πιθανότατα είναι η εγκοπή της σολ να μειωθεί σε βάθος .

Η λύση του νέου nut δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρει προς το παρόν γιατί αφενός believe it or not ,εργοστασιακά το stock έτυχε να είναι πολύ καλά κομμένο (!) κι αφετέρου θέλω άμεση λύση επειδή υπάρχουν μερικά lives πολύ σύντομα.

 

Σας είμαι υπόχρεος γιατί είμαι εκ των προτέρων σίγουρος ότι θα δοθεί λύση από τους ειδικούς του forum !!  ;)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει η κλασσικη λυση του να περνας με μολυβακι τις εγκοπες του nut για να βελτιωνεις τυχον προβληματα "κολληματος" κλπ. Λεω εγω τωρα...αν το κανεις αυτο αρκετες φορες στο αυλακι της Σολ, μηπως πιασει ενα στρωμα γραφιτη αρκετα παχυ ωστε να βοηθησει λιγο με το προβλημα σου, μηπως γεμισει λιγακι το αυλακι? Δε ξερω αν θα δουλεψει, δεν το εχω δοκιμασει ποτε  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση. Ωστόσο εδώ και 1.5 χρόνο από όταν έχω την κιθάρα,ανελλιπώς περνάω με μολύβι τις εγκοπές σε κάθε αλλαγή χορδών  :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει η λυση αναγκης να γεμισεις την εγκοπη με μια πολυ μικρη σταγονα super glue που θατην αφησεις να στεγνωσει καλα καποιες ωρες και θα χαραξεις την εγκοπη ξανα.

Θα σου τριζει βεβαια στο κουρδισμα και στο μπεντ αλλα ειναι μια λυση πριν την αλλαγη nut.

Ελπιζω να ξερεις πως υπολογιζουμε μεχρι που να χαραξουμε το βαθος.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,εργοστασιακά το stock έτυχε να είναι πολύ καλά κομμένο (!)

Τοτε γιατι το πειραξες;

κανε αυτο

τριμενο κοκκαλο και super glue κανε ενα μιγμα στοκαρε και ξαναχαραξε με ενα λιμακι η ενα γυαλοχαρτο  ;)

και επειδη λιμα τοσο λεπτη δεν νομιζω να βρεις συντομα μιας και δεν πρεπει να πουλανε καπου στην χωρα μας παρε γυαλοχαρτα διαφορα μεγεθη και μετρωντας το παχος της χωρδης με ενα παχυμετρο δουλεψε με το γυαλοχαρτο που διπλωμενο θα εχει το ιδιο παχος

Εγω εχω φτιαξει νατ μονο με γυαλοχαρτα.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και το ελυσα με τον εξης τροπο..

 

κοψε ενα χαρτακι στο μεγεθος της εγκοπης του nut και βαλτο εκει που παταει η σολ (σαν να τυλιγεις τη χορδη φαντασου) και ας περισευει και λιγο στις 2 ακρες, ετσι θα τη σηκωσεις τη χορδη και δε θα βρισκει στο ταστο.

 

Το χαρτακι που χρησιμοποιησα εγω ηταν το (περισσευμα) απο κολλητικη ταινια διπλης οψης για μοκετες κτλ.. το οποιο ειναι κατα καποιο τροπο σαν να εχει πανω του λιπαντικο.

Αν εσυ εχεις καμια καλυτερη εμπνευση δοκιμασε τη κ πες μας τα αποτελεσματα,

γενικα το χαρτακι θα πρεπει να ειναι λεπτο παντως κ οσο γινεται πλαστικοποιημενο.

 

Αν καταλαβες τι εννοω πιστεψε με θα λυσεις το προβλημα σου (αφου σε ενδιαφερει προσωρινα) με μολυβι δε κανεις τπτ αμα εχει βαθυνει η εγκοπη.

Αν δε καταλαβες τι σου λεω ξαναπες μου!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Φαίνεται η λύση με την super glue να αποτελεί μονόδρομο..

Καλησπέρα και απο εμένα,

Απο όσο κατάλαβα, ολες οι προτεινόμενες λύσεις ειναι μεν προσωρινές αλλά κάποιες ειναι και αμφιβόλου αποτελέσματος.

 

Γιατί δεν πάς να αγοράσεις ενα TUSQ για strat, να το κολήσεις και να ξεμπερδεύεις;

Το πιο πιθανό να χρειάζεται ειναι να το φέρεις στο ίδιο ύψος με το stock. Ενα απλό γιαλοχαρτάρισμα και καθάρισες.

 

Αν εισαι αθήνα πήγαινε στο γιό του καγμάκη.

 

Ανδρέας

 

 

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου