Προς το περιεχόμενο

Hollow body strat project.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eάν έχω καταλάβει καλά, θέλεις κάτι σαν τη φωτογραφία που ποστάρω...

Η λύση (κατ εμέ) είναι απλή. Πάς με το συγκεκριμένο Corell (μα Corell εσύ ένα παλιός Μac User?!!!), σε αυτούς που κάνουν αυτοκόλλητα γράμματα. Ploter που κόβει θέλεις. Σου κάνει ένα αρνητικό στο μέγεθος που θέλεις από αυτοκόλλητο διαφανές (όπως έχω κάνει τα γράμματα της Stratosphere), και το χρησιμοποιείς σαν μάσκα με χρώματα ανυλίνης. Έτσι δεν χάνεις τη "διαφάνεια" και τα νερά του ξύλου. Mετά, κανονικό λουστράρισμα.

Str_Low.thumb.jpg.4e2436f4a9e5db5b6571cca704715502.jpg

Str3.jpg.fe7e6714973ca92e4a186573098ec11e.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πράγματι, κάτι τέτοιο θέλω, μόνο που εμένα είναι rear-routed και θα ήθελα να βάλω όχι αυτό που έβαλες αλλά το κατοπτρικό του από την κάτω πλευρά. (Από εκεί που είναι τα κουμπιά).

 

Φοβάμαι, καθώς το ξύλο είναι πολύ πορώδες, ότι η νερομπογιά θα "τρέξει" κάτω από τη μάσκα κατά μήκος των νερών του ξύλου. Σκεφτόμουν να περάσω ενα χέρι βερνίκι, να τυπώσω το "θετικό" (σε plotter που κόβει), να το κολλήσω και να περάσω τα υπόλοιπα χέρια βερνίκι στη συνέχεια.

Τι λες?  :)  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αερογράφος με misting (δηλ. πέρασμα - πολλές φορές μάλλον - με βερνίκι ίσα που να πιάνει για να μην έχεις τρεξίματα);

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι, καθώς το ξύλο είναι πολύ πορώδες, ότι η νερομπογιά θα "τρέξει" κάτω από τη μάσκα κατά μήκος των νερών του ξύλου. Σκεφτόμουν να περάσω ενα χέρι βερνίκι, να τυπώσω το "θετικό" (σε plotter που κόβει), να το κολλήσω και να περάσω τα υπόλοιπα χέρια βερνίκι στη συνέχεια.

Τι λες?  :) 

Λέω ότι έτσι πρέπει να κάνεις. Επίσης έαν χρησιμοποιήσεις πιστολάκι (ακόμα καλύτερα αερογράφο όπως λέει και ο mscmkr), δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να σου τρέξουν τα χρώματα.

Εάν βέβαια βερνικώσεις πρώτα, δες τι χρώματα κάθονται πάνω στο βερνίκι...νομίζω ανυλίνες δύσκολα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια προταση και εγω !

παρε βαση ακρυλικού και περνα το στην αρχη! ειναι διαφανες υλικο που χρησιμοποιηται στη ζωγραφικη για να δουλεψεις τα χρωματα σε σκονες! αραιωσε το και περνα το δυο χερια! θα κλεισει τους πορους! μετα προσθεσε οσο χρωμα σε σκονη θες ( λιγο για να διατηρησει τη διαφάνεια ) και κανε το σχεδιο. μπορεις να χρησιμοποιησεις και ακρυλικο μελανι (υδατοδιαλυτο επισης) για το σχεδιο!

τα λουστρα δεν εχουν κανενα προβλημα μετα!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις ποιο σκουρο λουστρο για το σχεδιο αντι για χρωμα εφοσον εχεις ξεκινησει με λουστρο απο κατω!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση: Το λούστρο δεν θα φρικάρει (crazing) πάνω από ακρυλικό;

Σωστή ερώτηση. Συνήθως (δηλ κατα 99%), σε τέτοια πειράματα, εφαρμόζεται ο νόμος του Merphy. Γι αυτό πρέπει να χρησιμοποιούμε "συμβατά, μεταξύ τους υλικά. Και εμένα θα με ενδιέφερε η απάντηση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση: Το λούστρο δεν θα φρικάρει (crazing) πάνω από ακρυλικό;

 

οχι!

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172052.0

στην στρατ υπαρχει και λουστρο πανω στο ξυλο και πανω απο ακρυλικο και πιο σκουρο λουστρο στα σκαψιματα!!!

strat3.thumb.JPG.bb88da05956f608f174cdae7ed3e82bc.JPG

olp2.thumb.JPG.9c29b51c35412b500a0ba894cdd81b04.JPG

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου