Προς το περιεχόμενο

Ασφάλιση Μουσικού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

προσπαθω να βγάλω κάποια άκρη όσον αφορά την ασφάλιση μουσικού εξοπλισμού, είτε σαν μέρος ασφάλειας σπιτιού, είτε αυτοτελώς. Δυστυχως με ένα πρώτο ψάξιμο δεν βρήκα κάποιο πακέτο, και λόγω του ότι τα όργανα μου ειναι vintage κατα κόρον χωρις αποδειξεις αγοράς, φαντάζομαι πρέπει να εμπλακώ και σε μια διαδικασία εκτίμησης, που κάνει τα πράγματα ακόμα πιο πολύπλοκα. Γνωρίζετε κάποια εταιρία στην ελλάδα που να προσφέρει τετοιου είδους υπηρεσίες;

 

ευχαριστω εκ των προταίρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να τις ασφαλισω στο σπιτι μου και δωρεαν!! ;D

 

    περα απο την πλακα εχω διαβασει για τσιπακια εντοπισμου που πουλανε που ισως να εξυπηρετουν για τον εντοπισμο τουλαχιστον κατι σαν το itrack πχ να εβαζες σε καμια θηκη εκτος και αν υπαρχει και μικροτερο να μπει καπου μεσα στην κιθαρα.

 

http://www.itrack.gr/content.asp?catid=15&refid=1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μέρος των περιεχομένων τους σπιτιού μπορείς να τις ασφαλίσεις.

Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση των vintage οργάνων..

 

Εγώ είχα πουλήσει μια κιθάρα στο ebay σε τιμή μεγαλύτερη της αρχικής και κανένα κούριερ δε δεχόταν να ασφαλίσει στην τιμή που έγινε η πώληση.

 

Πρέπει να ρωτήσεις κάποιο ασφαλιστή για περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλυτερη επιλογη ειναι η εθνικη. δεν ασφαλιζει κανενας ειδικα μουσικα οργανα, αλλα σου τα ασφαλιζουν σαν περιεχομενο σπιτιου. αν κατι αξιζει πανω απο 1500 ευρω χρειαζονται λεπτομερειες (serial number φωτογραφιες, τετοια).. ρωτησε τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου αγχου. Ειναι υπο συζητηση σε νομοπαρασκευαστικη επιτροπη του Υπ. Οικ. προταση για υποχρεωτικη ασφαλιση των ακινητων με καταβολη ασφαλιστρου ετησιως στο κρατος. Μπορεις να ζητησεις να σου ασφαλισουν και το περιεχομενο.

 

Το κρατος σε σκεφτεται βρε κουτο......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σε πληροφορησω για να εχεις μια ιδεα.Χωρις να αναφερω εταιρια ο εξοπλισμος σου μπορει κατ αρχην να ασφαλιστει σαν μερος του περιεχομενου του ακινητου σου.Οστοσο αυτο που αναφερεις για καποια οργανα ιδιαιτερης -και μαλιστα συλλεκτικης- αξιας,εκει πραγματι τα πραγματα δεν ειναι απλα.Χρειαζεται οτιδηποτε μπορει να αποδειξει την αξια του(των) οργανου(ων) οπως ισχυει και για οποιοδηποτε αντικειμενο μεγαλης αξιας.Κλασικο παραδειγμα οι πινακες ζωγραφικης. Εκει ας πουμε ζητειται θεμα,ζωγραφος,διαστασεις,πιστοποιητικο γνησιοτητας,αποδειξη αγορας αν υπαρχει, η εκτιμηση απο ειδικο πραγματογνωμονα.Ο λογος ειναι προφανης.Χωρις αυτα ο καθενας θα μπορουσε να λεει και να ζηταει οτι θελει.

Δυστυχως η αγορα των "vintage" οργανων ειναι κατι που δεν ειναι διαδεδομενο στην Ελλαδα οπως σε Αμερικη η Αγγλια οποτε οτι περισσοτερο βρεις που να μπορει να αποδειξει τις αξιες που σε ενδιαφερουν ειναι προς το συμφερον σου. Αν τελος οι αξιες που μιλαμε ειναι δυσαναλογες σε σχεση με το υπολοιπο περιεχομενο  του σπιτιου σου τοτε ξεφευγεις απο τα συνηθισμενα πακετα ασφαλισης και πας σε κατι πιο ειδικο που θα ειναι για την περιπτωση σου.

Οσο για την υποχρεωτικη κρατικη ασφαλιση,αν και οποτε γινει ειναι απολυτα σιγουρο οτι δεν θα εχει την παραμικρη σχεση μ αυτο που ζητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερη επιλογη ειναι η εθνικη. δεν ασφαλιζει κανενας ειδικα μουσικα οργανα, αλλα σου τα ασφαλιζουν σαν περιεχομενο σπιτιου. αν κατι αξιζει πανω απο 1500 ευρω χρειαζονται λεπτομερειες (serial number φωτογραφιες, τετοια).. ρωτησε τους

+1. Το έχω κάνει με άλλη ασφαλιστική, το κόστος είναι γύρω στα 100€ το χρόνο, και περιλαμβάνει και ασφάλεια πυρός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνώμη για την καθυστέρηση. Μαλλον η ασφάλεια σπιτιού ειναι η πιο βατή λύση. Ειχα προσπαθησει να βγάλω άκρη με την Εθνική πριν από κάποια χρόνια αλλα άκρη δεν βγήκε με τα όργανα. Ισως να έχει να κάνει και με τον ασφαλιστή η αλήθεια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου