Προς το περιεχόμενο

παράξενος θόρυβος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά επιτέλους ανακάλυψα ένα ελληνικό φόρουμ να πω τον πόνο μου....

Έχω αγοράσει εδώ και 8 μήνες περίπου μια Fender American Deluxe Strat HSS...Η κιθάρα αυτή έρχεται από το εργοστάσιο ρυθμισμένη με floating tremolo....το πρόβλημά μου είναι όταν κάνω δυνατά struming τις χορδές.... όλο το bridge τρέμει δημιουργώντας ένα παράξενο τρεμούλιασμα στο ήχο... Αρχικά υπέθεσα ότι το bridge είναι πολύ χαλαρό.Έλεγξα το ύψος του bridge και είναι 1/8" όπως προτείνει η fender....Μου έχουν προτείνει επίσης να κάνω το tremolo από floating σε flush (δηλαδή να ακουμπάει το σώμα τής κιθάρας ) αλλά αυτό θέλω να το αποφύγω γιατί μετά θα θέλουν σεταρισμα τα πάντα (micro tilt,string action,truss rod...)

Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω, χωρίς να "χαλάσω" το float???

God's name is John...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω και εγω μια ιδια κιθαρα.................αλλα εγω αντιμετωπιζα εντονο προβλημα ξεκουρδισματος οταν ειχα το τρεμολο floating ....το αλλαξα και το εκανα να ακουμπαει στο σωμα και πλεον δεν κανει κιχ...........απλα μου στερει και τις 2 κινησεις που θα ειχα εαν ητανε floating.Eαν το κανεις δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα....εμενα δεν επηρεαστηκε τιποτα απολυτως... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις τα ελατήρια από πίσω σε σχήμα βέλους, δηλ. το μεσαίο στην ευθεία από τη μεσαία στη μεσαία τρύπα ενώ τα άλλα δύο να συγκλίνουν προς τις βίδες - και πες μας αν άλλαξε κάτι. (Βέβαια θα χρειαστείς σετάρισμα μετά, αν αυτό δουλέψει.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Rayduttto αυτό το έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό και το σεταρα με τα προτεινόμενα της fender άλλα τίποτα....

Ignatios πως το έκανες flush?? πειράζοντας τις δυο βίδες στο μπροστά μέρος? ή τέντωσες τα ελατήρια πίσω?

God's name is John...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ignatios πως το έκανες flush?? πειράζοντας τις δυο βίδες στο μπροστά μέρος? ή τέντωσες τα ελατήρια πίσω?

 

 

με τα ελατηρια το εκανα........να σου κανω μια ερωτηση ?επειδη εγω χρησιμοποιω πολυ τρεμολο και εντονα....εσενα σου ξεκουρδιζεται καθολου ετσι οπως ειναι floating?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να "τερματίσει" στο σώμα το τρέμολο, πρέπει να σφίξεις τις 2 βίδες που βρίσκονται στην κοιλότητα με τα ελατήρια. Κατά τη γνώμη μου, αυτό πρέπει να γίνεται από επιλογή (επειδή κάποιος θέλει την κιθάρα με "σταθερή" γέφυρα) και όχι ως εύκολη λύση ανάγκης για προβλήματα που σχετίζονται με τη λειτουργία του τρέμολο.

Μια λύση για να αλλάξεις τη συχνότητα συντονισμού της γέφυρας είναι να προσθέσεις ένα ελατήριο (ή 2). Η συμπεριφορά του θα αλλάξει προς το "σκληρότερο". Αν προσθέσεις ελατήριο, θα πρέπει να λασκάρεις λίγο τις 2 βίδες που λέγαμε ώστε η γέφυρα να ερθει στο σωστό ύψος όταν η κιθάρα είναι κουρδισμένη στον τόνο που παίζεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με τα ελατηρια το εκανα........να σου κανω μια ερωτηση ?επειδη εγω χρησιμοποιω πολυ τρεμολο και εντονα....εσενα σου ξεκουρδιζεται καθολου ετσι οπως ειναι floating?

 

Με τα ελατηρια το δοκιμασα μολις τωρα αλλα δεν εφαπτεται ακριβως με το σωμα οσο και να σφηξω τις βίδες ???......οσο για το κούρδισμα πρόβλημά είχα μόνο με το σετ των χορδών που φορούσε από το μαγαζί.... όταν αλλάζω τις χορδές λιπαίνω τα saddles (εκεί που κάθονται οι χορδές) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα από τότε....

 

EDIT: και εγω χρησιμοποιω  τρεμολο και πολύ έντονα :)

God's name is John...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έψαξα και στο site  της fender να τι λέει :

 

"For a two-pivot model such as the American Series bridge, use your tremolo arm to pull the bridge back flush with the body and adjust the two pivot screws to the point where the tremolo plate sits entirely flush at the body (not lifted at the front or back of the plate)."

 

http://www.fender.com/support/stratocaster.php

 

όταν λέει pivot screws δεν εννοεί τις μπροστά?

God's name is John...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου