Προς το περιεχόμενο

Hollow body strat project.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Παιδιά... μετά το "χοντρό" σετάρισμα έχω να πω ένα πράγμα: Εκπορεύει άπλετη στρατοκαστερίλα. :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά... μετά το "χοντρό" σετάρισμα έχω να πω ένα πράγμα: Εκπορεύει άπλετη στρατοκαστερίλα. :) :) :)

 

Ετσι λές εσύ.Γιατί να σε πιστεψουμε όμως?Κλιπάκια και λοιπά αποδεικτικά στοιχεια αν θες να αντιμετωπίζουμε σοβαρά τις δηλώσεις σου κύριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίδες, σε λίγες ώρες φεύγω για ένα ταξίδι στο εξωτερικό και δεν προλαβαίνω ούτε να σκεφτώ τι να παίξω.

Δίνω αυτό (για την ώρα) και παρακαλώ με μέτρο τα ζαρζαβατικά.  :P

 

(Ναι, εκτός του ότι παίζω στο γάμο του καραγκιόζη, είναι και ψιλοξεκούρδιστη. Αλλά σας αγαπάω και ξέρω ότι δεν θα με κοροϊδέψετε (πολύ) :))

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι ειμαι ακρως συντηρητικος στο θεμα εμφανισης ειναι ομορφη.......αν το αποφασισω για μια ακομη στρατ θα ειναι σιγουρα κατι καπως πιο κυριλλε (και.....ελαφρως καγκουρε ;D ;D ;D ;D)χωρις pickguard, με body mounted pickups και binding στο σωμα.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιος ηχος, αν και λιγο "αγουρος" ακομη...

 

εισαι σε πολυ καλο δρομο!

 

ευγε! 

 

μεταξυ μας, δεν περιμενα τετοιο ηχο απο τους quarterpound!...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ντάξει βρε σεις, το έπιασα το υποννούμενο ..... θέλετε να παίξω κάτι κανονικό.  :)

ΟΚ, την Τετάρτη που γυρίζω.

 

Alderbody, τι εννοείς "άγουρος ήχος"? Οι μαγνήτες είναι χαμηλά και παίζουν με το μισό πηνίο (coil tap). Δεν βρήκα κατάλληλο διακόπτη αυτές τις μέρες για να μπορέσω να κάνω όλο το wiring που ήθελα, και έχω συνδεδεμένα μόνο τα "μισά" τυλίγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alderbody, τι εννοείς "άγουρος ήχος"? Οι μαγνήτες είναι χαμηλά και παίζουν με το μισό πηνίο (coil tap). Δεν βρήκα κατάλληλο διακόπτη αυτές τις μέρες για να μπορέσω να κάνω όλο το wiring που ήθελα, και έχω συνδεδεμένα μόνο τα "μισά" τυλίγματα.

 

Ο "αγουρος ηχος" ειναι κατι το οποιο "ακουω" στις εντελως φρεσκιες Warmoth (λιγων ημερων).

Δεν μπορω να το ερμηνευσω, αλλα ειναι κατι που θα χαθει μετα απο λιγες μερες και μολις βρει την ισορροπια της η κιθαρα (κι εσυ τις "σωστες" ρυθμισεις).

Λογικα το αποδιδω στο οτι τα ξυλα πιστευουν οτι ειναι ακομα ...δεντρα, στο οτι οι διαφορες μικρορυθμισεις στον καβαλαρη δεν εχουν γινει ακομα και γενικως οτι η κιθαρα ειναι ...ψιλοπαρθενα!  ;D

Λογικα τα ταστα θα θελουν και καποια περιποιηση, το μανικι θα παρει την "τελικη" του θεση υπο την πιεση των χορδων, κλπ γνωστα φαινομενα.

 

 

πιθανον να θεωρησετε οτι λεω βλακειες, αλλα εγω τα "ακουω" αυτα...      ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Moderator

'Υστερα απο 1.5 μιση χρόνο και αφού αποφάσισα ότι είναι μια πολύ καλή κιθάρα που δεν πρόκειται να αποχωριστώ, πήρα την απόφαση να διορθώσω τα 3 πράγματα που με ενοχλούσαν:

 

1. Το κουμπή όταν είναι τραβηγμένο (για το coil tap) ήταν μεσ' τη μέση και ενοχλούσε λίγο το δεξί χέρι όταν αυτό έπρεπε να πάει κοντά στη γέφυρα. Θα φύγει λοιπόν και θα παει στη θέση του "μεσαίου" tone.

 

2. Η έλλειψη tone. Παρόλο που το χρησιμοποιώ σπάνια (πρακτικά ποτέ) μερικές φορές ... χρειάζεται. Θα βάλω ένα "master" tone με ποτενσιόμετρο που στην άκρη του θα έχει διακόπτη για να μπορώ να το "αφαιρώ" τελείως απο το κύκλωμα όταν δεν το θέλω. Δεν θα παρει δεύτεορ κουμπή. Ένα απλό κουμπί πιθανότατα μαύρο θα βάλω εκεί. (Λύνεται και το πρόβλημα της τρύπας που θα μου περισσέψει από την μετακίνηση του κουμπηού).

 

3. Το χρώμα. Σε μια κρίση εργατικότητας την έλυσα στα εξ ων συνετέθη και έτριψα όλο το καπάκι μέχρι που βρήκα "ξύλο". Μια χαρά είναι. Μπορεί απλά να τη βερνικώσω έτσι. Η ίσως να τυπώσω κατι πανω. Κατά προτίμηση το σχέδιο που είχε, και μετά να την βερνικώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μην χαθεί η φωτογραφία της παλιάς, και χάσουμε το κουμπί...

2) Τι εννοείς «θα τυπωσω επάνω»?...welcome to the club?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1) Μην χαθεί η φωτογραφία της παλιάς, και χάσουμε το κουμπί...

2) Τι εννοείς «θα τυπωσω επάνω»?...welcome to the club?

 

Το κουμπί δεν χάνεται. Απλά θα πάει παρακάτω.  :)

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω να κάνω.  ;D ;D

 

Ανεβάζω το σχέδιο για να το σκεφτούμε  :) (Θα βγάλω και μια photo το σώμα για να έχουμε "τα νερά". )

 

Σκεφτόμουν αρχικά να τυπώσω διαφάνεια, να την κολλήσω και να βερνικώσω, μετά σκέφτηκα βινύλιο, μετά να στη στείλω να το τυπώσεις στο ξύλο.....

Δεν ξέρω. :)

 

lalala-vector_only.cdr.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου