Προς το περιεχόμενο

Hollow body strat project.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχω αγοράσει την έκδοση με coil tapping (που τους κάνει σχετικά low output και "καθαρούς") και έναν σε "έκδοση" RWRP.

 

Tι σημαίνει coil-tapping??

Πανέμορφα τα ξύλα...άφησε τα στη natural μορφή τους,ειδικά το σώμα!το πολύ πολύ πέρασε το με κερί ;)

 

EDIT:βρήκα τι σημαίνει coil tapping!απλά ο μαγνήτης δεν είναι μονος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Coil tapping σε έναν single coil (φοβερά Ελληνικά  :P ) είναι όταν λειτουργεί τμήμα του πηνίου (και όχι ολόκληρο) με αποτέλεσμα χαμηλότερο output και λιγότερη απώλεια στις ψηλές λόγω της μεγαλύτερης αντίστασης/αυτεπαγωγής που έχει ένας hot μαγνήτης. ("Πιάνεις" δηλαδή το σήμα από τα μισά του πηνίου και το υπόλοιπο είναι "στον αέρα"... σαν να είχες τον ίδιο single coil αλλά με λιγότερες σπείρες.)

Στους humbuckers, coil-tapping σημαίνει να παίρνεις το σήμα μόνο από τον έναν για να προσεγγίζεις τον ήχο του single-coil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ!!!μια τελευταία ερώτηση...coil tapping μπορεις να κάνεις σε οποιονδηποτε μονό η πρέπει να έχει γίνει από τον κατασκευαστή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε ευχαριστώ!!!μια τελευταία ερώτηση...coil tapping μπορεις να κάνεις σε οποιονδηποτε μονό η πρέπει να έχει γίνει από τον κατασκευαστή??

 

Πρακτικά, πρέπει ο κατασκευαστής να έχει "μεριμνήσει" να σου δώσει τη "μεσαία" λήψη, διαφορετικά εγώ δεν θα επιχειρούσα να ψάξω-κόψω ξανακολλήσω το πηνίο.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά, πρέπει ο κατασκευαστής να έχει "μεριμνήσει" να σου δώσει τη "μεσαία" λήψη, διαφορετικά εγώ δεν θα επιχειρούσα να ψάξω-κόψω ξανακολλήσω το πηνίο.  :)

 

 

 

 

Και αυτούς τους Seymour Duncan P-90 σε μέγεθος μονού και με coil tapping που τους βρήκες??(αν επιτρέπεται βέβαια ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και αυτού του είδους τα νερά δεν μ αρέσουν καθόλου και το rosewood μανίκι με ξενίζει πολύ, έχω εμπιστοσύνη στο γούστο του harilatron και είμαι σίγουρος ότι θα φτιάξει μια πολύ αξιόλογη σύγχρονη εκδοχή του κλασσικού μοντέλου.

Αναμένουμε!  :)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και αυτούς τους Seymour Duncan P-90 σε μέγεθος μονού και με coil tapping που τους βρήκες??(αν επιτρέπεται βέβαια ;))

 

Ε καλά... δεν είναι και P90 :P απλώς είναι κάπως hot. Εγώ τους πήρα από εδώ μαζί με άλλα πράγματα (δηλ χωρίς μεταφορικά) αλλά αν ψάξεις λίγο και στα άλλα ευρωπαϊκά δικτυομάγαζα τους βρίσκεις και 5-10 ευρώ φτηνότερα ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι.... κι εγω χτυπάω έναν τέτοιον στο Ebay (middle with reverce polarity), ευκαιρία να μάθω τι ψάρια πιάνει.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coil tapping σε έναν single coil (φοβερά Ελληνικά  :P ) είναι όταν λειτουργεί τμήμα του πηνίου (και όχι ολόκληρο) με αποτέλεσμα χαμηλότερο output και λιγότερη απώλεια στις ψηλές λόγω της μεγαλύτερης αντίστασης/αυτεπαγωγής που έχει ένας hot μαγνήτης. ("Πιάνεις" δηλαδή το σήμα από τα μισά του πηνίου και το υπόλοιπο είναι "στον αέρα"... σαν να είχες τον ίδιο single coil αλλά με λιγότερες σπείρες.)

Στους humbuckers, coil-tapping σημαίνει να παίρνεις το σήμα μόνο από τον έναν για να προσεγγίζεις τον ήχο του single-coil.

 

εξαιρετικη αναλυση/εξηγηση του θεματος.  :)

 

μια μικρη επισημανση: στους Humbuckers η τεχνικη απανταται κυριως ως "coil-splitting", χωρις να ειναι λαθος το "tapping" για το λογο οτι τα δυο πηνια ειναι σε σειρα και λειτουργουν ως "ενα"...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου