Προς το περιεχόμενο

tama tension watch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προειδοποιησω πάντως οτι ειναι μεγαλη παγιδα κ μαλλον αχρηστο.

Το ειχα πάρει κ εγω καποτε, νομίζοντας οτι πλέον δε θα χρειάζεται να ψαχνω τον τονο σιγα σιγα σε καθε κλειδι κλπ Ειναι πολυ δυσχρηστο. Δεν καταφερα ποτε να ταυτισω ολες τις τιμες σε ενα δερμα. Ειναι υπερευαισθητο στο τεντωμα και εντελως αναισθητο στο χαλαρωμα. Δε με βοηθησε καθολου. Νομόζω οτι αξιζει τον κόπο να εκπαιδευσουμε το αυτι μας ωστε να κουρδίζουμε τα τυμπανα μονο με κλειδακι. Υπαρχουν απειροι οδηγοι στο ιντερνετ με οδηγιες βιντεο κλπ.

 

Τελος αν επιμένεις να αγορασεις ενα τετοιο γκατζετακι λενε (στα φορα) οτι το drum dial ειναι πολυ πιο χρησιμο και βολικο

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι λιγο αρχαριος σχετικα με το κουρδισμα θελω τη βοηθεια απο ενα τετιοι εργαλειο κ με το χρονο να μαθω να το κουρδιζω μονος..το θεωρω λιγο δυσκολο να μαθεις να κουρδιζεις..θελει λιγο καιρο...παρατηρησα οτι το drum dial εχει την ιδια εφαρμογη με το drum tension watch..ποια ειναι η διαφορα τους...εχω ρωτησει ιδιοκτητη στουντιο κ μου ειπε οτι με αυτο κουρδιζει τα ντραμσ κ ειναι βολικο...πως μπορω να προμηθευτω το drum dial???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι λιγο αρχαριος σχετικα με το κουρδισμα θελω τη βοηθεια απο ενα τετιοι εργαλειο κ με το χρονο να μαθω να το κουρδιζω μονος..το θεωρω λιγο δυσκολο να μαθεις να κουρδιζεις..θελει λιγο καιρο...παρατηρησα οτι το drum dial εχει την ιδια εφαρμογη με το drum tension watch..ποια ειναι η διαφορα τους...εχω ρωτησει ιδιοκτητη στουντιο κ μου ειπε οτι με αυτο κουρδιζει τα ντραμσ κ ειναι βολικο...πως μπορω να προμηθευτω το drum dial???

 

Ολοι οταν ξεκινησαμε αρχαριοι ημασταν. Κανεις δεν γενηθηκε γνωριζοντας να κουρδιζει. Διαβασε - δες βιντεο στο γιου τουμπ - δοκιμασε - βρες καποιον εμπειρο (δασκαλο φιλο στουντια) να σου δειξει. ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ! θα κανεις λαθη αλλα σιγα σιγα θα το αποκτησεις. Ειναι σημαντικο να ξερεις οτι αυτα τα εργαλεια ειναι ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ. Δεν γινεται να κουρδισεις μονο με αυτα, και αν τα παρεις σαν αποκλειστικο μπουσουλα θα παιδευτεις με αμφιβολλα αποτελεσματα.

 

To drum dial μπορεις να το προμηθευτεις απο το γνωστο μαγαζι στα εξαρχεια η απο το ιντερνετ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσπαθω να αποφυγω να μαθω και ουτε ειμαι τεμπελης  :)...εχω κανει προσπαθειες και καπως τα καφερνω...σφιγγω με το χερι τισ βιδεσ κ μετα με ενα κλειδι το σφιγγω το ιδιο σε καθε βιδα..απλως θελω να ακουω τα ντραμς μου σψστα κ ωραια κ δν ειμαι δν εχω ακουσει πολλες φορεσ το σωστο ηχο...το ξερω οτι ειναι υποκειμενικος ο καλος ηχος αλλα πιστευω με το drum dial θα παρω μια ιδεα κ μετα απο μελετη απο ιντερνετ κ βιντεο θα μαθω...απλως εχω προσπαθησει καποιες φορες τη μεθοδο με τα σταυρωτα βιδωματα αλλα δν πετυχαινω κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και τύμπανα που δεν κουρδίζονται με τίποτα.

Αλλά αν υποθέσουμε πως το set είναι αξιόλογο, παίζει ρόλο εκτός από την εμπειρία και ο χώρος και τα δέρματα και η παλαιότητα και το αυτί και του ότι αλλιώς τα κουρδίζουμε αλλιώς τα ακούει ο κόσμος αλλιώς γράφονται και η κατάσταση των κλειδιών και πολλά άλλα.

Τα διάφορα κλειδιά κουρδίσματος είναι απλά βοηθήματα και μόνο. Ας είναι ακριβά ή φθηνά, είναι βοηθήματα. Το μόνο καλό για έναν έμπειρο είναι πως ας το πούμε πιο απλά καθίζουν το δέρμα και το στεφάνι ομοιόμορφα.

Έχω κουρδιστήρι της Remo και της Evans. Λοιπόν ξεκινάω πάντα τη διαδικασία σταυρωτά κ.λ.π., αλλά τελειώνω με το αυτί. όσες φορές επιχείρησα να εφαρμόσω τα κλειδιά επάνω στις βίδες ώστε να δω τι ρυθμίσεις υπάρχουν για να τις θυμάμαι, βγήκε άλλα αντι άλλων.

Κοίταξε και στα άρθρα για το κούρδισμα. Πειραματίσου μη φοβάσαι, θα μάθεις. Εκτός κι αν όπως προανέφερα.... υπάρχουν τύμπανα που δεν κουρδίζονται με τίποτα....

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drummer 1991 ποια ειναι η διαφορα τους?

 

 

 

 

Διαφορά ανάμεσα σένα δυναμόκλειδο και στο watch tension είναι ότι το δυναμόκλειδο σου δίνει ένδειξη για το πόσο σφιχτά είναι η βίδα του τυμπάνου.Το watch tension σου δίνει ένδειξη για το πόσο σφιχτά είναι το δέρμα γιαυτό ειναι και πιο δύσχρηστο.

 

 

 

 

 

 

 

WRWRWRRWRWR43R.jpg

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johny_dark δεν ρωτησα τη διαφορα ενοσ δυναμομετρου με το drum tension watch αλλα του drum dial  με το drum tension watch γιατι οπως εχω δει κ τα δυο εχουν ενα μετρητη και μετρανε το δερμα...to drum dial ειναι δυναμομετρο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ εντελώς άσχετος με κούρδισμα κατέφυγα στο Drum Dial το οποίο κουρδίζει πάρα πολύ καλά και σε βοηθάει και να πειραματίζεσαι και να ακούς σωστό ήχο απο τα τύμπανα σου και να είσαι σε θέση κάποια στιγμή να κουρδίσεις και μόνος σου. Επίσης σου επιτρέπει να κουρδίζεις χωρίς να κάνεις θόρυβο ή σε συνθήκες φασαρίας [studio, live κτλ]

Βέβαια προυποθέτει οτι τα στεφάνια οι βίδες και τα δέρματα είναι σε κάποια καλή κατάσταση αλλιώς οτι και να κάνεις δν θα κουρδίσεις ποτέ!

Μάγκες κακά τα ψέματα αλλά για να σαι σε θέση να κουρδίσεις καλύτερα απο αυτό τα τύμπανα σου πρέπει να σαι και πολύ έμπειρος και να χεις και τρομερή αίσθηση της τονικότητας....

Όσον αφορά τις διαφορές με το tama δν γνωρίζω καθόλου αν υπάρχουν ή αν κάποιο είναι καλύτερο απο το άλλο. Υποθέτω οτι είναι το ίδιο πράμα.

Κατα τη γνώμη μου είναι ενα must εργαλέιο για κάθε drummer ειδικά αρχάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου