Προς το περιεχόμενο

charvel so cal ή gibson les paul classic 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους ψαχνω για νεα κιθαρα και ειμαι αναμεσα σε στην charvel so cal και στην gibson les paul classic 2014..

για την charvel ξερω οτι ειναι καλες βασικα αλλα δεν ξερω για την les paul  αν με καλυπτει για μεταλ .κανει δουλεια το βοοστ 15 db???

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι μουσική θες να παίξεις ?

H les paul classic θεωρώ ότι είναι ακριβή, ενώ βρίσκεις σπουδαία όργανα και καλύτερα σε χαμηλότερη τιμή

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω παίξει με κάποια από τις 2, αλλά βλέπω αρκετά διαφορετικά τα χαρακτηριστικά τους, κυρίως στο μπράτσο..μήπως να δεις εκεί τι σε βολεύει πιο πολύ; Γενικά και μόνο που η μία είναι LP και η άλλη strat είναι αρκετά διαφορετικές από μόνες τους..

 

Για στυλ νομίζω δεν θα έχεις θέμα με καμία από τις δύο, αλλά στην τελική αν θες κιάλλα γκάζια βάζεις ένα άλλο σετάκι μαγνήτες και είσαι κομπλέ

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .

Οποιαδήποτε καλοσεταρισμένη κιθάρα παίζει μέταλ.

 

 

Τα παραδείγματα πλείστα, από καλλιτέχνες που έχουν ηχογραφήσει ή έχουν κάνει καριέρα με κιθάρες όλων των σχεδίων.

 

Άν όμως θές να μονομαχήσουν για πάρτη σου Charvel & Gibson.  ;D

Μην το κάνεις . Πάρε την μία Charvel και μετά από οικονομίες (ναι ξέρω κλάμα) πάρε μια καλή LP .

 

 

;)    Ομοιοπαθής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .

Οποιαδήποτε καλοσεταρισμένη κιθάρα παίζει μέταλ.

Σωστό αλλά η αλήθεια είναι ότι και ένα set active EMG ή Blackouts βοηθάει στο γκαγκαγκα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι αναλόγως το είδος του μέταλ που θες να παίξεις κάνει και την επιλογή μαγνητών/ενισχυτή....Εμένα μ αρέσουν τα all around όργανα/μαγνήτες/ενισχυτές

 

Οπτικά, όντως, όλα τα είδη κιθάρας έχουν παίξει μέταλ και πολύ καλά μάλιστα (prs , stratocaster, les paul , ταυράκια , jazzmaster , telecaster κ.ο.κ)  παίζουν πολλά ρόλο στην αλυσίδα...Οι active σε περιορίζουν στο μεταλ άντε hard rock αλλά ούτε κι αυτό είναι απόλυτο

 

Εγώ με το σετ emg's 81tw/89r που έχω π.χ. βγάζω τρελά γούστα σε θρασοκαφρίλες, death , black , panterο-zakkwyldιες  ;D  , αλλά για πιο κλάσικ βρετανομέταλ και χαρντροκιες οι jb/59 μ αρέσουν καλύτερα

 

όλα είναι θέμα γούστου και προσωπικής αίσθησης, οπότε ο καθένας ότι του αρέσει πράττει και αποτέλεσμα θα βγάλει

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το σετ emg's 81tw/89r που έχω π.χ. βγάζω τρελά γούστα σε θρασοκαφρίλες, death , black , panterο-zakkwyldιες  ;D  , αλλά για πιο κλάσικ βρετανομέταλ και χαρντροκιες οι jb/59 μ αρέσουν καλύτερα

 

Σύμφωνοι κι εγώ μαζί σου αλλά τη σήμερον ημέρα η νεολαία συνήθως όταν λέει μέταλ εννοεί κάτι τέτοιο (στην καλύτερη)  8) :

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μεταλ είναι κι αυτοί, no doubt :P  που παρεμπιπτόντως passive μαγνήτες έχουν τα όργανα τους (κατά βάση)....και μάλιστα jb/59 ο ένας κιθαρίστας ως επί το πλείστον 8). Ο μεσαμπούγκης κάνει τι δουλίτσα. Όπως και σε ένα λαηβ πρόσφατα είδα les paul studio (δλδ οικονομική κιθάρα) σε ακριβό engl να σπέρνει τον όλεθρο (potergeist ως support στους BLS)

 

απλά υπάρχει και το άλλο το μεταλ, καλά κάνεις και το επισημαίνεις

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μεταλ παιζω αλλα οχι μονο.και blues kai rockes αλλα στο τελος ξανακυλαω στο μεταλ.και παντα θελω κατι πιο γκαζατο.εχω μπερδευτει απιστευτα με ολους αυτους τους μαγνητες που παιζοθν στην αγορα.αλλοι λενε οτι εχουν γκαζια για καπιους και αλλοι οτι ειναι low kai medium output για τους ιδιους..

μηπως τελικα να παω προσ τα εδω http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_fm_asb.htm

και κατι ακομα οι dimarzio paf ειναι στα ιδια κυβικα με saymour jb ?φανταζομαι οιτ και οι δυο ειναι για πιο soft καταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή να πάρεις βασικά :) Υπέροχη κιθάρα. Μη τους φοβάσαι τους JB/59 είναι πολύ καλοί μαγνήτες, ο 59 αγαπημένος

 

Θα στο θέσω πιο απλά να σου δώσω μια εικόνα. Αν σ αρέσει το μεταλ σε στυλ maiden, priest, metallica, megadeth και οι χαρντροκιες όπως Ozzy του randy rhoads/jake e lee , van halen, savatage τέτοιο είδος τέλος πάντων, θα είσαι εκπληκτικά ικανοποιημένος.

Για thrash τύπου slayer ή το μοντέρνο μεταλ τύπου nevermore, avenged sevenfold, bullet for my valentine ή μεταλ όπως παίζουν οι Down ξέρω γω(εντελώς χοντρικά μιλάω τώρα, τίποτα δεν είναι απόλυτο), ίσως γουστάρεις τους active emg's .

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα, παίξε με αυτούς τους συνδυασμούς και θα βρεις μόνος σου την άκρη, you can't go wrong στο μεταλ. H ESP eclipse βγαίνει σε 2-3 τέτοιες εκδόσεις

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου