Προς το περιεχόμενο

Van Zandt pickups!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα άλλαξα μαγνήτες στην strat μου...

 

Βρήκα απο έναν καλό φίλο ένα σετ μεταχειρισμένων Van Zandt.

Συγκεκριμένα είναι οι εξής: Van Zandt true vintage (neck)

                                    Van Zandt true vintage (middle)

                                    Van Zandt truebucker  (bridge)

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα με τίποτε να βάλω humbucker στην πίσω θέση, όταν όμως άκουσα και έπαιξα τον truebucker άλλαξα αμέσως γνώμη!.. ;D

Δεν έχω ξανακούσει διπλό μαγνήτη με τόσο καθαρό ήχο!...Είναι σίγουρα ο καλύτερος (για τα δικά μου standard) που έχω παίξει ποτέ μου!!... 8)...(και σπλιταρισμένος μαζί με τον middle στην θέση 4 ακούγεται επίσης καταπληκτικά!)

 

Στο κλιπάκι που έχω ανεβάσει κάνω μια περιήγηση του πενταθέσιου ξεκινώντας απο τον neck και καταλήγοντας στον truebucker.

Το μόνο που έχει προστεθεί μετά την ηχογράφηση είναι λίγο reverb.

 

No compression ,no eq ,no limiter...

 

Περιττό να πω πως είμαι σούπερ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου!... :) :) ;)

 

 

49uzsyajk69j15tfvy7u.jpg

 

lpk7m3socv1nmkmphkdc.jpg

 

sivn0hxey45i2te697y1.jpg

 

ΥΓ: ο ενισχυτής που διακρίνεται στην τρίτη φωτογραφία ΔΕΝ είναι δικός μου!... ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι φωτο ειναι υπεροχες! 8)

αξιζει να πουμε oti τους ειχε φτιαξει ο μπαρμπας(himself) πριν μας αφησει χρονους...

 

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σωστός.... :)

 

Προσωπικά οφείλω να ομολογήσω ότι δεν καταλαβαίνω πολλά από μαγνήτες από ένα clip. Για παράδειγμα (εν προκειμένω) άκουσα μια όμορφη στρατοκαστερίλα ( :) ) χωρίς να μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν με άλλους μαγνήτες.

Ο HB όντως.... σχετικά διαυγής.

 

Είχα κι εγώ μια strat με HB. Λίγο cheesy (ως concept - εμφάνιση) αλλά χρήσιμο ως ήχος. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά οφείλω να ομολογήσω ότι δεν καταλαβαίνω πολλά από μαγνήτες από ένα clip. Για παράδειγμα (εν προκειμένω) άκουσα μια όμορφη στρατοκαστερίλα ( :) ) χωρίς να μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν με άλλους μαγνήτες.

 

Είναι αλήθεια ότι γι'αυτούς ειδικά τους μαγνήτες δεν ήθελα αρχικά να φτιάξω testing clips!...

Πίστευα πως οποιοδήποτε κλιπ (με το φτωχά μέσα που διαθέτω) θα τους αδικούσε!

 

Τελικά υπέκυψα , έφτιαξα ένα κλιπ που έχει όντως αρκετά καλό ήχο, κι όμως τους αδικεί και πάλι!!... ::)

 

Όταν επιστρέψω απο τις διακοπές θα φτιάξω και κανένα κλιπ με overdrive (και εκεί διαπρέπουν επίσης!) κι ας τους αδικήσω πάλι!... :D ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι van zandt απλα τα σπανε...

Εγω σε αυτο το κλιπ εχω τους true blue, ισως το καλυτερο σετ που εχω βρει ποτε για strato.

Τους ειχα ακουσει το '98 στην κιθαρα ενος φιλου και τους εβαλα.

Οπως ειπε κ ο liakos, ο μαστορας τους εφτιαχνε ο ιδιος και μαλιστα σε ενα φιλο που ειχε φερει καποια σετ τοτε, του ειχε στειλει και ευχετηρια καρτα για τα Χριστουγεννα που την ειχε γραψει ο ιδιος με μολυβι κ πενα...

Μιλαμε ο τυπος ηταν ο ορισμος του καλως εννοουμενου cottage industry και της επιμονης σε καποια standard.

Απο αλλο πλανητη εντελως...

 

Για το κλιπ τωρα, να πω οτι, μην μπερδευτειτε απο τα δυο ποτενσιομετρα, η κιθαρα δεν ειναι Suhr.

Απλα εχω κανει το tone να δουλευει master και εβγαλα το δευτερο.

Ειναι μια warmoth που ειχα φτιαξει τοτε και εξαρχης της ειχα βαλει van zandt και δεν εχω σκεφτει καν να τους αλλαξω.

Μια διαφορα ειναι οτι στην τεταρτη θεση εχω κανει wiring tele, να παιζει bridge & neck.

Sorry για την ποιοτητα του ηχου, αλλα ειναι γραμμενο απο ψηφιακη μηχανη, οχι videocamera...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice clip Andy!!.. ;)

 

 

Οπως ειπε κ ο liakos, ο μαστορας τους εφτιαχνε ο ιδιος και μαλιστα σε ενα φιλο που ειχε φερει καποια σετ τοτε, του ειχε στειλει και ευχετηρια καρτα για τα Χριστουγεννα που την ειχε γραψει ο ιδιος με μολυβι κ πενα...

Μιλαμε ο τυπος ηταν ο ορισμος του καλως εννοουμενου cottage industry και της επιμονης σε καποια standard.

Απο αλλο πλανητη εντελως...

 

Όντως έτσι είναι.

Ο van Zandt απεβίωσε το '97 και τη δουλειά έχουν απο τότε αναλάβει να συνεχίσουν η σύζυγος και ο ανηψιός του.

 

Οι μαγνήτες που έβαλα έχουν τυλιχθεί πριν το '97 ,αρα έχουν φτιαχτεί απο τον ίδιο!

 

W.L.-Van-Zandt.jpg

 

Ίσως αυτό να μην λέει και τίποτα για τον ήχο τους (αν και υπάρχουν κάμποσοι σε forum του εξωτερικού που ισχυρίζονται πως οι παλιοί v.Zandt είχαν το "κάτι παραπάνω" tonewise..)...είναι όμως και το mojo της υπόθεσης!... ;) ;D

 

W.L.-Van-Zandt-2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρονολογικα, τους ειχα ακουσει καπου εκει...

Απλα μεχρι να αποφασισω τι και πως θα βαλω στην κιθαρα, βαψιματα, κατι μοντες στο μπρατσο κλπ, περασε καιρος και τελικα ηταν ετοιμη το 98 αν θυμαμαι καλα.

Ελπιζω να ειναι απο τον ιδιο γιατι απ'ο,τι θυμαμαι τους ειχε καιρο ο φιλος στο μαγαζι του (δε χρειαζεται να πω ποιος,δεν κανουμε διαφημιση...)

αλλα μου ειχε κανει εντυπωση η ποιοτητα κατασκευης τους.

Πιστευω οτι για καποιον που ψαχνει traditional ηχο strat με φασμα απο blues μεχρι ακομα και hendrix, με το αναλογο setup εννοειται για καθε περιπτωση, δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη.

Φιλε longshadow επαναλαμβανω οτι ουτε καν εχω σκεφτει, ποτε να τους αλλαξω.

Ελπιζω να μεινεις το ιδιο ικανοποιημενος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Όταν επιστρέψω απο τις διακοπές θα φτιάξω και κανένα κλιπ με overdrive (και εκεί διαπρέπουν επίσης!) κι ας τους αδικήσω πάλι!... :D ;)

 

Άργησα λίγο αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ... :)

 

Στο κλιπ αυτό θα ακούσετε τους μαγνήτες "αρπαγμένους".

Αρχίζω απο τον neck και σε κάθε κύκλο αλλάζω και μια θέση προς τα κάτω...

 

Στον bridge humbucker δεν παίζω καθόλου αλλά σκέφτομαι να ακολουθήσει κλιπ μόνο γι'αυτόν.

(με περισσότερο γκάζι... ;))...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα περα απο τους μαγνητες που μ'αρεσουν και βγαζουν βιντατζια και πανε γαντι σε τετοιο ειδος μουσικης, θελω να σταθω στο παιξιμο σου... Εισαι φοβερος παιχτης!! Μπραβο!!! Αντε να στησουμε το νοιζ τζαμ 3 να βαλεις αυτη την κιθαρα να ακουσουμε περισσοτερα.... Μπραβο και παλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου