Προς το περιεχόμενο

"ΧΡΥΣΗ ΦΥΛΑΚΗ" (song by spimav_z)


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ενα τραγουδι που εγραψα σε μουσικη και ...στιχο εξ ολοκληρου δικα μου....

θα ηθελα να ακουσω οτιδηποτε εποικοδομητικο , εκτος των ατελειων στο κουρδισμα της φωνης και σε μερικα οργανα.

 

για την ιστορια:

 

ez drummer-midi.

korg wavestation-midi.

ken smith bass - connect

ej strat-rockmaster preamp-ada microcab - connect

martin hd28 - shure ksm 27

m-audio delta 44 / sonar 7 producer

 

ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φιλο Γιαννη Στ. και Νικο Π. για τον χρονο που μου αφιερωσαν...

 

καλη ακροαση..

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.Eχεις ΚΑΛΗ φωνη ρε μπαγασα! :o

 

2.Το τραγουδι θελει  δουλεια στους στιχους (δεν δενουν απολυτα με την μελωδια και δεν "ρεουν") αλλα εκτιμω ιδιαιτερα το οτι δεν βγαζει καμμια "δηθενιλα" που ειναι και η μονιμη πληγη του ειδους στο οποιο δραστηριοποιεισαι,και το οποιο ειδος (εντεχνοποιοτικοελληνοροκ ;D τυπου Κατσιμιχα,Μαχαιριτσα και Τσακνη) προσωπικα δεν μου αρεσει αλλα αρεσει σε ΠΟΛΥ κοσμο (οποτε κοινο υπαρχει για εσενα και νομιζω οτι θα ενδιαφερονταν για μια τετοια προσπαθεια....).

 

3.για το παιξιμο σου στην κιθαρα δεν χρειαζεται να πουμε τιποτα ,ειδικα για το ειδος αυτο,προσωπικα σε θεωρω παιχταρα και νομιζω οτι ολοι εδω μεσα θα συμφωνησουν.

 

 

4.η εισαγωγη ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ,κοψ'την.ΤΩΡΑ! :),επισης τραγουδι με το ρεφραιν να μπαινει στο 1.59 δεν νομιζω να παιχτει ποτε απο το ραδιοφωνο και να γινει επιτυχια (κοψε λοιπον στο μισο το πρωτο κουπλε) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες ψηλα τον πηχη ΣΦ, και περιμενα να ακουσω κατι ιδιαιτερο.  ::)

Γι'αυτο και αυστηρη η αποψη μου.

 

Το μονο που μου αρεσε ηταν ο γιαπωνεζος νταμερ και η χροια της φωνης που στα ΟΟΟΟ ομως μου θυμιζε κατι εντονα, (επειδη απεχω καιρο και παιχτικά και ακουστικά απο τα "ελληνικα δρωμενα", ξεχναω τι) και αυτο την εκανε να αλλαζει χροια και να χανει την ταυτοτητα της τοσο πολυ σαν να εχει ερθει ο "αντιγραφομενος" τραγουδιστης και να εχει τραγουδησει μονο τα ΟΟΟΟΟΟ

Απο συνθεση τπτ ιδιαιτερο, απο ενορχησρωση τπτ ιδτρ, απο στιχοι τπτ ιδτρ.

Απο κιθαρες η ηλεκτρικη, ασχημο EQ+REV+χωρος, παιχτικα τπτ ιδτρ, η ακουστικη απλα καλη.

 

Δεν ξυπνησα καλα λες?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να διευκρινησω οτι δεν εκρινα την "παραγωγη-ενορχηστρωση κτλ" γιατι για εμενα αυτο που ακουσα ειναι απλα ενα ΝΤΕΜΟ (δηλ. θεωρω οτι φυσικα και ΔΕΝ στεκεται ως υλικο ετοιμο για κυκλοφορια αλλα ειναι απλα μια "δειγματοδοτηση" του τραγουδιου) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας.

 

κατ αρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.αρχιζω και προβληματιζομαι. και μ αρεσει αυτο.

 

1. δεν τραγουδαω εγω νικο μου. τραγουδαει ενας φιλος. -αν ανοιξω ΕΓΩ το στομα μου , θα γελασουν και τα ........καλωδια ακομα-!!!!!!

2.ως αναφορα τους στιχους , ειναι ακριβως αυτοι που με εκφραζουν και αν τους αλλαξω , δεν θα ειναι πια δικοι μου. πες μου ομως αν θελεις πιο συγκεκριμενα τι σε ενοχλησε νικο.

3.εχεις απολυτο δικιο για την εισαγωγη. θα αλλαξει παλι...δια της "κοπης"...

4.απο πλευρας ποιοτητας και ενορχηστρωσης ειναι μονο ενα demo.το ξερω απο την αρχη αυτο.

αγαπητε delta66 ,

ευχαριστω για τα σχολια. με προβληματισες επισης. ειμαι ενα βημα απο το να τα παρατησω.  ::) ::)

(μηπως δεν εχεις πιει καφεδακι ακομα??) :o

πλακα κανω...

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οι στιχοι (και η στιχουργια γενικοτερα) ειναι...μεγαλη ιστορια....

 

She loves me yeah,yeah,yeah λενε οι Beatles και οι στιχοι ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ και σε αγαπω με αγαπας λενε και το 99% των τραγουδιων στον πλανητη και τα περισσοτερα ειναι για πεταμα...

 

Ειναι παρα πολυ δυσκολο να εκφρασω ακριβως τον τροπο που προσωπικα αισθανομαι εναν "καλο" στιχο.Παντως δεν εχει ΠΟΤΕ σχεση η ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ με το αν ειναι καλος ο στιχος.Ειναι η "τεχνικη" και το "δεσιμο" των λεξεων που κανει τον "μαγκα" στιχουργο και οχι το θεμα του τραγουδιου (ετσι κι αλλοιως μετα απο...5.000 χρονια τραγουδιου ολα τα θεματα ειναι τετριμενα και επαναλοαμβανομενα ,ασε που το 99% των τραγουδιων ηταν,ειναι και θα ειναι ΕΡΩΤΙΚΑ οποτε η θεματολογια ειναι...πεπερασμενη ετσι κι αλλοιως.... ;D

 

πως να στο εκφρασω ρε παιδι μου,οι στιχοι σου ειναι "δεμενοι" ΑΤΕΧΝΑ και δεν "κυλανε"  ;)

 

δες ας πουμε μερικα παραδειγματα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥ ερωτικου στιχου (ενταξει ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ μπορουν να γραψουν ΤΟΣΟ καλους στιχους αλλα λεμε τωρα να δωσουμε ενα παραδειγμα)

 

 

"Μια θάλασσα μικρή, μια θάλασσα μικρή

είναι το καλοκαίρι μου, ο έρωτάς μου, ο πόνος μου

 

Μια θάλασσα μικρή, στα δυο σου μάτια φέγγει

κάθε πρωί

 

Μια θάλασσα μικρή στο δάκρυ, στο τραγούδι

στο κάθε σου φιλί, μια θάλασσα μικρή

 

Μια θάλασσα μικρή, μια θάλασσα μικρή

και στη γωνιά η στάμνα μου για ένα καλοκαίρι

ήσουν εσύ

 

Σε τραγουδούσα εγώ, σαν τις χορδές του ανέμου

στα μαύρα σου μαλλιά

 

σ’ ακολουθούσα εγώ σαν το μικρό χορτάρι τον άνεμο

σ’ ακολουθούσα εγώ"

 

------------------------------

 

 

"Τα δυο σου χέρια πήρανε

βεργούλες και με δείρανε

και τη χαρά μου πήρανε

 

Τα χέρια σου με κάψανε

που άλλον αγκαλιάσανε

και δε με λογαριάσανε

 

Μ' αυτά τα χέρια σου τα δυο

σκάψε τη γης βαθιά να μπω

να μη σε βλέπω και πονώ)"

 

---------------------------------------

 

 

 

"Όταν ζυγώνει η βραδιά

και γλυκοσουρουπώνει

βαθιά μου σφάζουν την καρδιά

της ερημιάς μου οι πόνοι

 

Θλιμμένο σούρουπο

ποτέ να μη νυχτώνει

γι' αυτούς που ζούνε μόνοι

 

Κάθε ηλιοβασίλεμα

δε ξέρω τι μου φταίει

με παίρνει το παράπονο αχ

και η καρδιά μου κλαίει

 

Θλιμμένο σούρουπο

ποτέ να μη νυχτώνει

γι' αυτούς που ζούνε μόνοι"

 

------------------------------------

 

 

οι λεξεις ειναι  ΑΠΛΕΣ και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ αλλα το ΔΕΣΙΜΟ και ο "τροπος" τους ειναι εκπληκτικα,διαβαζοντας τες "ακους" το τραγουδι ακομα και χωρις μουσικη...

 

ο στιχος ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο πραγμα (για αυτο αλλωστε και οι στιχουργοι παιρνουντο 50% απο ενα τραγουδι ;D) και θελει πολυ δουλεια και εξασκηση για να "κατσει" δυστυχως ελαχιστοι "δουλευουν" πανω στον στιχο τους οσο δουλευουν πανω στη μουσικη τους.

 

   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρε καλημερα κι απο εμας τους Νοτιους (iiiiiii haaaa),

 

λοιπον, για το στιχο ειμαι ο πλεον ακαταλληλος να μιλησω καθοτι, δεν εχω στην κατοχη μου ΟΥΤΕ ΕΝΑ ελληνοφωνο αλμπουμ, εκτος αυτων που παιζω μεσα και της μεγαλης μου αδυναμιας, του Τζιμακου. Δεν με ενοχλησε ομως τοσο. Τοσο στο ραδιο (οσο προλαβει πριν σουταρω το σταθμο) οσο και στην τηλεοραση (και εδω το ιδιο) εχω ακουσει ΠΟΛΥ χειροτερα. Και ΑΝ, αυτο ειναι που σε εκφραζει τοτε δε νομιζω οτι χωραει συζητηση, take it or leave it.

Τωρα κατι ψιλοτεχνικουλια, στο 1:55 στο πρωτο "....θα ζησωωωωωωωωωω" ακουγεται ΑΣΧΗΜΑ, φευγει πολυ οχι τονικα αλλα σαν ενταση, βουιζει ο τοπος. Στο 2ο (3:37) δεν το κανει. Επισης αυτο το adlib που κανει ο τραγουδιστης στο 3:50 φαινεται ΠΟΛΥ οτι ειναι Δαντης-Βαρδης και το κανει και οχι πετυχημενα.

Για τον ηχο της κιθαρας θα πρεπει να σου πω οτι ακουγεται μουντα, δεν εχει definition και ακουγεται πολυ "μεσα". Επισης το παιξιμο ειναι σα να παιζεις σε backing track ρε και δεν εισαι σιγουρος στο τι να παιξεις. Δεν θα με εξεπληττε αν ειναι one take.

Το μπασσο ωραιο, fretless? ΚΑΙ ο Ιαπων ΕΖ μια χαρα. Μεγαλη ευκολια ρε παιδακι μου.

 

Αυτα φιλος

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ευχαριστω για τα σχολια. με προβληματισες επισης. ειμαι ενα βημα απο το να τα παρατησω.  ::) ::)

(μηπως δεν εχεις πιει καφεδακι ακομα??) :o

πλακα κανω...

 

Εγραψα για να τα επανεξετασεις τα θεματα που ανεφερα (αν φυσικα αποφασισεις οτι χρειαζονται επανεξεταση) και οχι για να σε απογοητευσω.  ;)

Επισης εχω μαθει να μιλαω ευθεως και δεν θα ακουσεις απο μενα μπλα μπλα και τετοια για να σου "αναπτερωσω το ηθικο".

Οτι εχω να πω θα το πω (με καλη προθεση παντα), και αν χρησιμευσει σε κατι καλως, αλλιως κανε πως δεν ειπα τπτ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους!Πρωτα απ ολα θελω να ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι δεν γραφω για να κρινω κανεναν ειλικρινα! Ποιος ειμαι εγω που θα κρινω την προσπαθια του καθενος..... και δυστυχως αυτο ειναι η χειροτερη συνηθεια πλεον του ελληνα!τελος παντων.

Καλη η προσπαθεια σου αλλα θελει πολυ δουλεια ακομα,στο τραγουδι το στησιμο του και τους στοιχους. Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο απο καποιον να δεχτει κριτικη για το "δημιουργημα" του και να το διορθωσει, αλλα αυτος ειναι ο μονος τροπος για να γινει καποιος καλυτερος σε αυτο που κανει και να υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να του ανοιχτουν πορτες...... Προσφατα επεσα πανω σε ενα ντοκυμαντερ για την ελληνικη metal σκηνη που ανεβασε ενα παιδι εδω στο noiz, και ειλικρινα αυτο που μου εμεινε απο ολο το βιντεο (εκτος απο την συνηθισμενη κλαψα του ελληνα) ειναι τα λογια του τραγουδιστη των Septic Flesh.....το οτι δηλαδη εδω στην ελλαδα τα συγκροτηματα με την νοοτροπια που εχουν να μην προσπαθουν δηλαδη πολυ και να επαναπαυονται ευκολα γραφοντας 5 πραγματα , νομιζουν οτι ειναι ετοιμοι και θελουν αμεσως την δημοσιοτητα! Προς θεου δεν το λεω αυτο για σενα αλλα για ολους μας, δηλαδη οτι πρεπει να λαμβανουμε την κριτικη σοβαρα και χωρις να θυμωνουμε με τους γυρω μας , και μετα περνοντας στην αυτοκριτικη να βελτιωνομαστε......κι εγω δυστυχως ειμαι ενας απο αυτους που δεν δεχεται ευκολα την κριτικη και προσπαθω να το αλλαξω αυτο(Μπας και γινω καλυτερος) Αυτα..... ;)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

O Brian Eno είχε πει πριν κανά δυο χρόνια, ότι με τόσες "ευκολίες" που προσφέρει η τεχνολογία πλέον, ο καθένας μπορεί να γράψει κάτι που να ακούγεται, οπότε το επόμενο πεδίο ουσιαστικού ανταγωνισμού δεν μπορεί παρά να είναι οι στίχοι.

 

Αν αυτό είναι αλήθεια μία φορά για το εξωτερικό, είναι δυστυχώς 1000 φορές αλήθεια για την Ελλάδα, όπου οι σύγχρονοι δημιουργοί αναμασούν μία ανύπαρκτη θεματολογία, μέσα από φραστικά κλισέ, εδώ και τρεις περίπου δεκαετίες (και βάλε).

 

Βέβαια, αυτό που μας έβαλε να ακούσουμε ο spimav δεν οφείλεται στις ευκολίες της τεχνολογίας: ο άνθρωπος είναι φανερό ότι ξέρει να παίζει, αλλά το σκέλος που αφορά τους στίχους τον αφορά άμεσα, διότι είναι η φτώχεια του στιχουργικού υλικού που με εμπόδισε να ταυτιστώ με το τραγούδι: άλλος ένας νεοέλλην ήρωας που δυσκολεύεται να κατανοήσει το πως έφτασε στη σημερινή του πραγματικότητα, με την οποία έχει μπαφιάσει και θέλει να επανέρθει σε μία νοοτροπία ζωής που του εξασφάλιζε "ελευθερία".

 

Τρίχες κατσαρές δηλαδή... θα μπορούσε να είναι ο εθνικός ύμνος κάθε έλληνα πολιτικού, όχι πάντως κάποιου συνηθισμένου ανθρώπου (σαν εμάς) που θέλουμε να ακούσουμε ειλικρινή λόγια καρδιάς (σαν αυτά που παρέθεσε ο SF). Οπότε, κωλύομαι να απολαύσω το αποτέλεσμα, παρά τις ολοφάνερες ικανότητες του δημιουργού.

 

Επίσης, νομίζω ότι προτιμώ τα πιο "ζωηρά" τραγούδια, ειδικά όταν η θεματική είναι τόσο ηττοπαθής: η ηλικία και τα περιορισμένα ακούσματα (όχι αρκετό πανκ δηλαδή) φαίνονται στη δουλειά που ακούσαμε.

 

+1 βέβαια για την πολύ καλή φωνή, τον ήχο της κιθάρας, την "πλάτη", τα τούμπανα, τον ήχο γενικώς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου