Προς το περιεχόμενο

"ΧΡΥΣΗ ΦΥΛΑΚΗ" (song by spimav_z)


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...... η χροια της φωνης που στα ΟΟΟΟ ομως μου θυμιζε κατι εντονα, (επειδη απεχω καιρο και παιχτικά και ακουστικά απο τα "ελληνικα δρωμενα", ξεχναω τι) .....

Δεν εχει σημασια αλλα τα ΟΟΟΟΟΟ, που πιο σωστα ειναι ΩΩΩΩΩΩ αφου ειναι καταληξη ρηματων "ξαναζησω" "προχωρησω" κλπ στο ρεφρεν, θυμηθηκα τελικα ποιον μου θυμιζουν.

Ματιαμπα (αδικαιολογητος εχουμε δουλεψει και μαζι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατ αρχας να ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις και τα σχολια τους.

 

μερικα πραγματα που θελω να πω για να ξεκαθαρισω το τοπιο,και ΟΧΙ για να δικαιολογησω τον ευατο μου σε καποιον τομεα οντας μη εμπειρος , ειναι τα εξης.

 

1.

οι στιχοι γραφτηκαν μεσα στο αυτοκινητο μου , και η αληθεια ειναι πως ημουν σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση....

το σιγουρο ειναι πως αν εγραφα ΤΩΡΑ στιχους ,

δεν θα μου εβγαιναν με αυτο το νοημα και την -καλως εννοουμενη παντα- ηττοπαθεια που ομολογουμενως εκπεμπουν..

δεν το χω μετανιωσει ομως διοτι με εκφραζουν (εκφραζαν) απολυτα σε αυτη τη στιγμη μου.

 

2.

καθοτι ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που "σκαρωνω¨δικο μου τραγουδι , δεν ξερω ποσο τα καταφερα σε τομεα στιχου και μουσικης και αυτος ειναι ο λογος που το ανεβασα εδω , και βλεπω οτι δεν εκανα ΚΑΘΟΛΟΥ ασχημα διοτι οι αποψεις και τα σχολια σας, με βοηθουν πολυ μεχρι τωρα.

 

3.

το βλεπω σαν αποκλειστικα δικο μου δημιουργημα που "βγηκε" απο βαθια εσωτερικη μου αναγκη εκφρασης οταν δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑΝ απολυτως να μιλησω.

δεν το εκανα ουτε για να πιασει εμπορικα , ουτε για να το προωθησω , ουτε για να αντιγραψω καποιον.μου φτανει σε επιπεδο ντεμο , απο πλευρας ποιοτητας ηχου.

τωρα απο παικτικης αποψης δεν μπορεις να παρεις κατι παραπανω απο καποιον που δεν εχει περαιτερω εμπειριες και ακουσματα.

(στο κατω κατω καποιος επαγγελματιας ενορχηστρωτης , θα μπορουσε να το κανει αγνωριστο.)

 

4.

ως αναφορα την φωνη του φιλου Νικου Π. που ακουγεται , πρεπει να πω οτι δεν ειναι ακριβως η χροια που ηθελα , αλλα οτι και ο ιδιος εχει επηρεαστει πολυ ΚΑΙ απο το στυλ (?) του χατζηγιαννη.(και ...ΝΑΙ! ειχα τον μαχαιριτσα στο μυαλο μου οταν το μουρμουριζα με την ακουστικη για να μου "κατσει" η μελωδια) 8)

 

5.

θα συμφωνησω στο οτι δεν εχω πολλα ακουσματα και σπαω το κεφαλι μου να βρω ενορχηστρωτικες ιδεες ωστε να "ντυθει" καλυτερα ολο αυτο το τραγουδι.

τα βασικα μου ακουσματα εκτος των διαφορων "all time classic" rock συγκροτηματων , ειναι

αντωνης βαρδης

χρηστος δαντης

κατσιμιχαιοι

τσακνης

μαχαιριτσας κλπ

 

οτι και ο μεσος ελληνας δλδ.

τιποτα το ιδιαιτερο και αυτο φαινεται οπως πολυ σωστα ειπατε και στο τραγουδακι αυτο.

 

τελος,το bass και οι κιθαρες ειναι γραμμενες "με τη μια" (one take)

 

υ.γ. να τολμησω να ανεβασω και αλλο ενα τραγουδι ακομα?? ::)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθοτι ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που "σκαρωνω¨δικο μου τραγουδι

 

ΩΠΑ...δεν μας το ειπες αυτο,εγω νομιζα οτι γραφεις τραγουδια ...χρονια τωρα...

 

Με ελαχιστες εξαιρεσεις δεν υπαρχει ανθρωπος στον πλανητη που το πρωτο του τραγουδι ειναι αριστούργημα,πρεπει να γραψεις ΠΟΛΛΑ τραγουδια για να "μαθεις" το αθλημα του "τραγουδοποιου" και σιγουρα αν ασχοληθεις θα τα καταφερεις μια και υπαρχουν οι βασικες "ικανοτητες" 

 

α βασικα μου ακουσματα εκτος των διαφορων "all time classic" rock συγκροτηματων , ειναι

αντωνης βαρδης

χρηστος δαντης

κατσιμιχαιοι

τσακνης

μαχαιριτσας

 

ειναι τοτε  ΑΠΟΛΥΤΑ φυσικο να γραφεις το υφος που γραφεις,μη ξεχνας οτι απο ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΕ επηρεαζόμαστε και φυσικα οτι ακουμε "περνάει" στο γραψιμο μας

 

(εκτος βεβαια των περιπτωσεων που ως επαγγελματιες γραφουμε τραγούδια παραγγελίες πανω σε "μανιέρες" δηλ.ζεϊμπεκικα,χασάπικα,τσιφτετέλια κτλ. με τα οποια ως Ελληνες ειμαστε πολυ εξοικιωμένοι,προσωπικα ας πουμε σου γραφω εναν ολοκληρο δισκο με "λαϊκα" σε 5-6 ωρες αν κατσω και δουλεψω συγκεντρωμενος ;D ;D,βεβαια και εκει βοηθαει παρα πολυ το να εχεις εντρυφησει στο ειδος ;),και εσυ φαντάζομαι με τοσα χρονια στη νυχτα αν σου πω κατσε γραψε μου 2-3 χασαπικα ανετα θα τα καταφερεις... ;D) 

 

για να ακους αυτα που ακους παει να πει οτι ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ εσενα  και προφανως ουδεις μπορει να σου πει τι πρεπει να σου αρεσει,εξαλλου πιστευω οτι αν οντως ΗΘΕΛΕΣ να ακουσεις/παιξεις κατι διαφορετικο θα το ειχες ηδη κανει μια και αντιληψη και αισθηση του τι συμβαινει γυρω σου εχεις και σιγουρα εχεις ακουσει δεκαδες διαφορετικες μουσικες εδω μεσα,οι οποιες προφανως δεν σε "αγγιξαν" ωστε να αλλαξεις ακουσματα (και πολυ καλα εκανες αν δεν σε εκφραζουν)

 

για ...τριτη λοιπον φορα θα σου πω οτι προσωπικα πιστευω οτι στο ΕΙΔΟΣ αυτο που εχεις επιλεξει (και το οποιο κακα τα ψεμματα εχει τεραστια εμπορικη & κοινωνικη αποδοχη στη χωρα που ζεις) μπορεις να κανεις κατι,δεν ειναι δε υποχρεωτικο να γραφεις και τη μουσικη και τους στιχους (ο Δαντης π.χ.που σου αρεσει σαν συνθετης,και σε εμενα αρεσει ειδικα οταν γραφει λαϊκα,δεν γραφει στιχους αλλα μονο μουσικη,αλλα και τεραστια συνθετικα ταλεντα οπως ο Βαρδης ας πουμε δεν γραφουν παντα και τους στιχους και τη μουσικη...)

 

keep on writing λοιπον ;)   

 

 

υ.γ. να τολμησω να ανεβασω και αλλο ενα τραγουδι ακομα??

 

ΦΥΣΙΚΑ

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω στο οτι δεν εχω πολλα ακουσματα και σπαω το κεφαλι μου να βρω ενορχηστρωτικες ιδεες ωστε να "ντυθει" καλυτερα ολο αυτο το τραγουδι.

τα βασικα μου ακουσματα εκτος των διαφορων "all time classic" rock συγκροτηματων , ειναι

αντωνης βαρδης

χρηστος δαντης

κατσιμιχαιοι

τσακνης

μαχαιριτσας κλπ

All due respect, αλλά νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος τα παραπάνω ακούσματα να υπονομεύσουν και όχι να αναδείξουν το (ιδιαίτερο) μουσικό ταλέντο που αναμφισβήτητα διαθέτεις, ιδιαίτερα όταν περνάς από την πλευρά του εκτελεστή σε αυτή του δημιουργού. Είναι έργο που το έχω δει κάμποσες φορές και δε μου πολυαρέσει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επηρεασμενος οντως -γιατι να το κρυψω- απο το μπουζουξιδικο που δουλευω 12 χρονια τωρα , ολα τα χασαπο/ζειμπεκο/ρουμπο/τσιφτετελια , μου ακουγονται ολα ιδια και τα σιχαινομαι πια.

 

επισης , ισως να μη "μου βγει" αλλο τραγουδακι , η και ισως ναι. δεν το ξερω αυτο.

το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να ειμαι καλα για να γραψω μουσικη. αυτο μου το εχω αποδειξει πολλες φορες.θεωρω αδυνατον να γραψω καποιο τραγουδι με "ελαφρυ" στιχο χωρις αυτο που εγω μεσα μου αποκαλω "rock-o-παραπονο".

::)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΠΑ (νο.2 ;D)

 

Μη μπερδευεσαι και μη κολλας.

 

ΟΥΔΕΙΣ σου ειπε να μη γραψεις "πονεμενο" τραγουδι.

 

Ισα-ισα κανεις  ανθρωπος που ειναι "καλα" μπορει να γραψει ασμα ;D ;D ;D ,και παντα τα "πονεμενα" τραγουδια θα ειναι στην κορυφη των προτιμησεων ολων των ανθρωπων μαι και αντικατοπτριζουν τη ζωη  ;)(οπως εχει πει και ο Νιονιος "αν ημουν καλα δεν θα εγραφα τραγουδια" :) :))

 

Ουτε σου ειπε κανεις να γραψεις χαρωπα ....κομμουνιστικα ασματα για την υπεροχη ζωη κατω απο τη σοσιαλιστικη ομπρελλα και την αυξηση της παραγωγης... ;D ;D

 

 

Να γραφεις οτι ΕΣΥ γουσταρεις αλλα να το γραφεις με τον "σωστο" τροπο,ακομα και το πλεον.... ακραιο θεμα να ..."τραγουδοποιησεις" υπαρχει ο σωστος και ο λαθος τροπος...

 

π.χ. ...πορνοτραγουδο ειναι αυτo

 

http://www.youtube.com/watch?v=UrtJu2Qo1fs&feature=PlayList&p=1FB6AF838F25EAC5&playnext=1&playnext_from=PL&index=67

 

..πορνοτραγουδο ειναι και αυτο

 

 

 

;)

 

δεν θελει κοπο...ΤΡΟΠΟ θελει ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν και να προσθέσω πως, ενώ τα επιμέρους στοιχεία του κομματιού σε γενικές γραμμές λειτουργούν, στο σύνολό τους, κάτι μοιάζει να "κρεμάει" λίγο...

Επίσης, δράττομαι της ευκαιρίας, και λαμβάνοντας κίνητρο απο τον Superfunk να παραθέσω τους στίχους ενός απο τα σπουδαιότερα τραγουδια που έχουν γραφτεί ποτέ.

 

Bruce Springsteen - Thunder Road

The screen door slams

Mary' dress waves

Like a vision she dances across the porch

As the radio plays

Roy Orbison singing for the lonely

Hey that's me and I want you only

Don't turn me home again

I just can't face myself alone again

Don't run back inside

Darling you know just what I'm here for

So you're scared and you're thinking

That maybe we ain't that young anymore

Show a little faith there's magic in the night

You ain't a beauty but hey you're alright

Oh and that's alright with me

 

You can hide 'neath your covers

And study your pain

Make crosses from your lovers

Throw roses in the rain

Waste your summer praying in vain

For a saviour to rise from these streets

Well now I'm no hero

That's understood

All the redemption I can offer girl

Is beneath this dirty hood

With a chance to make it good somehow

Hey what else can we do now ?

Except roll down the window

And let the wind blow

Back your hair

Well the night's busting open

These two lanes will take us anywhere

We got one last chance to make it real

To trade in these wings on some wheels

Climb in back

Heaven's waiting on down the tracks

Oh-oh come take my hand

We're riding out tonight to case the promised land

Oh-oh Thunder Road oh Thunder Road

Lying out there like a killer in the sun

Hey I know it's late we can make it if we run

Oh Thunder Road sit tight take hold

Thunder Road

 

Well I got this guitar

And I learned how to make it talk

And my car's out back

If you're ready to take that long walk

From your front porch to my front seat

The door's open but the ride it ain't free

And I know you're lonely

For words that I ain't spoken

But tonight we'll be free

All the promises'll be broken

There were ghosts in the eyes

Of all the boys you sent away

They haunt this dusty beach road

In the skeleton frames of burned out Chevrolets

They scream your name at night in the street

Your graduation gown lies in rags at their feet

And in the lonely cool before dawn

You hear their engines roaring on

But when you get to the porch they're gone

On the wind so Mary climb in

It's town full of losers

And I'm pulling out of here to win

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μόνο που με ξένισε σε σχέση με το στίχο είναι ότι αφοπλίζεται ο τίτλος: ΧΡΥΣΗ φυλακή λέει, αλλά ο στίχος δεν μας λέει: γιατί είναι χρυσή; Και ακυρώνεται έτσι μια διάσταση που θα μπορούσε να είναι χρήσιμη σαν ποικιλλία στη θεματολογία του. Υπό αυτό το πρίσμα, θεωρώ ότι ο τίτλος είναι έως και παραπλανητικός (με την κακή έννοια)...

 

Τώρα κατά τη γνώμη μου: Είναι ειλικρινές, καθόλου δήθεν και ψευτομεγαλεπίβολο, ένα απλό τραγούδι γιά να στείλει στον ακροατή μιά συγκεκριμένη γεύση γνήσιας μελαγχολίας και απελπισίας. Δεν είναι νομίζω ευφυές σαν σύλληψη κι ούτε χαζό. Απλά έντιμο (πράγμα που παρεπιπτόντως δεν συμβαίνει πάντα με τούς Τσακνομαχαιροπαπακωνστακατσιμιχοκτλ...)

 

Κατά τα άλλα, ως απόσταγμα ψυχής δεν είμαι σε θέση να το κρίνω πέρα απο το αν μού αρέσει σαν αισθητική ή όχι - πράγμα έτσι κι αλλιώς ασήμαντο. Εξ' άλλου όταν κρίνουμε κάτι θα πρέπει να το κάνουμε σύμφωνα με το πόσο πέτυχε ο δημιουργός αυτό που ήθελε αυτός να αποδώσει, κι όχι σύμφωνα με το τί θα θέλαμε εμείς να λέει! Υπό αυτό το πρίσμα, θεωρώ το τραγούδι τού φίλου γενικά εύστοχο, εκτός της αστοχίας με τον τίτλο. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τιτλος "χρυση φυλακη" μου εκατσε πριν καν γραψω τους στιχους , πραγμα που ισως ειναι λαθος.

με την "αντιθεση" των 2 λεξεων , ηθελα να εκφρασω ολα τα ''καλα'' (σπιτι, δουλεια. χρηματικη ανεση κλπ) που μπορει να εχει καποιος στη ζωη του , χωρις ομως πραγματικη ευτυχια.

ετσι μου βγηκε την συγκεκριμενη στιγμη.

 

θα το δουλεψω παντως οσο μπορω και θα επανελθω με νεα "εκδοση" του ασματος...οχι συντομα ομως...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου